V otrokovickém Barumu Continental si lidé od ledna přilepší o 3,3 procenta (ilustrační snímek).

V otrokovickém Barumu Continental si lidé od ledna přilepší o 3,3 procenta (ilustrační snímek). | foto: Jan Karásek, MAFRA

Krajským gigantům se daří, lidem přidá Barum, Deza i Hamé

  • 0
Podnikům se daří a čeká je dobrý rok 2013. Povzbudivě zní zprávy od velkých zaměstnavatelů ve Zlínském kraji, které oslovila MF DNES s dotazem, zda budou svým pracovníkům zvyšovat mzdu. Jaké budou ve firmách konkrétní změny platů?

Ještě před pár lety museli šéfové mnoha firem řešit, jestli nebudou muset propouštět, aby podniky mohly vůbec přežít. Dnes už jsou naštěstí v jiné situaci. O propouštění neuvažují, a co víc, svým lidem přidají peníze.

Barum Continental zvedne mzdu o 3,3 procenta

Jedním z podniků, kde se vedení už dohodlo s odboráři, je otrokovický Barum Continental. Prestižní výrobce pneumatik, jenž se v posledních letech potýkal i s nedostatečným odbytem, zvýší mzdy od ledna příštího roku o 3,3 procenta.

Barum byl jedním z mála podniků, který přidával i loni a předloni. Lidé tam berou dlouhodobě nadprůměrné mzdy, v současnosti zhruba 34 tisíc. Tolik přítomnost. A co budoucnost?

"Bohužel nejsme schopni v nejbližším období přesně odhadnout, jak se bude vyvíjet situace na trhu," podotkl ředitel Barum Continental Libor Láznička.

Tescoma vyplatila zaměstnancům 13. i 14. plat

Zlínská společnost Tescoma, jež vyrábí kuchyňské potřeby, prožila dobrý rok. Vedení letos dalo zaměstnancům 13. i 14. plat. V příštím roce však zřejmě ke zvýšení mezd nesáhne. Záležet bude na ekonomické situaci.

"Platy zvyšovat nejspíš nebudeme, oceňovat budeme individuálně. Těžko teď předvídat, jaký příští rok bude. Chceme mít výsledky stejné nebo lepší než letos," přiblížil majitel Tescomy Petr Chmela.

Firma dává práci asi 300 lidem, propouštění neplánuje.

Lukrom: výsledky jsou až překvapivě dobré

Zemědělský holding Lukrom se sídlem v Lípě prožívá dobré časy, což na svých výplatních páskách registrují také jeho pracovníci. Jen letos stoupl průměrný plat z asi 26 na 28 tisíc korun a příští rok bude podobný trend pokračovat.

"Budeme chtít lidem přidat. Otázkou je o kolik. To bude záležet na hospodářských výsledcích firmy," přiblížil majitel Lukromu Zdeněk Červenka. "Současné výsledky jsou až překvapivě dobré a příští rok by to mohlo být podobné," dodal optimisticky.

Lukrom se zabývá výrobou krmných směsí, živočišnou výrobou a prodejem zemědělské techniky. Má asi 270 kmenových zaměstnanců, dalších pět set lidí pracuje v podnicích sdružených ve skupině Lukrom.

Tajmac-ZPS nyní vyjednává s odboráři

Jak na tom budou příští rok s platy, zatím nevědí zaměstnanci zlínské strojírenské firmy Tajmac-ZPS. Vedení pořád vyjednává s odbory, na velké přidávání to však rozhodně už teď nevypadá.

"Platy na příští rok zvyšovat nebudeme, ale vrátíme se k té otázce v průběhu roku podle vývoje hospodářských výsledků," naznačil finanční ředitel firmy Tajmac-ZPS Jan Kurinec.

Firmě se podle jeho slov relativně daří, vedení je však opatrné.

"Výhled do budoucna je krátkodobý a doba je nejistá, proto musíme počítat i s horšími variantami," podotkl Kurinec.

Podnik v době krize snížil počet zaměstnanců z tisíce na šest set. Kurinec věří, že se jejich počet podaří udržet. Průměrná mzda ve společnosti v současnosti přesahuje 21 tisíc korun.

Deza přidá peníze, počet lidí se nesníží

Valašskomeziříčská chemička Deza se dohodla s odbory na zvýšení základní složky mzdy o dvě procenta a variabilní části o 0,4 procenta. Téměř tisíc pracovníků závodů si tak opět mírně polepší.

"Letošní rok hodnotíme relativně dobře," řekl mluvčí Dezy Jaroslav Obermajer. "Nejistota na trhu s našimi komoditami však neustále převládá a v současné době nemáme žádné signály, že by se situace v roce 2013 měla výrazně zlepšovat," doplnil.

Podnik nechystá žádné výrazné propouštění ani nabírání nových lidí. Počet zaměstnanců je už několik let stabilní. Jejich průměrný plat je více než 24 tisíc.

Hamé se daří výborně, mzdy stoupnou o čtyři procenta

Velmi dobré období v neklidných dobách má za sebou a zřejmě i před sebou potravinářská firma Hamé se sídlem v Babicích. Více než dvěma tisícům pracovníků zvýší příští rok mzdy o čtyři procenta.

"I přes pesimismus a krizi nákupního chování na českém trhu se firmě daří nad očekávání dobře," pochvaluje si ředitel Hamé Martin Štrupl.

O snižování počtu zaměstnanců, z nichž jedna třetina pracuje mimo Českou republiku, společnost neuvažuje. "Předpokládám, že nám příští rok výše zmíněnou stagnaci nahradí vstup na nové zahraniční trhy, rozšíření portfolia výrobků a tržních segmentů," odhadl Štrupl.

Česká zbrojovka přijala stovku nových pracovníků

Dobře se daří i České zbrojovce v Uherském Brodě. Podnik letos přijal 100 nových lidí. Celkem má 1 300 kmenových zaměstnanců (jejich počet se bude ještě mírně zvyšovat) a 150 externích.

"Příští rok základní mzdy zvýšíme o tři procenta. V případě splnění plánu o pět procent," upřesnil generální ředitel České zbrojovky Lubomír Kovařík. "Poskytujeme také penzijní připojištění a vyplácíme 13. plat formou tarifního příplatku v závislosti na hospodaření společnosti," vysvětlil.

Že se České zbrojovce podaří splnit plán a lidem stoupnou platy o pět procent, což by bylo skoro nejvíc ve Zlínském kraji, je pravděpodobné. V posledních letech totiž zvyšuje obrat i zisk. "Předpokládáme, že na tento trend navážeme i v roce 2013," věří Kovařík.

Lázně Luhačovice čekají problémy

Naopak nepříliš šťastným obdobím procházejí Lázně Luhačovice, které dávají práci asi 500 lidí. Jisté je, že jim vedení plošně přidávat nebude. Co bude dál, není úplně jisté.

"Příští rok je pro nás docela nejistý kvůli velkým změnám. Ubývá nám pojištěnců a předpokládáme, že nám tržby spadnou až o deset procent," odhaduje ředitel Lázní Luhačovice Eduard Bláha.

Lázně přitom zažívaly dlouhou dobu velmi tučné roky. Návštěvníci se do Luhačovic jen hrnuli, ať už rekreanti anebo pacienti. Tomu je však konec, alespoň částečně a dočasně.

"Pokles v lázeňství přišel po letech klidu a už to nebude takové jako dřív," posteskl si Bláha.

,