Sirnaté lázně Ostrožská Nová Ves.

Sirnaté lázně Ostrožská Nová Ves. | foto: archiv

Ostrožská Nová Ves je novým lázeňským místem, může to přilákat turisty

  • 1
Sirnaté lázně na Slovácku dostaly státem schvalovaný status lázeňského místa. Ostrožská Nová Ves, kde se léčí hlavně pacienti po operacích kloubů, tak zvýší svou prestiž.

Před šestnácti lety by takový úspěch nikdo nečekal. Tehdy se sirnaté lázně v Ostrožské Nové Vsi potýkaly s vysokou zadlužeností a hrozbou zrušení. Nyní se díky novému statusu zařadily vedle vyhlášených Mariánských Lázní či Karlových Varů.

„Pro nás to má velký význam. Dokument je důležitý pro budoucnost tohoto místa i pro zachování čistého léčivého pramene,“ prohlásil ředitel lázní Antonín Plachý, který spoluvlastní také Termální lázně ve Velkých Losinách nebo lázeňské hotely v Mariánských Lázních a Luhačovicích.

Status lázeňského místa schvaluje vláda a v Česku ho má zhruba třicítka měst. Ve Zlínském kraji to dosud byly jen Luhačovice.

Teď může z tohoto privilegia těžit i malá slovácká obec.

„Pokud bude fungovat správně, může to z dlouhodobého hlediska přinést i vyšší návštěvnost,“ naznačil Marcel Hule ze Sdružení lázeňských míst České republiky.

Místní sirnatý minerální pramen patří k nejsilnějším v Česku a každý rok přiláká na čtyři tisíce pacientů z celé republiky, Rakouska i Ruska. Obyvatelé ho objevili před více než dvěma sty lety v hloubce zhruba padesáti metrů, lázně tady začaly fungovat před více než sto lety.

Pramen s typickým zápachem síry pomáhá při pooperační léčbě kloubů a kyčlí, po mozkových příhodách, při lupénce a dalších kožních potížích.

Zvýšili jsme prestiž obce, říká starosta

O oficiální potvrzení lázeňského místa se obec, která lázně z poloviny vlastní, snažila se soukromým vlastníkem téměř čtyři roky. Ne, že by nesplňovala podmínky, ale spíše proto, že jde o zdlouhavý administrativní proces.

„Teď naše lázně nabudou na významu. Zvýšili jsme prestiž obce a posunuli se o příčku výš,“ zhodnotil starosta obce Pavel Botek.

Přilákat by mohly nejen více pacientů, ale i turistů. Léčebný areál je totiž součástí místních cílů.

V blízkosti vede oblíbená cyklostezka, nedaleko jsou vyhledávaná štěrková jezera, golfové hřiště, netradiční kemp Slovácký dvůr nebo nový bikepark.

Získali privilegia

Vládou schválený dokument tomuto místu navíc zaručí privilegia, jež by bez něj nemělo. Například ve vymezeném vnitřním ochranném pásmu nebude moci nikdo postavit žádnou budovu, která nesouvisí s lázeňstvím a mohla by narušit urbanistický vzhled.

Také tam nikdo nemůže chovat hospodářská zvířata nebo plánovat stavbu patrové garáže.

Všichni, kdo se na tomto území pohybují, musejí také dodržovat zákaz používání škodlivých látek, které by mohly ohrozit podzemní prameny.

A kvůli klidu pacientů a návštěvníků jsou zakázané také přespříliš hlučné a obtěžující reklamy.

„Navíc teď máme jistotu, že i kdyby se změnily zákony, už nám nikdo nemůže říct, že nemáme status a že nemůžeme provozovat lázeňství,“ zdůraznil Plachý.

Obyvatelé změnu výrazně nepocítí

Spolu s Karlovými Vary je navíc Ostrožská Nová Ves jediným místem v Česku, kde platí tento dokument v aktualizované verzi. Stejně upravený status bude ministerstvo zdravotnictví zřejmě do sedmi let vyžadovat od všech lázeňských komplexů.

„Většina dosud platných statusů pochází z padesátých let a musí se obnovit. Pokud to majitelé nestihnou, mohou o ně i přijít,“ upozornil Hule.

Pro samotné obyvatele městečka by změna neměla znamenat žádné zásadní omezení. V okolí lázeňského areálu, kde nechybí park, kolonáda nebo kavárna, nejsou soukromé pozemky.

„Ostrožská Nová Ves má oproti jiným podstatnou výhodu. Celé lázeňské místo se nachází mimo vlastní zástavbu obce a omezování obyvatel předpokládáme jen v minimální míře,“ potvrdila mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.