Ještě loni museli lidé ze Zlínského kraje za pobyt na záchytce platit skoro 13 tisíc korun, nově jim bude stačit 750 korun. Ilustrační snímek.

Ještě loni museli lidé ze Zlínského kraje za pobyt na záchytce platit skoro 13 tisíc korun, nově jim bude stačit 750 korun. Ilustrační snímek. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Kroměřížská záchytka výrazně zlevňuje, tisíce platil jen zlomek opilců

  • 10
Kroměřížská nemocnice doplácí na lidi, kteří skončí na záchytné stanici. Letos za pobyt zaplatilo jen třináct procent lidí, zbytek dluží už 26 milionů korun. Kraj proto snižuje požadovaný poplatek za pobyt z 8 500 na "pouhých" 750 korun.

Ročně se to týká tisíce lidí, kteří to přeženou s alkoholem a nejsou schopní se o sebe postarat nebo tropí výtržnosti. Nepřímo je to ale věcí všech, protože jde o veřejné peníze Zlínského kraje. A vůbec ne malé.

Krajští radní rozhodli, že opilcům zlevní pobyt na záchytce v Kroměříži, která je součástí tamní nemocnice. Momentálně stojí 8 455 korun, od příštího roku to bude jen 750 korun. Důvod?

Špitálu, který není v dobré ekonomické kondici, se dlouhodobě nedaří vymáhat peníze od klientů, o něž se postaral. Pohledávky, které u nich má, se vyšplhaly na 26 milionů korun. Tyto velké peníze už nikdy neuvidí.

"Nemocnici se nedaří platby vymáhat, protože na záchytce končí opakovaně stále stejní lidé. Především bezdomovci a nezaměstnaní, kteří nemají žádné příjmy," upřesnil náměstek hejtmana Lubomír Nečas, který má v kompetenci zdravotnictví.

Cena 13 tisíc? To bylo přestřelené

Hejtmanství věří, že když bude částka nižší, její vymahatelnost se zvýší. Letos poctivě zaplatilo za záchytku jen 13 procent lidí. Nečas naznačil, že po zlevnění by to mohlo být až 30 procent.

Zadlužená nemocnice by to nutně potřebovala, protože bez ohledu na platební morálku klientů musí za každého z nich odvést patnáctiprocentní DPH státu.

"Dlužné částky za pobyt vymáháme v souladu s platnou legislativou. Ale ve značném množství případů jsou prakticky nevymahatelné," potvrdila mluvčí Kroměřížské nemocnice Veronika Klímová.

"Pro nemocnici je tak provoz záchytné stanice značně nevýhodný," zdůraznila.

Na záchytce v Kroměříži skončí ročně kolem tisíce lidí, především ze zdejšího regionu, pak i ze Zlínska.

Pro ně je rozhodnutí kraje příznivé. Ještě před dvěma roky stál pobyt na záchytné stanici skoro 13 tisíc korun. Šlo o sumu, v níž nemocnice vyčíslila náklady, které s poskytováním nonstop služby má (více zde).

"Tato částka byla ale přestřelená, bylo jasné, že lidé ji nebudou platit," poznamenal Nečas.

Dosavadní pohledávky zalepí krajská půjčka

Loni kraj zlevnil na 8 500 korun, což se radním pořád zdálo příliš. Proto navrhli radikální změnu, kterou budou za pár dní projednávat zastupitelé. Platit má od příštího roku.

Nabízí se ale otázka, zda zlevnění záchytky nemůže být impulzem pro lidi, kteří rádi a příliš popíjejí a pak se nedokážou ovládat. Nečas takové obavy odmítá.

"Myslím si to i proto, že cena je srovnatelná s jinými zařízeními. Budeme ale situaci sledovat," podotkl náměstek hejtmana.

Nemocnice si pohledávky odepíše jako nevymahatelné a kraj jí ještě letos poskytne dlouhodobější půjčku 30 milionů korun.

"Počet ošetřených v příštím roce nelze odhadovat," dodala mluvčí Klímová.

Právě kvůli složité vymahatelnosti peněz přišla letos s úvahou o zrušení záchytky například nemocnice v Příbrami (více zde).

Kdo má převážet opilce na záchytku?

Zatímco Kroměřížská nemocnice má se záchytkou trable, Zlín zase trápí, že ji nemá vůbec. Nic s tím ale nenadělá. Jejím zřizovatelem je rovněž Zlínský kraj a ten ji tady otvírat nechce.

"Záchytka by měla v krajské nemocnici jednoznačně být," nepochybuje náměstek zlínského primátora Ondřej Běták.

"Každý rok převážejí hlídky městské policie spoustu opilců do Kroměříže. Stojí to nekřesťanské peníze a blokuje to strážníky," upřesnil.

A stává se totéž, co na záchytce: městská policie od opilců nedostane náklady za převoz a péči zpátky, takže na tom prodělává.

Potíž je i v tom, že není jasné, kdo má lidi na záchytnou stanici vozit. Zda strážníci, státní policie nebo záchranka. Opilci pak často končí na úrazovkách nemocnic a vůči lékařům jsou agresivní.