Kostel na Svatém Hostýně

Kostel na Svatém Hostýně | foto: Jan Karásek, MAFRA

Opravované baziliky na Hostýně a ve Velehradě věřící o půlnoční nepřipraví

  • 0
Mezi nejznámější poutní místa ve Zlínském kraji patří Velehrad a Svatý Hostýn. Přestože se tamní kostely opravují, o sváteční bohoslužby zde věřící nepřijdou. Půlnoční mše v Hostýně bude, byť netradičně jen na betonu bez dlažby, zato v teple.

Hostýnská bazilika se otevře jen kvůli půlnoční. V zimě bývalo v chrámu i pod nulou, letos poprvé by tam už díky opravě mělo být příjemněji. "Baziliku zkusíme vytopit na osm až deset stupňů Celsia," slíbil Petr Janek z Římskokatolické duchovní správy Hostýn.

Přehled bohoslužeb a mší v kraji

Velehradská a hostýnská bazilika

Hostýnská bazilika Nanebevzetí Panny Marie se začala opravovat na konci letošního října. Bazilika bude otevřená od 24. prosince do 10. ledna, potom se znovu uzavře, aby se tam mohla položit dlažba. Mše na Štědrý den budou 7:15, 9:15, v 11:00 a půlnoční v 15:30.

Velehradská bazilika Nanebevzetí Panny Marie a svatých Cyrila a Metoděje je vevnitř obehnaná lešením. Odborníci tam od podzimu restaurují fresky, nástropní i nástěnné malby, mramor a štuky.
Bohoslužby na Štědrý den budou na Velehradě dvě: v 7:30 a půlnoční mše o půlnoci.

Poutní místo prochází opravami. Dělníci musí do Vánoc dodat nové vytápění a betonový podklad. Sundávali tři vrstvy dlažby a na místě byli i archeologové. Nenašli nic zásadního, ale vyvrátili mýtus, že je v bazilice krypta.

"V padesátých letech tu komunisté spálili knihovnu s veškerými dokumenty včetně plánů," vysvětlil Janek.

Přes všechny komplikace řemeslníci podlahu nachystali tak, aby od Štědrého dne až do 10. ledna mohli věřící do baziliky přijít.

"Pak se znovu uzavře, abychom položili dlažbu. Koncem února by snad mohlo být hotovo," doufá Janek.

Oprava vyjde na osm milionů. Protože se nepodařilo získat žádnou dotaci, museli si na Hostýně vystačit s dary věřících.

Mše mezi lešením

Netradiční bude půlnoční mše v bazilice na Velehradě. I tam se pracuje na nákladné opravě za stovky milionů korun už od přelomu září a října.

"Odborníci restaurují fresky, nástropní i nástěnné malby, mramor a štuky," popsala Věra Homoláčová, koordinátorka projektu Velehrad - centrum kulturního dialogu východu a západu.

Vnitřek kostela je po dobu prací obehnaný lešením. "Bohoslužby nijak omezené nejsou, návštěvníkům nehrozí žádné nebezpeč," ujisti velehradský páter Petr Přádka.

Věřící navzdory rekonstrukci o tradiční a oblíbenou půlnoční mši ve velehradské bazilice nepřijdou.I přes ztížené podmínky však věřící do kostela chodí. "Vůbec mi nevadí, že je tam lešení. Při bohoslužbě myslí člověk na jiné věci," podotkla pravidelná návštěvnice Velehradu Ladislava Mrázová z Uherského Hradiště.

Doprovod při půlnoční mši bude letos jiný než obvykle. Opravuje se totiž i kůr a vzácné varhany. Ty pro tentokrát nahradí elektrické varhany. "Jedná se o velmi kvalitní nástroj," ujistil sbormistr Filip Macek. Zároveň dodal, že připravena je klasika - Česká mše vánoční Jana Jakuba Ryby.

Do roku 2013 na slavném poutním místě vznikne Velehradský dům Cyrila a Metoděje, opraví se i budovy poblíž chrámu.