Obžalovaným hrozí za podvody s poukázkami až desetileté vězení. Ilustrační snímek

Obžalovaným hrozí za podvody s poukázkami až desetileté vězení. Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Podvodníci s ortopedickými pomůckami zneužili jména stovek pacientů

  • 2
Promyšlený obchod s ortopedickými pomůckami začal rozplétat zlínský soud. Za falešné poukázky se jmény skutečných pacientů inkasovali podvodníci peníze od zdravotních pojišťoven. Dohromady dostali skoro osm milionů korun.

Trvalo téměř rok, než na to někdo přišel. A nebýt jednoho zvídavého pacienta, možná by podvodný obchod s ortopedickými pomůckami ve Zlínském kraji pokračoval dál.

Kauzu spojenou s nastrčenými i skutečnými firmami, stovkami pacientů i Baťovou nemocnicí začal ve středu rozplétat krajský soud ve Zlíně.

Čtyři obžalované viní státní zástupkyně z podvodu a legalizace výnosů z trestné činnosti, tedy praní špinavých peněz.

Systém, díky kterému během jediného roku dohromady inkasovali skoro osm milionů korun, nebyl moc složitý.

„Uplatnili falešné poukazy na ortopedické pomůcky u pojišťoven, které ale nikdo nevyrobil ani pacientům nedodal,“ shrnula státní zástupkyně Pavlína Nesvadbová.

Běžně to funguje tak, že pacientovi lékař speciální pomůcku doporučí a vystaví poukázku. Boty je totiž potřeba vyrobit na míru. Až je fima vyrobí, předá je pacientovi, a pojišťovna, která tyto pomůcky proplácí, je firmě na základě poukázky zaplatí.

V tomto případě ale do hry vstoupily další mezičlánky.

Michal Pavlas a Ivo Beck, tedy zástupci dvou firem, které ortopedické boty umí vyrobit, se podle spisu stali zprostředkovateli. Obchod s nimi domluvil podnikatel Pavel Hruška ze Zlína, který chtěl pomoci obchodnímu partnerovi Miroslavu Kolaříkovi.

„Přišel za mnou, že má poukazy, ale nemůže je vyúčtovat. V naší branži je běžné, že firma, která vyrábí, ale nemá smlouvu s pojišťovnou, vyúčtovává poukazy přes jinou, která smlouvu má. Tak jsem mu pomohl,“ vysvětlil Hruška u soudu.

V praxi to pak vypadalo tak, že na adresy Beckovy pražské firmy Ortopedické pomůcky a na Michala Pavlase z Jesenice u Prahy, začaly chodit poštou poukázky.

„Dohromady jich v naší pojišťovně bylo asi pět set, což je zhruba stejný počet jmen nic netušících pacientů,“ vypočítala Vendula Rumíšková ze Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Obuvníci prý o podvodu nevěděli

Jména podle obžaloby podvodníci částečně získali od archivářky v Baťově nemocnici. A jako potvrzení použili razítko zástupce primáře ortopedického oddělení nemocnice Pavla Konečného.

„Podle znaleckého posudku ale podpis na poukazech není jeho,“ upozornila žalobkyně.

Obuvníci tvrdí, že o podvodu nic nevěděli.

„Formálně byly doklady bezchybné a nechyběly ani předávací protokoly, ve kterých byl podpis pacienta, že zboží převzal,“ hájil se Pavlas. „Netušil jsem, že zboží nikdo nevyrábí,“ zdůraznil.

Stejně se obhajoval i Beck a Hruška. Oba u soudu tvrdili, že byli přesvědčení, že pomůcky se k pacientům skutečně dostávají. Pavlas si myslel, že je vyrábí Hruška ve své firmě DZO.

Beck i Pavlas pak poukázky poslali pojišťovně a když je proplatila, peníze odeslali na účty dalších dvou společností. Ty podle žalobkyně sloužily k „vyprání“ peněz.

Vybírat si je pak měl Kolařík a údajně se o ně dělil s Hruškou. Beck s Pavlasem u soudu přiznali, že si za zprostředkování si nechávali provizi.

Soud bude pokračovat na konci září. Obžalovaným hrozí maximálně desetileté vězení.