Giboni stříbrní jsou ve zlínské zoo od podzimu 2014. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Zlínská zoo láká na vzácné gibony, mezi větvemi skáčou až deset metrů

  • 0
Nejnovější atrakcí zlínské zoologické zahrady v Lešné jsou osmiletí Isabell a Peucang, vzácní giboni stříbrní. Zlínská zoo se tak zařadila mezi dvanáct zahrad v Evropě, které se do chovu gibonů stříbrných pustily.

Celkem v Evropě žije jen několik desítek těchto zvířat. S chovem gibonů stříbrných totiž nejsou velké zkušenosti. Ve Zlíně jim patří ostrov v expozici Hala–Bala.

„Jsou to párová zvířata, která ale dlouho udržují vztahy s mláďaty a tvoří velké rodinné skupiny,“ řekl zoolog Kamil Čihák.

V Lešné jsou oba giboni od loňského podzimu, nejprve si však zvykali na chovatelské zázemí, a potom i na sebe.

„Seznamování bylo pozvolné a klidné a bez potíží přijali i tapíry čabrakové, se kterými sdílejí expozici,“ popsal Čihák.

Ve venkovním výběhu je mohou návštěvníci vidět teprve nyní. Samotné vypouštění trvalo šest dnů. Ačkoliv měli otevřená dvířka vnitřní expozice, ven se jim nechtělo.

Až desetimetrové skoky

Giboni mají neobyčejnou sílu v pažích. Mezi větvemi skáčou tak, že se zavěsí pouze prsty a přehoupnou se na další větev. Jediným skokem dokážou překonat až desetimetrovou vzdálenost.

Živí se především listy stromů, v zoo si dají i zeleninu a ovoce.

„Nejraději mají banán a z listů vrbu. Určitě budou ochutnávat trávu a výhonky všech stromů, které ve výběhu mají,“ prozradil Čihák.

Ve volné přírodě se tento druh vytrácí zároveň s tím, jak se zmenšuje jejich životní prostor. Pocházejí z deštných pralesů. Jejich domovinou jsou tropické pralesy jihovýchodní Asie, především pak Jáva. Počet volně žijících zvířat se odhaduje na dva a půl tisíce.