Petře Slavíkové (vlevo) se snaží v hledání vhodného dárce pomoct její sestra Helena Marková. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Petřin příběh zmobilizoval dárce kostní dřeně, vhodný se ale neobjevil

  • 9
Výzva mladé učitelky angličtiny Petry Slavíkové, která onemocněla akutní leukémií, vyvolal ve Zlínském kraji obrovskou vlnu zájmu a solidarity. Od začátku října přibyly do registru dárců kostní dřeně téměř tři stovky nových lidí.

Jediná naděje Petry Slavíkové ze Zlína spočívá v tom, že se najde vhodný dárce kostní dřeně. Času přitom není mnoho, ideální dobu pro transplantaci stanovili lékaři na leden.

Už v první den hromadných odběrů přišla téměř stovka lidí (reportáž čtěte zde). I další akce se počítaly na desítky. Naposledy se zaregistrovaly třeba studentky zdravotnických škol ze Zlína a Uherského Hradiště.

Co ovšem na první pohled vypadá jako obrovské číslo, nemilosrdně srážejí statistiky. Z každé stovky lidí v registru je jen jediný vhodným dárcem pro některého z nemocných. V měsíci říjnu se tak ve skutečnosti objevili tři dárci, kteří mohou někomu pomoci. Jestli třeba právě Petře, to není jisté.

Na dárce čeká tři roky

Čtyřiatřicetiletá maminka pětileté dcerky však nepřestává doufat a děkovat všem, kteří jsou ochotní jí pomoci. Momentálně se zotavuje z první chemoterapie, která nemoc dostala pod kontrolu.

"Snad mi to dá víc času na to, aby se dárce našel. Teď jen doufám, že se mi brzy ustálí krevní obraz a pojedu domů," vzkázala všem z brněnské onkologie.

Nestěžuje si, tak nějak z principu se pořád snaží být veselá. Že má leukémii, slyšela poprvé před třemi lety. Dárce nebyl, zachránila ji autotransfuze.

Jenomže nemoc se zase vrátila. "Doufali jsme, že se třeba za ty tři roky dárce v registru objevil. Ale není tam. Proto se snažíme zburcovat co nejvíc lidí, aby se zaregistrovali," vysvětlila Petřina sestra Helena Marková.

Právě ona začala dárce shánět, oslovovala lidi kolem sebe, přemlouvala. Zájem se zvedl hlavně v okamžiku, kdy příběh zveřejnila na Facebooku.

Momentálně kampaň cílí především na střední školy, protože mladí lidé bývají nejvhodnější dárci. Podmínkou je, aby byli plnoletí.