V plantáži vánočních stromků v Chomýži na Kroměřížsku mají před svátky napilno. | foto: Jan Salač, MAFRA

Aby vánoční stromky rostly rovně, vyvazují je na plantáži k tyčím

  • 0
Na plantáži nad obcí Chomýž na Kroměřížsku roste a voní víc než 200 tisíc stříbrných smrků a kavkazských jedlí. Každý z nich je prototypem dokonalého vánočního stromečku.

Kdyby tady nahoře poletoval sníh, byla by vánoční atmosféra skoro hmatatelná. Jenomže svítí sluníčko, je víc než deset nad nulou a kdyby jehličí tolik nepíchalo, mohli by vánoční stromky řezat v triku s krátkými rukávy.

„Letos to je trochu zvláštní. Ale nám teplo nevadí,“ usmívá se majitel plantáže v Chomýži Přemysl Bača.

Zvolna přechází podél jedné z řad a ukazuje, jak to udělat, aby měl stromek ideální tvary.

Samy od sebe by totiž rostly příliš do šířky a možná i nakřivo. Proto je vyvazují k bambusovým tyčím a konce větví zastřihují.

Mít stovku stromků, nebyl by to problém. Jenže tady mluvíme o třicetihektarové ploše a v průměru roste na jednom hektaru sedm tisíc stromků. Skoro každý z nich potřebuje péči.

„Je s tím hodně práce, o které lidé většinou vůbec nevědí. Ale mě to baví,“ usmívá se Bača.

První dva pokusy se nevydařily

Absolvoval lesní průmyslovku a nápad pěstovat ve velkém vánoční stromečky přišel na začátku tisíciletí. Když pak v roce 2003 vysadil první stromky, prodal jich asi desetinu.

„Tehdy jsem udělal spoustu chyb. Zvolil jsem nevhodný druh stromu, zničila ho choroba,“ vysvětluje.

Při druhém pokusu zase narazil na názor úředníků, že řady stromků od maličkých po vysoké 2,5 metru změní na louce v Hostýnských vrších krajinný ráz. „Dlouho jsme se dohadovali a pak mi to definitivně zamítli,“ vypráví.

Mírně vydělávat začne za deset let

Napotřetí už se jeho plány skutečně rozjely. Dnes vyřezává hlavně stromky od 150 do 250 centimetrů, které rostou téměř deset let, má smlouvy s velkoodběrateli i tři vlastní prodejní místa. V Chomýži, v Kroměříži v Moravské ulici a ve Věžkách.

Zároveň ale investuje hlavně do strojů, traktory má tři, stromky přímo na plantáži balí do sítí a na prodejních místech je znovu vybalují. Nechat je jen tak opřené o zeď Bača nechtěl, pořídil několik stovek jednoduchých stojanů, aby byly stromky pěkně vidět.

„Mírně to začne vydělávat tak za deset dvanáct let,“ uvažuje.

Stejně jako ovocné stromy, i jehličnany ohrožují choroby. A tady navíc také lesní zvěř a lidé. Se zloději Bača má zkušenosti, proto plantáž po sklizni nastříká chemikálií, která v teple zapáchá.