Proměny Květné zahrady si návštěvníci všimnou hned, když projdou vchodem....

Proměny Květné zahrady si návštěvníci všimnou hned, když projdou vchodem. Jejich pozornost upoutá takzvaný teplý skleník, který se dočkal kompletní rekonstrukce. Na slavnostní otevření zahrady si turisté počkají necelé tři týdny. | foto: Jan Salač

Nižší vstupné do Květné zahrady v Kroměříži žádají skoro dva tisíce lidí

  • 4
Skokové zvýšení vstupného do kroměřížské Květné zahrady vyvolalo obrovskou vlnu nevole. Nesouhlasnou petici podepsalo 1806 lidí, kteří požadují, aby se částka vrátila na předchozí úroveň. Zda dosáhnou nějaké změny, není zatím jasné.

Změnu ostře kritizují obyvatelé města, europoslankyně Olga Sehnalová a představitelé Klubu UNESCO.

„Rozchází se s duchem úmluvy o ochraně památky, která je na seznamu světového kulturního dědictví. Ta totiž stanoví, že památka má sloužit veřejnosti,“ upozornila Eva Nováková, předsedkyně Klubu UNESCO Kroměříž.

Protestujícím vadí nejen skutečnost, že se cena za vstupné zvýšila ze 40 na 70 korun, ale také jen minimální slevy pro seniory a studenty. Ti totiž zaplatí pouze o deset, respektive dvacet korun méně. Zvýšení navíc nepředcházela žádná debata (více o zvýšení ceny vstupného čtěte zde).

„Klub byl členem rady, která spolupracovala při obnově zahrady, ale na toto téma řeč nepřišla,“ potvrdila Nováková.

Památkáři však tvrdí, že se zdražením vstupného od začátku počítali, protože se zahrada téměř o třetinu zvětšila a vyžaduje i větší údržbu (o rekonstrukci čtěte zde).

Na seznamu UNESCO je zapsaný Arcibiskupský zámek, Květná a také Podzámecká zahrada. Ta je volně přístupná, vstupné z dalších dvou památek pak nepokryje ani polovinu nákladů na údržbu.

„Situace pro obyvatele města zdaleka není tak dramatická, jak popisuje petice. Mohou si koupit permanentku, která se vyplatí, pokud zajdou do Květné alespoň třikrát do roka,“ reagoval ředitel Národního památkového ústavu v Kroměříži Jan Slezák. Roční vstupné vyjde na 250 korun pro osobu.

Je v zahraničí dráž?

Možnost podepsat petici už skončila, archy pořadatelé poslali k rukám ministra kultury a generální ředitelce památkářů Naděždě Goryczkové.

„Odpověď ještě nemáme. Problém je i v tom, že za posledních jedenáct let jde o šesté zvýšení ceny. To poslední už je prostě moc,“ vysvětlil autor petice Radan Šafařík.

Jedním z argumentů, které památkáři používají, je fakt, že v obdobných zahradách v zahraničí je vstupné mnohem vyšší.

„V Anglii jsem nedávno zaplatil 9 liber, v Rakousku je to podobné,“ líčí Slezák.

Naopak odpůrci dávají za vzor například zahradu ve Versailles, kde je většinu roku volný vstup.

„Chápu, že náklady na provoz jsou vysoké, pro obyvatele města je ale vstupné skutečně problém,“ uvedl starosta Kroměříže Jaroslav Němec.

„Uměl bych si představit kompromis, třeba několik dnů v roce, kdy bude zahrada volně přístupná,“ naznačil Němec.

Na tahu je nyní vedení Národního památkového ústavu. „O situaci víme. Výsledek je otázka několika týdnů,“ řekla jeho mluvčí Jana Tichá.