Bývalý jednatel Likérky Drak v Chvalčově na Kroměřížsku Pavel Čaniga.

Bývalý jednatel Likérky Drak v Chvalčově na Kroměřížsku Pavel Čaniga. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Šéf Likérky Drak po roce otočil, přiznal nelegální obchody s Březinou

  • 23
U olomouckého soudu vrcholí projednávání miliardových podvodů v podání lihové mafie Radka Březiny ze Zlína-Kostelce. Někdejší jednatel Likérky Drak Pavel Čaniga přiznal, že obchodoval s Březinovým nelegálním lihem. Ještě loni v květnu přitom soudu tvrdil, že s podvody nemá nic společného.

Čanigu společně s jednatelem distribuční společnosti Verdana Robertem Sedlaříkem a dalšími dvěma muži soud předvolal jako poslední čtyři svědky na žádost žalobce. Podle něj by mohli upřesnit celkový objem lihu vyráběný v Březinově společnosti Morávia-Chem.

Čaniga se nakonec k množství nelegálního lihu nevyjádřil.

Uvedl však, že do likérky se líh dovážel z firmy Morávia-Chem z Hrobic u Slušovic, kterou stejně jako Likérku Drak a Verdanu Březina skrytě vlastnil.

Dovezený líh putoval do tří tajných nádrží umístěných ve sklepě likérky o objemu 15 až 20 tisíc litrů, které vznikly zhruba v roce 2005.

Nechtěl si ublížit, proto lhal

Čaniga zároveň před soudem přiznal, že jeho výpověď z loňského května byla nepravdivá, nechtěl si prý tehdy ublížit.

Loni u soudu zdůraznil, že pouze on byl vlastníkem a jednatelem Likérky Drak. A o tom, že Březina likérku skrytě vlastnil, prohlásil: „Slyším, že se to říká, ale Radek Březina neměl na řízení likérky vliv.“ (více zde)

Neoficiální výrobu lihu prý Čaniga řešil s mladším Březinovým bratrem Tomášem. Touto částí výpovědi se s ním Čaniga dostal do střetu. Označil ho jako jednu z hlavních postav - bratrovy obchody prý řídil a vyplácel i odměny.

Obdobně hovořili také Dominik Nagy, který distribuoval nelegální alkohol prostřednictvím své ostravské společnosti Nápoje Cyrano, nebo Robert Sedlařík, někdejší šéf distribuční společnosti Verdana z Bystřice pod Hostýnem, která byla výhradním distributorem výrobků Likérky Drak.

„Tomáš a Radek Březinovi mi dali peníze na založení Verdany. Řídit firmu bych sám nezvládl, byl jsem řízen Tomášem Březinou,“ prohlásil Sedlařík a popsal i systém zpětného výkupu kontrolních pásků, kterými pak maskoval nezdaněný alkohol.

„Zásadní rozhodnutí ve Verdaně jsem prováděl já, ale Tomáš tam jezdil na měsíční vyúčtování,“ reagoval Radek Březina.

Tomáš Březina: Otočili, až jsem všechno rozkryl

Tomáš Březina zase upozornil na to, že Čaniga, Sedlařík nebo Nagy přišli se změněnými a podrobnějšími výpověďmi až poté, co podvody v celé skupině detailně popsal on sám.

Kauzu takzvané lihové mafie má soud nařízenu do pátku. Po výpovědích posledních čtyř svědků, které zazněly v pondělí dopoledne, následují od odpoledne závěrečné řeči státního zástupce i všech obžalovaných.

Před soudem se zodpovídá osm obžalovaných. Členy organizované skupiny bylo podle žalobce sedm z nich. S nelegálním lihem skupina obchodovala podle spisu od roku 1998 do roku 2013.

Obžaloba skupině klade za vinu, že její členové čistili technický líh a používali ho k výrobě alkoholických nápojů, prodávali ho bez přiznání a odvedení spotřební daně. Obchodovali také minimálně s 21 miliony litrů nezdaněného lihu a jeho část ukrývali v tajných úložištích. Stát na daních okradli o 6,7 miliardy korun.

Čaniga, Sedlařík, Nagy nebo Stanislav Pražan se svým stejnojmenným synem jsou v jiné větvi případu stíháni právě v souvislosti s obchodováním s lihem pocházejícím od Radka Březiny. I jim žalobce dává za vinu miliardové podvody (více zde).

, ,