Stezka kolem Cyrilky získala nový povrch i dřevěné zábradlí.

Stezka kolem Cyrilky získala nový povrch i dřevěné zábradlí. | foto: CHKO Beskydy

Ochranáři vylepšují stezky v Beskydech, brodění bahnem bude minulostí

  • 9
Procházka po oblíbené trase z Pusteven na Radhošť i po dalších stezkách v Beskydech bude pro turisty o poznání pohodlnější. Dělníci se totiž pustili do jejich rekonstrukce. Časté brodění se blátem by tak brzy mělo být minulostí.

„Upravili jsme například výstup okolo rozhledny Cyrilka poblíž Pusteven,“ popsal Jaroslav Müller ze Správy Chráněné krajinné oblasti Beskydy, která veškeré práce zaštiťuje.

„Stezka má nový kamenný povrch, namontovali jsme i nové zábradlí,“ doplnil.

Rekonstrukce se ale dočkají i trasy v jiných částech hor. Ať už jde o zeleně značený chodník z Radhoště přes stejnojmennou rezervaci do Trojanovic-Ráztoky, prudké stoupání červené hřebenovky na vrchol Čertova mlýna nebo frekventovanou červeně značenou trasu z Ostravice pod vrchol Lysé hory.

„Party dělníků zde za pomoci metráků kamení a dřevěné kulatiny opravují po léta zanedbávané stezky. Ty poškozuje vysoká návštěvnost a drsné horské počasí,“ vysvětluje Müller, jenž přiznal, že stav tras návštěvníci hor často oprávněně kritizují

Někteří turisté si proto namísto chůze po rozbitých a bahnitých cestách vyšlapávají vlastní zkratky. Přímo v Beskydech jsou jich stovky, což se ochráncům přírody pochopitelně nelíbí. Především na hřebenech pak vznikají stezky široké často i desítky metrů, které ukrajují z rozlohy vzácných beskydských luk.

Letošní generálka stezek nemá v Beskydech obdoby

Pro dláždění tras zvolili ochranáři starou metodu štětování. Při ní jsou kameny ukládány na výšku vedle sebe mezi masivní kamennou obrubu. Tato technika se už léta úspěšně využívá v Krkonoších i v zahraničních pohořích.

„Stezky by pak měly vydržet všechno,“ věří Müller.

První pokusy o zlepšení turistických tras začala Správa Chráněné krajinné oblasti Beskydy podnikat po roce 2000, když na nich nechala postupně instalovat protierozní prahy, schody či odvodnění.

„Způsob a rozsah letošní generálky ale zatím v Beskydech nemá obdoby,“ doplnil zástupce vedoucího Správy CHKO Beskydy Jiří Lehký.

O financování prací se postará Ministerstvo životního prostředí. Původně mělo být na všech místech hotovo v polovině prosince. Tento termín se však kvůli nepřízni počasí minimálně o několik týdnů posune. Další zpoždění může způsobit sníh a mráz.