Lidé, kteří nechtějí při cestě na Pustevny čekat v kolonách, mohou po dobu oprav cesty využít lanovku z moravskoslezské strany kopce - z Trojanovic u Frenštátu pod Radhoštěm.

Lidé, kteří nechtějí při cestě na Pustevny čekat v kolonách, mohou po dobu oprav cesty využít lanovku z moravskoslezské strany kopce - z Trojanovic u Frenštátu pod Radhoštěm. | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Silničáři opraví cestu na Pustevny, dopravu bude půl roku řídit semafor

  • 9
Půl roku potrvá oprava jediné přístupové silnice na Pustevny. Práce jsou naplánované na celou její délku, od křižovatky u Prostřední Bečvy až k jednomu z populárních vrcholů Beskyd. Jezdit se bude kyvadlově.

Pokud přeje počasí, je parkoviště pod vrcholem Pusteven plné v každém ročním období. Hřeben, který nese slavné stavby architekta Jurkoviče, láká celoročně takové davy návštěvníků, že se mu přezdívá valašský Václavák.

Příštích šest měsíců však budou Pustevny jen těžko dostupné, silničáři začali s opravou jediné cesty, která tam vede. Až se práce za pár dnů rozjedou naplno, budou dopravu řídit semafory.

„Do zimy bude silnice zcela v pořádku. Opravu už nutně potřebovala, denně tudy náročným horským terénem projíždějí stovky automobilů i pravidelná autobusová linka,“ uvedl šéf Ředitelství silnic Zlínského kraje Bronislav Malý.

Práce vyjdou na téměř 59 milionů korun, budou hrazeny převážně z dotací Evropské unie.

Za ně udělají silničáři nový povrch na trase dlouhé devět a půl kilometru, upraví krajnice i napojení na lesní cesty, obnoví příkopy či opraví svodidla.

Dopravu bude v omezeních komplikovat i samotná trasa silnice, která střídá prudké stoupání se strmými zatáčkami.

Jsou na ní i dva mosty, ty budou řidiči objíždět po provizorním přemostění. I u něj narazí na semafor.

Pracovat se začne v křižovatce se silnicí I/35 za Prostřední Bečvou, která tvoří hlavní tah na Slovensko. Konec opravovaného úseku je na kopci, za záchytným parkovištěm. Jak komplikace ovlivní návštěvnost Pusteven, se odhaduje těžko.

„To se teprve uvidí, ale myslím, že tady lidé budou, i kdyby sem žádná silnice nevedla,“ usmívala se obsluha Koliby Valaška.

Lanovka stojí 150 korun za osobu

Alternativu pro ty, kteří se chtějí na kopec dostat bez námahy, tvoří lanovka na moravskoslezské straně kopců. Spodní stanoviště má v obci Trojanovice u Frenštátu pod Radhoštěm. Za hodinu dokáže přepravit až 800 pasažérů a jezdí denně od 8 do 18 hodin. Výjimku tvoří dny, kdy je extrémně špatné počasí.

„Vyvezeme prakticky cokoliv – kolo, dětský kočárek nebo třeba psa,“ popsal Josef Bil, který lanovku obsluhuje.

Zpáteční jízdenka stojí 150 korun pro dospělého, kdo se chce dostat dolů jinak, může si na Pustevnách půjčit koloběžku. Sjede po asfaltové cestě, jež však slouží jen jako obslužná, a vrátí ji u stanice lanovky.

Pustevny leží v katastru obce Prostřední Bečva, uzavírky by však život v ní omezit neměly. Odbočka totiž leží mimo zastavěnou část obce.

„O víkendu se samozřejmě kolony tvořit budou, ale v době opravy se na Pustevnách naštěstí nekoná žádná velká turistická akce, tak by se to mohlo obejít bez velkých potíží,“ mínil starosta obce Radim Gálik.

Loni na jaře přišly Pustevny o jednu ze svých dominant. Dřevěná chata Libušín, jíž dal podobu Dušan Jurkovič, vyhořela. Jde však o ztrátu dočasnou, památkáři už připravují její obnovu.

Policie případ dosud neuzavřela, zatím tak zůstává v platnosti předběžný závěr, že za požár může vadná konstrukce komínu.