Pochybení pracovníka operačního střediska zřejmě stálo ženu život. Ilustrační snímek.

Pochybení pracovníka operačního střediska zřejmě stálo ženu život. Ilustrační snímek. | foto: MF DNES

Žena se nedovolala pomoci a zemřela, policista dostal u soudu podmínku

  • 11
Pětiměsíční trest podmíněně odložený na dvacet měsíců uložil okresní soud ve Zlíně čtyřicetiletému policistovi Andreji Holubovi z Kroměříže. Podle obžaloby jako operační důstojník ve Zlíně nesprávně vyhodnotil hovor na tísňové lince 158, což zřejmě stálo život volající ženu.

Státní zástupce muže vinil z maření úkolu úřední osoby z nedbalosti a porušení povinnosti dozorčí nebo jiné služby. Holub vinu odmítá. Hrozily mu až dva roky vězení.

Devětačtyřicetiletá žena volala na policii 19. března 2011 v 19:09. Podle obžaloby v telefonátu Holubovi řekla, že ji v bytě ve Vsetíně ohrožuje nožem její přítel.

Holub však hovor jako urgentní nevyhodnotil, zapsal ho do systému a až v 19:43 předal kolegovi, jenž měl na starost Vsetínsko. Na místo vyrazila hlídka, ženu však nalezla už mrtvou (více zde).

Partner, který byl v lednu za těžké ublížení na zdraví s následkem smrti odsouzen na deset let, ženu bodl kuchyňským nožem do stehna a ona vykrvácela. Ženin telefonát na tísňovou linku byl v případu klíčovým důkazem, pachatel totiž vinu absolutně odmítal (více zde).

Ohrožení nožem je urgentní, zdůraznila soudkyně

Podle soudkyně Jitky Macháňové obžalovaný nezískal dostatek informací k posouzení závažnosti situace a přestože je neměl, další informace nezjišťoval a hovor ukončil.

"Situaci podcenil a oznámení vyhodnotil jako neurgentní, přestože oznamovatelka mluvila o ohrožení nožem. Podle názoru soudu se o urgentní oznámení jednalo," uvedla Macháňová.

Podle ní se ale nepodařilo prokázat, kdy přesně byla žena smrtelně zraněna. Soud proto Holubovi při porušení povinnosti dozorčí nebo jiné služby nekladl k tíži zvlášť závažný následek. Dvouletá sazba uvedená v obžalobě tak klesla na polovinu.

Macháňová i proto muži uložila jen pětiměsíční podmíněný trest, zatímco státní zástupce Jiří Zemek žádal o tři měsíce více. Zemek si stejně jako Holub ponechal lhůtu pro podání odvolání.

Volání neznělo zoufale, hájil se policista

Policista Holub po vyhlášení řekl, že odvolání podá. Hájil se tím, že před ženiným telefonátem řešil urgentní záležitost v podobě podezření na otravu vodárny antraxem na Kroměřížsku.

"Žena nevolala o pomoc, ale chtěla zavolat sanitku pro svého přítele, který měl údajně nějaký záchvat. Byla v podnapilém stavu, oznámení nebylo srozumitelné, bylo zmatené," řekl dříve u soudu Holub.

Volání údajně nebylo zoufalé, v pozadí nebyly slyšet žádné další zvuky, hádka nebo napadání. Holub pracuje u policie 21 let, polovinu z toho na tísňové lince.

,