Poté, co se do vedení Zlínského kraje v roce 2012 dostali i komunisté, provázely několik úvodních jednání zastupitelstva podobné protesty. Na snímku je krajský radní za KSČM Ivan Mařák. KSČM se může do vedení kraje dostat i letos.

Poté, co se do vedení Zlínského kraje v roce 2012 dostali i komunisté, provázely několik úvodních jednání zastupitelstva podobné protesty. Na snímku je krajský radní za KSČM Ivan Mařák. KSČM se může do vedení kraje dostat i letos. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Nejdramatičtější volby slibuje Zlínský kraj. S Čunkem a Valentou

  • 12
Nejdramatičtější a nejzajímavější krajské volby v Česku. Tak se mluví o nadcházejícím volebním klání ve Zlínském kraji, kde kandiduje řada známých jmen a do zastupitelstva se může dostat nezvykle vysoký počet stran a hnutí.

Krajské volby zodpoví několik zásadních otázek, které budou mít vliv na další směrování Zlínského kraje.

Skončí hejtman Mišák?

Má za sebou osm let coby hejtman a ještě předtím čtyři roky jako náměstek. Stanislav Mišák z ČSSD ale už loni oznámil, že nebude lídrem a v čele kraje skončí. Na kandidátce je proto až devátý, jenže díky kroužkování se může výrazně posunout nahoru.

Rozhovory s lídry pro Zlínský kraj

Před čtyřmi lety získal Mišák přes 8 tisíc preferenčních hlasů a v roce 2008 téměř 13 tisíc. Klidně tak může přeskočit jedničku Petra Navrátila, který není příliš známý. A Mišák v poslední době stále častěji opakuje, že pokud od občanů dostane mandát, je ochotný ho přijmout.

Reálnější ale stále je, že 63letý politik prožívá poslední dny v čele kraje. A svoje účinkování hodnotí – jak jinak – pozitivně. „Myslím si, že tam, kde jsem měl být, jsem vždycky byl. A to, co jsem měl udělat, jsem udělal,“ uvedl Mišák.

Vyhrají lidovci?

KDU-ČSL měla historicky prvního hejtmana, Františka Slavíka. A moc ráda by tento post získala znovu.

Pomoct k tomu má jejich suverénně nejvýraznější tvář v regionu Jiří Čunek. Lídr kandidátky, senátor a starosta Vsetína získal před čtyřmi lety absolutně nejvíc preferenčních hlasů (téměř 11 tisíc). Lidovci však ve volbách skončili až druzí a do vládnoucí koalice se nakonec nedostali (více zde).

„Naším cílem je volby vyhrát. Byl bych dobrý hejtman,“ říká sebevědomě Čunek.

Pokud KDU-ČSL nezvítězí, bude to prý považovat za neúspěch. A když lidovci uspějí a on se stane hejtmanem, skončí coby vsetínský starosta.

KDU-ČSL se ve Zlínském kraji může tradičně spoléhat na věrné voliče. Byť třeba na Slovácku, kde je historicky nejsilnější, jí patrně část hlasů ubere hazardní magnát a senátor Ivo Valenta, který vede kandidátku Soukromníků a Svobodných.

Nicméně naopak na Vsetínsku je Čunek jednoznačně nejpopulárnějším politikem, před dvěma roky v senátních volbách málem vyhrál už v prvním kole.

Uspějí nováčci?

Dramatičnost voleb ve Zlínském kraji je dána i tím, že se k tradičně silným stranám a hnutím přidávají nové.

Počítat se musí s již zmíněným Valentou, který v senátních volbách na Slovácku získal okolo 14 tisíc hlasů.

Kvůli volbám se dokonce přestěhoval z Monaka do Zlína a má ambici stát se hejtmanem. To sice není moc pravděpodobné, ale dosud v kraji neúspěšné strany Soukromníků a Svobodných do zastupitelstva zřejmě dostane.

„Naříkat nad problémy nepomůže. Pokud je chceme řešit, je potřeba vstoupit do politiky a přispět ke změně,“ podotkl Valenta.

Zapomenout nelze ani na hnutí ANO. Jeho kandidátku sice vede málo známá poslankyně Margita Balaštíková, jenže lidé v krajských volbách často nevolí podle osobností, ale podle stran. A tak právě Balaštíková, za kterou stojí šéf hnutí ANO Andrej Babiš, se může stát první hejtmankou kraje.

Udrží se komunisté?

Většina partají s nimi odmítá spolupracovat, dva silní hráči ale koaliční svazek s KSČM připouštějí. Jde o ČSSD a hnutí ANO. A právě tyto tři strany by se mohly po volbách spojit a řídit Zlínský kraj.

Komunisté v jeho vedení sedí už poslední čtyři roky. Stále mají nejpočetnější členskou základnu, byť se každoročně snižuje. Navíc jejich voliči jsou spolehliví a cestu k volbám si vždy najdou.

„Důvody proti nám jsou čistě ideologické a pořád se vytahují věci z minulosti, se kterými se strana už vyrovnala. Mladí lidé na naší kandidátce nejsou touto ideologií zatížení natolik, aby nás odmítli,“ tvrdí lídr KSČM a současný náměstek hejtmana Ivan Mařák.

Kdo zastaví pád?

Krajské volby jsou také předehrou k parlamentním volbám, které se konají příští rok. Pro některé strany to bude šance zastavit pád či nabrat sebevědomí.

O existenci jde Straně práv občanů. Bez exradního a někdejšího předsedy JZD Slušovice Františka Čuby, který ji díky preferenčním hlasům před čtyřmi lety vytáhl na kraj, to ale bude mít těžké.

Dostat se přes pět procent bude úspěch i pro TOP 09 a ODS. Topku straší předloňské komunální volby ve Zlíně, v nichž propadla a nedostala se ani do zastupitelstva. Znovu navíc do voleb půjde bez dříve partnerského hnutí STAN, jež nasadilo zlínského primátora Miroslava Adámka a místopředsedu Sněmovny Petra Gazdíka.

V komunálních volbách ve Zlíně stejně dopadla i ODS. Ta je ale silná například v Uherském Hradišti, kde je starostou dvojka kandidátky Stanislav Blaha. Také ODS ale může na Slovácku o část voličů připravit Valenta.