Loni se zloději vloupali do 195 domů a bytů ve Zlínském kraji. (Ilustrační snímek)

Loni se zloději vloupali do 195 domů a bytů ve Zlínském kraji. (Ilustrační snímek) | foto: Policie ČR

Zloději jsou drzejší, přesto je Zlínský kraj nejbezpečnější na Moravě

  • 3
Zloději loni vykradli 195 domácností ve Zlínském kraji. To je nejméně na celé Moravě. Přesto za sebou nechali milionové škody a policisté varují, že mění své zvyklosti: přijdou i do domu, který není prázdný.

Loni v říjnu se 60letý zloděj na Kroměřížsku vydal krást čerstvě vypálenou slivovici. Jenže uvízl v malém okně, kterým se soukal do sklepa rodinného domu. Nakonec byl rád, že ho odtud majitel domu vyprostil a předal policii.

Škody za vloupání do domácností

Škody v roce 2012

Zlínský kraj 5,7 mil. Kč

Olomoucký kraj 13,1 mil. Kč

Jihomoravský kraj 40 mil. Kč

Moravskoslezský kraj 46,7 mil. Kč

Vykradené byty a domy ve Zlínském kraji

Rok 2011

vloupání do bytů 41

vloupání do domků 180

Rok 2012

vloupání do bytů 49

vloupání do domků 146

Zdroj: Police ČR, Next

I takto kuriózní příběhy jsou v pozadí statistických čísel, která evidují loňské počty vloupání do domácností ve Zlínském kraji.

Loni se zde lupiči vloupali celkem do 195 domácností. V sousedním Jihomoravském kraji jich přitom za stejnou dobu bylo 976.

"V naprosté většině případů se vloupávají recidivisté a berou vše, co se dá jednoduše zpeněžit, tedy elektroniku, šperky, peníze v hotovosti nebo nářadí," řekla krajská policejní mluvčí Jana Macalíková.

Jednoduché vysvětlení toho, proč je Zlínský kraj bezpečnější než jiné, neexistuje.

Příhraniční kriminalita se domů netýká

Roli však hraje jeho velikost i fakt, že má jen jedno velké město. V těch je totiž kriminalita obecně vyšší než v malých.

Oproti sousedním krajům má region i méně lokalit, ve kterých žijí sociálně nepřizpůsobiví lidé.

V jeho neprospěch může mluvit třeba vysoká nezaměstnanost a to, že je krajem příhraničním - ještě před několika lety sem podnikali nájezdy zloději za Slovenska.

"Jezdili však zejména krást auta, vloupání do bytů jsme v této souvislosti nezaznamenali," upozornil uherskohradišťský policejní mluvčí Aleš Mergental.

Že by rostl počet krádeží stejně jako počet lidí bez práce, to však policie neregistruje.

"Je ale jasné, že zloději nebývají zaměstnaní lidé," podotkla mluvčí Macalíková.

V přepočtu zloději vykradou jednu domácnost za necelé dva dny. Napáchali škodu za 5,7 milionu korun a častěji útočili na rodinné domy.

"V porovnání s byty dokonce čtyřikrát častěji," uvedl expert na zabezpečení domů a bytů Ivan Pavlíček ze společnosti Next.

Proč? Odpověď je prostá: rodinný dům má víc přístupů. Zatímco do bytu vedou jedny dveře a okna, případně balkon, které jsou velmi často v patře, do rodinného domu je blízko u země vchodů hned několik. Od sklepních oken až po vchodové dveře a okna.

Lidé své domy nechrání

"Zvláště rizikové jsou přízemní balkonové dveře, které nejsou zajištěné ochrannou fólií. Lupiči snadno překonávají i dnes tolik populární francouzská okna," řekl Pavlíček.

Druhý důvod je ten, že domy jsou víc izolované a sousedé si často ani nemají šanci všimnout podezřelého pohybu.

"Zloději se k nám dostali v noci zahradou, když jsme byli na dovolené. Na to, aby odnesli veškerou elektroniku, měli naprostý klid," popsal majitel vykradeného domu na Kroměřížsku.

I k němu přišla nezvaná návštěva přes francouzské okno, které vede z obývacího pokoje do zahrady. Ta zase směřuje do polí a lemuje ji vysoký živý plot.

Ačkoliv je ve Zlínském kraji relativně bezpečno, varují odborníci před podceňováním nebezpečí.

Stále častěji se totiž objevují případy, kdy zloději vykradou dům, i když jsou majitelé doma. Spokojí se třeba jen s tím, co najdou v předsíni, a zase zmizí.

"Navíc jim často bývá jedno, jestli je při tom někdo přistihne, a bývají i agresivní," varuje Macalíková.