Po rozhodnutí zastupitelů může ministerstvo financí začít rušit herny v Otrokovicích okamžitě. Ilustrační snímek

Po rozhodnutí zastupitelů může ministerstvo financí začít rušit herny v Otrokovicích okamžitě. Ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MAFRA

Otrokovice už o hazard nestojí, přechodné období zastupitelé zrušili

  • 2
Ministerstvo financí ruší videoterminály a další hrací zařízení ve městech, která je nechtějí. Mezi ně se aktuálně přiřadily také Otrokovice, jež přitom původně hodlaly herny zrušit až v roce 2015. Naopak například v Uherském Hradišti k jakékoliv regulaci hazardu nepřistoupili.

Herny měly podle původní vyhlášky zůstat v Otrokovicích až do roku 2015 a teprve pak by začal platit jejich plošný zákaz. Situace se ovšem změnila. Tříleté přechodné období, s nímž provozovatelé hazardu počítali, po jednání tamního zastupitelstva už neplatí.

A ministerstvo financí může začít rušit herny v Otrokovicích okamžitě. "Chtěli jsme si před podnikateli v tomto oboru zachovat tvář a splnit to, co jsme jim slíbili. Bohužel se to nepodařilo," reagoval starosta Otrokovic Jaroslav Budek z ČSSD.

Původní přechodné období, během něhož si mohli provozovatelé najít nové místo k podnikání, se opíralo o zákoník, který ovšem před časem zrušil Ústavní soud.

V Otrokovicích chtěla přesto část koalice tříletou lhůtu dodržet a schválit novou vyhlášku, která to stvrzuje.

Plán se jí nicméně nepodařilo prosadit. "Ze dvou špatných variant prošla ta méně špatná," myslí si zastupitel za Nový impuls Jaroslav Tkadlec, který hlasoval proti.

"Lepší než plošný zákaz je rozumná regulace hazardu," je přesvědčený Tkadlec.

Měřit všem stejnou mincí

Pro zachování ochranné lhůty nebyl také proto, že se vztahovala na videoterminály a další podobné hrací přístroje, přičemž klasické automaty vyhláška zakázala s okamžitou platností. Tím podle něho neměřila všem stejně.

Ministerstvo financí tak má v Otrokovicích volné ruce a začne herny rušit z moci úřední. Dělá to už tam, kde to vyhlášky umožňují a zákaz platí bez přechodného období. Ve Zlínském kraji dnes eviduje 3 127 povolení k herním zařízením.

"Ministerstvo financí vydává v současné době nepřetržitě rozhodnutí o zrušení povolení, která se dostala do nesouladu s obecně závaznými vyhláškami," potvrdil Radek Ležatka z tiskového odboru ministerstva financí.

"Proti těmto rozhodnutím ale provozovatelé podávají odvolání, o kterých rozhoduje ministr financí. Teprve po ukončení odvolacího řízení nabývá rozhodnutí o zrušení účinnosti," upřesnil.

Ten, kdo by i nadále videoterminály provozoval, může dostat pokutu až 10 milionů korun.

Peníze pro sport a kulturu

Dalším městem, které herny zrušilo plošně, je Kroměříž. Tam ovšem o zrušení přechodného období zatím neuvažují. Vyhlášku však možná měnit přece jen budou.

"Uvažujeme o tom, že bychom ji zmírnili. Je totiž potřeba brát v úvahu také finanční stránku věci, tedy zisky z provozování loterií," naznačil mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

Právě finance jsou dilema, které města ve Zlínském kraji při likvidování hazardu řešila. Když totiž zakážou výherní automaty úplně, připraví se o milionové odvody, jež mohou použít kupříkladu na sport či kulturu.

Většina jich proto přistoupila k částečné regulaci a přechodné období nemíní rušit.

Zlín za rok vytlačí hazard z centra

Takovým příkladem je třeba Zlín, kde je dnes zhruba 900 hracích přístrojů, přičemž ještě před několika lety jich bylo 1 400.

"Ctíme dohodu, kterou jsme uzavřeli s podnikateli. Ti počítají s tím, že budou mít až do konce roku 2014 čas připravit se na nové podmínky. Připravit je o něj by od nás nebylo seriózní," vysvětlil náměstek primátora Ondřej Běták z TOP 09/STAN.

Ve Zlíně zmizí hazard z centra města. Radnice také uzavřela s většinou provozovatelů dohody, v nichž se zavazují k tomu, že stáhnou veškerou reklamu lákající k hraní.

Hrací přístroje ve Zlínském kraji

Kroměříž 153

Uherské Hradiště 196

Vsetín 220

Zlín 925

K žádné regulaci naopak nepřistoupili v Uherském Hradišti, kde má své sídlo loterijní firma Synot. Podle místních radních to s tím ovšem nesouvisí. Potíže s gamblerstvím tam prý nejsou.

Důsledkem rozhodnutí Ústavního soudu může z území České republiky zmizet přibližně 15 tisíc přístrojů. Z toho asi tisíc od holdingu Synot, který je pak chce umístit na zahraniční trhy.

Jeho zakladatel Ivo Valenta je nicméně naštvaný a podniká právní opatření.

"Prostřednictvím sdružení Spelos, které zastupuje provozovatele centrálních loterních systémů, jsme podali stížnost k Evropské komisi v Bruselu. Krajní možností je arbitráž podle příslušné mezinárodní dohody o ochraně investic," naznačil Valenta.

Podle podnikatele Valenty může vést plošný zákaz hazardu ke vzniku nelegálních heren. Navíc města přijdou o slušné peníze.