Opozice upozorňuje, že nebude mít dohled na hospodaření zlínské i všech dalších krajských nemocnic.

Opozice upozorňuje, že nebude mít dohled na hospodaření zlínské i všech dalších krajských nemocnic. | foto: KNTB Zlín

Protesty nepomohly. Koalice si dozor nad nemocnicemi udržela

  • 2
Mimořádně svolané zasedání krajských zastupitelů ve Zlíně opozici nepomohlo. V dozorčích radách čtyř krajských nemocnic zůstanou pouze odborníci a zástupci koaličních stran, opozice místa zpět nezíská.

Dvouhodinové jednání - a nakonec žádná změna. Tak by se dalo shrnout čtvrteční mimořádné jednání krajských zastupitelů.

Sešli se v pět hodin odpoledne. Hejtman Stanislav Mišák je svolal na žádost opozice, tedy lidí z ODS, lidovců a Starostů. "Bude to klidnější než na hokeji," ubezpečoval novináře před začátkem jednání lidovec Ondřej Benešík.

Opozici se nelíbilo, že ji před několika týdny krajská rada vyloučila z dozorčích rad všech čtyř nemocnic ve Zlínském kraji (více o tomto kroku čtěte zde).

"Teď nemáme zákonnou možnost kontroly," připomněl na začátku debaty lídr Starostů a TOP 09 Petr Gazdík.

Postupně se k němu přidávali zástupci dalších opozičních stran. "Proč tam chce být koalice sama?" položil řečnickou otázku lidovec Jiří Čunek. "Napadá mě jediný důvod. Koalice nechce, abychom jí viděli pod ruce," prohlásil.

Čunek také navrhl, aby zastupitelé hlasovali o nové volbě členů dozorčích rad.

Jak máme kontrolovat nemocnice?

Zástupci opozice několikrát vedení kraje položili otázku, jak tedy mají za této situace nemocnice kontrolovat. Během dvou hodin ale konkrétní odpověď nedostali.

"Máte místo ve zdravotním i kontrolním výboru," poradil náměstek pro zdravotnictví Lubomír Nečas.

A vysvětlil, že dozorčí rady s dvanácti členy údajně nefungovaly příliš dobře a že se často kvůli absenci členů nesešly. Proto jejich počet snížili na devět.

Před několika dny například dostali členové zdravotnického výboru odpověď od krajského úřadu. Zajímalo je, proč před lety ve zlínské nemocnici skokově vzrostly náklady na mzdy nebo proč zařízení kupovalo předražený přístroj.

"Odpovědi jsem dostal podrobné," zhodnotil pozitivní změnu oproti minulým letům lidovecký zastupitel Ludvík Hovorka. "Aktuální přehled o tom, co se v nemocnicích děje, to ale nenahradí. Ten mají k dispozici v dozorčí radě," zdůraznil.

Dozorčí rada dosáhne na tajné dokumenty

Než se zastupitelé dostali ke klíčovému hlasování, které mohlo opozici vrátit zpět do dozorčích rad, uběhly téměř dvě hodiny. Zdravotnictví je totiž jednou z věcí, které patří ke krajským prioritám.

Tři ze čtyř nemocnic jsou vysoce zadlužené a potřebují pomoc kraje. Navíc dozorčí rada není pouze formální orgán. Kdo v ní sedí, má právo vidět dokumenty, které podléhají obchodnímu tajemství. Vidí tak do hospodaření nemocnice víc než ostatní. A také může odhalit problémy, které nejsou dvakrát příjemné.

Před třemi lety se třeba zlínská nemocnice zpovídala z kauzy tak zvaných černých duší. Tedy ze zaměstnávání dvou sester, které měly pracovat na onkologii, ale fyzicky to tak nebylo.

"Vyloučit opozici z dozorčích rad mi moc demokratické nepřipadá," apeloval zlínský primátor a krajský zastupitel Miroslav Adámek. "Je to klukovina," přidal se Benešík.

Nechci krást, ujišťuje Gajdůšková

Mezi zastupiteli tentokrát seděli i ředitelé nemocnic a noví členové dozorčích rad. Ti se ohradili proti Gazdíkovým předchozím výrokům, ve kterých naznačil, že by v nemocnicích mohlo bez kontroly docházet třeba k rozkrádání.

"U nás se za takové výroky dává pár facek," prohlásil rozzlobeně starosta Valašských Klobouků a nový člen dozorčí rady Dalibor Maniš patřící do Sdružení nezávislých kandidátů.

"Nechci tunelovat, krást ani si dělat vlastní kšefty," doplnila svůj postoj sociálnědemokratická senátorka a členka dozorčí rady Alena Gajdůšková.

Opoziční zastupitelé své kolegy nepřesvědčili. V hlasování měla koalice početní převahu.