Cimbalistka Zuzana Lapčíková | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Cimbalistka Lapčíková čelí před senátními volbami protestu ve své škole

  • 29
Jen pár dní před doplňujícími senátními volbami na Zlínsku vrcholí konflikt v soukromé umělecké škole v Uherském Hradišti. Její spolumajitelka, cimbalistka Zuzana Lapčíková, která kandiduje za STAN, odvolala vedení.

Učitelé Slovácké základní umělecké školy v Uherském Hradišti sáhli v pondělí k radikálnímu kroku. Vstoupili do stávkové pohotovosti.

"Je to závažná situace a jiné řešení nevidíme," oznámil za školské odbory učitel hry na violoncello David Hrubý.

Protest přitom odstartovali jen čtyři dny před doplňujícími senátními volbami. V nich za STAN v části zlínského a uherskohradišťského okresu kandiduje spolumajitelka školy, známá hudebnice Zuzana Lapčíková.

"Samozřejmě, že je to snaha o zdiskreditování mé osoby před volbami," zhodnotila Lapčíková.

Bývalá ředitelka: Lapčíková zastupuje jen své zájmy

Právě proti ní jsou totiž protesty namířené. A bývalé vedení školy se netají tím, že ji nepovažuje zrovna za příkladnou kandidátku.

"Dlouhodobě prokazuje, že zastupuje pouze své zájmy, nikoliv regionální, které by měla v Senátu zastávat," prohlásila bývalá ředitelka školy Ivana Hrubá.

Soukromou školu zakládala Hrubá se svým mužem a manželi Zuzanou Lapčíkovou a Radkem Zdráhalem před šesti lety. Všichni měli a stále mají ve společnosti stejný majetkový podíl.

Bývalá ředitelka Slovácké základní umělecké školy v Uherském Hradišti Ivana Hrubá (uprostřed).

Do školy momentálně chodí přes 500 dětí z Hradiště i celého okolí a vybírat si mohou z hudebního, tanečního i výtvarného oboru.

Škola podle některých rodičů nabízí i něco navíc. "Je z ní velmi cítit rodinný přístup, obě naše děti tam chodí velmi rády," zdůraznil Jan Šobáň.

Už po dvou letech po založení ale začaly ve škole problémy, které vyvrcholily právě v těchto dnech.

Lapčíková o odvolání: Neměla jsem jinou možnost

Manžele Hrubé odvolali jejich společníci z pozic jednatelů. Podle Lapčíkové například proto, že špatně hospodařili s penězi, v rozporu s předpisy rozdělovali mzdy nebo bránili Lapčíkové v přístupu k informacím o škole.

"Neměla jsem jinou možnost, byla jsem nucená je odvolat," vysvětlila hudebnice.

Druhá strana tvrdí, že to není pravda a že převzetí školy bylo nepřátelské a protizákonné.

Spor se rozhořel natolik, že obě strany na sebe navzájem podaly nebo brzy podají žalobu.

Navíc se do konfliktu vložili i učitelé a rodiče dětí. Ve stávce je od pondělí většina ze zhruba tří desítek zaměstnanců.

Od Lapčíkové chtějí, aby odvolala ředitele Jiřího Prudkého, kterého před pár dny dosadila místo Hrubé. Podle nich není k této funkci kompetentní.

Lapčíková to odmítá s tím, že Prudký má veškeré potřebné vzdělání i praxi.

Pokud se spor potáhne, zváží odchod učitelé i rodiče

Jak dlouho zůstanou učitelé ve stávkové pohotovosti, teď není jasné. A jsou i tací, kteří nepříjemnou atmosféru pod novým vedením dlouho tolerovat nechtějí.

"Někteří učitelé by pak zvažovali i odchod," varoval Hrubý.

Rodiče školáků zase sepsali na obranu manželů Hrubých otevřený dopis, pod kterým je momentálně přes 200 podpisů. A jsou odhodlaní i k radikálnějším krokům.

"Pokud by události měly vliv na pedagogická místa, přehlásím děti jinam," oznámil Šobáň.

Obě strany se podle svých vyjádření chtějí domluvit a co nejméně zasahovat do chodu školy.

Zřejmé ale je, že konflikt se ať negativně nebo pozitivně může projevit v blížících se volbách. "Pravda je, že rozhodovat bude každý hlas, protože o senátní volby je tradičně menší zájem," konstatoval šéf hnutí STAN Petr Gazdík.

Lapčíková v minulosti také řešila dlouholetý spor s folklorním souborem Včelaran o vlastnictví krojů (více zde).