Zima? Nevadí! Vodáci mají dobrou náladu neustále. (5. ledna 2012)

Zima? Nevadí! Vodáci mají dobrou náladu neustále. (5. ledna 2012) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Zlínský kraj vodákům nepřeje, nemají kde jezdit a zlepšení nečekají

  • 2
Nevhodný terén, chybějící úpravy na jezech a v posledních letech také téměř neustálý nedostatek vody kvůli suchu. Podmínky ve Zlínském kraji vodáctví nepřejí, milovníci divoké vody musejí vyrážet jinam.

Na časy, kdy si na místních řekách mohli užít alespoň trochu zábavy, už jen vzpomínají. Přestože ve Zlínském kraji funguje řada vodáckých klubů a oddílů, všichni čelí zásadnímu problému: nemají kde jezdit.

Pro kajaky, kánoe či nafukovací čluny nejsou zdejší vodní toky vhodné.

„Je to boj,“ pronesl předseda Vodáckého klubu Kvasice Radek Kahaja.

„Za největší problém považuji, že jsou řeky uzavřené mnoha jezy,“ dodal.

Jezy, které řeku přehrazují, jsou často pro malá plavidla neprůjezdné. „Člověk pak často musí lodě přenášet, což není pohodlné ani bezpečné. Pomohlo by zbudování nějakých propustí,“ naznačil.

Přestože na řece Moravě pořádají ročně několik akcí, mezi nimi například festival dračích lodí, zásadnější vodácké vyžití členové klubu postrádají.

„Jedinou trochu sjízdnou řekou bývá Bečva, ale tam je to velice závislé na počasí, je potřeba, aby hodně napršelo. Pak se tu dá plavit, většinou zjara či na podzim,“ upřesnil Kahaja.

Morava přitom problém s vodou nemá, právě jezy dokážou vodu zadržet i během sucha. Vodáci tu mohou sjíždět kratší úseky. Problémem je, že řeka je příliš pomalá. Výjimkou je úsek z Hanušovic do Olomouce nebo část řeky mezi Vnorovami a Rohatcem.

Baťův kanál je spíš pro velké lodě

A co Baťův kanál? „Na něm jsou i plavební komory, které by šlo využít, ale příliš si neužijete. Je to jako ve vaně,“ komentoval stojatou vodu Kahaja. „Škoda, bylo by to tu totiž atraktivnější než na Vltavě,“ dodává

Že vyhlášený turistický úsek řeky Moravy není vhodný pro vodáky, nezastírá ani ředitel společnosti Baťův kanál Vojtěch Bártek.

„Samozřejmě se malým plavidlům nijak neuzavíráme a občas jsou na řece k vidění, ale ve Zlínském kraji pro ně není žádný vhodný úsek,“ podotkl.

Kromě toho, že pohyb po kanále stojí kvůli neustálému pádlování značné úsilí, v řadě míst se člověk ani nepokochá krásnou přírodou.

„To je taky nedílná část vodáctví. Tady ovšem vyrostla v rámci protipovodňových opatření řada stěn, které brání ve výhledu,“ upozornil Bártek.

Vodáci také musejí dávat pozor na čím dál tím frekventovanější dopravu větších lodí.

„Je potřeba zachovat bezpečnost plavby. A to například i z hlediska konzumace alkoholu, pravidelně se tu provádějí kontroly,“ upozornil Bártek.

Na Bystřičce si užijí jen jeden víkend v roce

Do not vodákům navíc zásadně nehraje počasí. Průtok v místních řekách je kvůli mimořádně suchému počasí dlouhodobě pod normálem. Například na řece Bystřičce si milovníci divoké vody užijí, ale jen jeden víkend v roce.

„To když nám Povodí pustí vodu z přehrady, jinak je Bystřička absolutně nesjízdná,“ povzdechla si Jitka Smilková z Oddílu vodních sportů TJ Sokol Bystřička.

Současnou situaci ve Zlínském kraji označuje za smutnou i kvůli dětem, které mají o vodní sporty zájem.

„Základy je naučíme na jednom úseku Bečvy, ale aby si tu zkusily, jaké to opravdu je, sjet si řeku, to není. To jezdíváme do Čech či do Polska,“ uvedla.

Do zahraničí odesílá své klienty i Hynek Machala z vodácké cestovní kanceláře CK-RA Zlín.

„Nejoblíbenější je řeka Salza v Rakousku,“ naznačil Machala, podle něhož vodáctví ve Zlínském kraji jen tak něco nevzkřísí.

„Už základní podmínky jsou nevhodné, je tu rovina. To by muselo přijít nějaké vrásnění a opět tu vytvořit kopce,“ říká s nadsázkou.

Nevhodný pro divokou vodu je zdejší terén i podle Povodí Moravy. „Nezaznamenali jsme ani žádost o úpravu jezů v tomto kraji, ani nic takového neplánujeme,“ sdělila za Povodí Jana Kučerová.