Seniorů podvedených na předváděcích akcích je stále mnoho. Ilustrační snímek

Seniorů podvedených na předváděcích akcích je stále mnoho. Ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

Šmejdi často prodávají v Domě kultury v Kroměříži, radnici se to nelíbí

  • 0
Kroměříž hledá způsob, jak vytlačit z městských prostor pořadatele předváděcích akce, kde penzistům vnucují předražené a nekvalitní výrobky. V krajním případě radnice změní zřizovací listinu městského Domu kultury, který si nepoctiví prodejci loni často pronajímali.

"Není možné, abychom na jednu stranu platili za právní pomoc seniorům a na druhou stranu podvodníkům, kteří je do těch potíží dostali, pronajímali městské prostory," zlobí se starostka Daniela Hebnarová.

Jihovýchod Moravy je rájem šmejdů

Ve Zlínském a Jihomoravském kraji našla loni Česká obchodní inspekce při kontrolách předváděcích akcí nejvíc vážných přestupků.

V krajním případě chce sáhnout k tomu, že se od základu změní zřizovací listina Domu kultury. Nově by v ní bylo jasně vyjmenováno, jaké akce se tam pořádat smí či nesmí.

"Teď je tato formulace velmi obecná. Nikoho nenapadlo, že se dostaneme do takových potíží," podotkla Hebnarová.

Ředitel: Nemůžeme hodnotit, jaké má prodejce ceny

V kroměřížském Domě kultury jsou prostory, které se nabízejí ke standardnímu pronájmu a ročně o ně mají zájem stovky lidí. Podle ředitele Domu kultury Jiřího Králíka není možné rozlišit, kdo z žadatelů je poctivý a kdo ne.

"Neřeknou nám, že chtějí prostory, ve kterých by mohli nerušeně podvádět a prodávat předražené věci. Dopředu nemáme žádnou možnost zjistit, jestli ta která firma je šmejd, který porušuje zákon," uvedl Králík.

Běžně si prostory pronajímají pořadatelé bazarů, pojišťováci, podnikatelé, kteří vykupují zlato nebo organizátoři přednášek.

"Kontrolujeme, jestli dodržují podmínky, za kterých si prostory pronajali, tedy jestli neničí vybavení, nekouří nebo jestli zaplatili," vysvětlil Králík.

"Hodnotit, jaké má prodejce ceny, jak se chová k zákazníkům a jestli někoho do něčeho nenutí, to ale nemůžeme," dodal.

Jak odhalit šmejdy?

To potvrzují i jeho kolegové z dalších velkých měst v kraji. Například Klub kultury v Uherském Hradišti ročně odbaví asi pět stovek žádostí o pronájem, a i když jeho pracovníci na čistokrevné "šmejdy" ještě nenarazili, vědí, že by proti nim byli bezmocní.

"Není v našich silách kontrolovat, co se na těch akcích děje. Jediným způsobem, jak se tomu dá předejít, je zrušit pronájmy úplně," mínil zástupce ředitele Jan Zapletal.

Tím ale organizace přijdou o podstatnou část příjmů, což budou muset dorovnat už tak napjaté radniční rozpočty.

O mnoho jednodušší je situace například pro zlínskou radnici. Ta má prostory k pronájmu pouze v Alternativě a v Kongresovém centru.

V první z nich se střídají kulturní akce, jako jsou výstavy či přednášky, za které by se třeba prodej vysavačů schoval jen stěží.

"A Kongresové centrum by pro ně zřejmě bylo příliš luxusní," vysvětlil mluvčí města Zdeněk Dvořák.

O akcích často inspektory informují až oslovení lidé

To, že se prodejní akce nekonají v budovách města, však neznamená, že by se nekonaly vůbec. Stále zůstávají k dispozici salonky v hotelech či restauracích.

Prodejci navíc mění své praktiky a vždy jsou o něco napřed. Povinnost nahlásit akci České obchodní inspekci obcházejí. Nejnověji komplikují práci ČOI ve Zlínském kraji adresné pozvánky, ať už telefonické či písemné.

Prodejci mají totiž k dispozici dlouhé seznamy lidí, kteří už u nich někdy byli, a nebo jejich známých, jejichž kontakty jim zákazníci dali třeba výměnou za drobný dárek. Inspektoři se tak o setkáních vůbec nedozví, pokud je oslovený člověk nevaruje. A právě tady se začíná vyplácet prevence.

"Naštěstí už jsou někteří lidé natolik uvědomělí, že na inspekci zavolají a řeknou, kdy a kde se předváděčka koná. Takto už se podařilo několik akcí ve městě zrušit," poznamenal vedoucí kroměřížského živnostenského úřadu Miroslav Ševčík.

Podle odborníků je prevence jedinou šancí, jak mohou radnice šmejdy z města dostat. Když senioři na předváděcí akci nepřijdou, nemohou odejít podvedeni.

Například v Kroměříži město spolupracuje s Klubem seniorů, pro který promítá dokumenty, pořádá přednášky a varuje lidi. Každou druhou středu v měsíci mohou zklamaní zákazníci využít poradenské služby Sdružení obrany spotřebitelů přímo na živnostenském úřadu.

"I když to děláme už nějakou dobu, stále platí, že naprostá většina lidí, kteří tam přijdou, jsou senioři," posteskl si Ševčík.