Památník připomínající Karla Kryla vyroste v Kroměříži.

Památník připomínající Karla Kryla vyroste v Kroměříži. | foto: archiv České televize

Krylův památník v rodné Kroměříži zacílí na emoce, politice se vyhne

  • 8
Památník písničkáře Karla Kryla by měl v jeho rodné Kroměříži začít fungovat už v nadcházející turistické sezoně. Bude bez exponátů a také bez zmínek o politice. Návštěvníkům zprostředkuje hlavně emoce, jež tvorba tohoto písničkáře stále vyvolává.

"Zhmotněn bude pocit bezdomoví, pocit obtížné včlenitelnosti někam domů, kde city nejsou zraňovány pokřiveností charakteru, zradou a nevěrností," píše v konceptu autor, scénograf a architekt Jan Konečný.

Kryl tak podle něho bude pojat "nikoliv jako uměleckopolitický fenomén, ale jako významná komplexní osobnost naší kultury".

"Expozice bude postavená na vnitřním vnímání Krylovy hudby, mluveného a psaného slova. Jeho básně budou zhmotněny do určité představy," doplnila starostka města Daniela Hebnarová (ODS), která před lety ještě ve funkci zástupkyně ředitelky Knihovny Kroměřížska kontaktovala vdovu po Karlu Krylovi Marlene se záměrem zřídit ve městě důstojnou připomínku slavného rodáka.

Devět Krylových písní

Nosným motivem audiovizuální expozice, která má vzniknout v prostorách Starého pivovaru vedle radnice, bude devět Krylových stěžejních písních: Anděl, Morituri, Bratříčku nebo Rakovina.

Místnosti, kterými bude návštěvník procházet, k nim budou tvořit jakousi divadelní kulisu. Krylova tvorba v ní bude podána netradičně. Autor expozice například z některých písní digitálně "smazal" kytaru, takže o naléhavost sdělení se postará samotný básníkův hlas.

"Bude to něco absolutně nového, fyzicky se tam s žádným exponátem takřka nesetkáte. Jsem nadšená, myslím, že to je nadčasové. Věřím, že to přijme i veřejnost, která je zvyklá na tradiční expozice," uvedla starostka Hebnarová.

Přestavba na památník bude stát 13 milionů, pět půjde z dotací EU. Zakázku vyhrála hulínská firma Proving a stavební práce začnou v lednu. Původní termín dokončení do 30. srpna se firma podle radnice zavázala zkrátit až o 120 dní.

"Takže na prázdninovou turistickou sezonu by mělo být otevřeno. Budu hrozně ráda, pokud to tak dopadne. Otevírali bychom symbolicky v roce, kdy má Karel Kryl dvě významná výročí a ještě oslavíme 25 let od sametové revoluce," uvedla Hebnarová.

Na jaře přijede vdova po Krylovi

Radnice přípravy památníku konzultuje s vdovou po Karlu Krylovi a dědičkou jeho autorských práv Marlene.

"Sešli jsme se nad návrhy v Praze a byla opravdu nadšená. Na jaře se přijede podívat do Kroměříže, jak pokračuje stavba," podotkla starostka.

"Nechce, aby se opakovaly doby, kdy přijde jiná politická garnitura a nebude s památníkem souhlasit. Toto je nadčasové, není to politická expozice. Je to o muzice, o verších a o pocitech," vysvětlila Hebnarová.

"Po roce 1968 spousta z nás žila na jeho písničkách a deskách. Je to významný rodák, na kterého nám tu chyběla vzpomínka," ocenil vznik expozice místostarosta města Miloš Malý (ČSSD).

Architekt Jan Konečný má s expozicemi bohaté zkušenosti. Prožitkově ladil například novou stálou expozici Romského muzea v Brně nazvanou Příběh Romů, je autorem expozice o historii ohňostrojů Vulcanalia na brněnském Špilberku i jedním ze tří finalistů na návrh expozice Moravského vědeckého centra v Brně.

Pro lihovar Rudolf Jelínek navrhl rekonstrukci lesního penzionu Bunč, vytvořil i interiéry kroměřížského restauračního pivovaru Černý Orel. Pracoval na tvorbě scény pro Husu na provázku nebo Divadlo U stolu.