Bakterie legionella pneumophila

Bakterie legionella pneumophila | foto: CDC

V hotelu na Zlínsku zabíjela bakterie, která hrozí jen výjimečně

  • 6
Bakterie legionella se podle odborníků dá najít všude tam, kde je voda. Na druhou stranu ujišťují, že v nebezpečném množství se vyskytuje jen velmi výjimečně. Rozptylují tak obavy, které vyvolal ve čtvrtek zveřejněný případ z hotelu v Březůvkách u Zlína. Po tamní nákaze legionellou jeden z hostů zemřel.

„Když už zjistíme překročení limitu, každý provozovatel ví, jak se bakterie rychle zbavit,“ řekla ředitelka krajské hygienické stanice Dana Šviráková.

„V Březůvkách šlo jednoznačně o selhání lidského faktoru, ne kontroly,“ zdůraznila.

Hygienici v tamním wellness hotelu loni na podzim zjistili až 1500krát vyšší koncentraci legionelly, než připouští předpisy. Upozornění dostali z Anglie po úmrtí jednoho z hostů. Majiteli zakázali vodu používat a nařídili i dezinfekci rozvodů.

Třiatřicetiletý provozovatel ale neposlechl a do hotelu pustil minimálně 36 lidí. Starší muž se pak dostal do nemocnice s vážným poškozením plic (více o případu zde).

Do tak pokročilé fáze, kdy nakažená voda poškozuje zdraví, nebo dokonce způsobí smrt, se ale jinak například ve Zlínském kraji případy nedostávají.

Provozovatelé vodovodních řádů, nemocnice, akvaparky, zavedené hotely, wellness centra i další zařízení totiž musejí splňovat přísná opatření.

Nemocnice musí udržovat nulovou toleranci

Legionella se navíc množí jen ve specifickém prostředí: hlavně ve stojaté vodě, v nevhodně vedeném potrubí nebo tam, kde má voda stabilně teplotu do 55 stupňů Celsia. Při vyšších teplotách nepřežívá.

„Například nemocnice jsou v tomto směru doslova pod drobnohledem hygieny,“ poukázal vedoucí provozu zlínské nemocnice Atlas Radek Podpinka.

„Musíme dodržovat přísnější režim než kdekoliv jinde. Děláme rozbory a kontroly každý měsíc,“ vysvětlil.

Právě v nemocnicích ale bakterie přece jen občas řeší. Hlavně proto, že podle vyhlášky musejí dodržovat nulovou koncentraci.

A přestože vodovody udržují, v rozlehlých a často zastaralých a členitých rozvodech bakterie někdy přece jen přežije.

„Hraniční výskyt legionelly jsme měli asi před dvěma lety. Ale okamžitě jsme udělali opatření a vše bylo zase v normálu,“ potvrdila mluvčí uherskohradišťské nemocnice Dana Lipovská.

Pitná voda je pro legionellu příliš chladná

O vodu v domácnostech, které jsou napojené na veřejný vodovod, se zase stará jeho provozovatel.

„Dodáváme pitnou vodu s teplotou kolem deseti stupňů, kde tato bakterie nepřežívá,“ sdělila Markéta Bártová, mluvčí Moravské vodárenské, která zásobuje vodou přes 170 tisíc obyvatel.

V relaxačním centru ve Velkých Karlovicích si akreditovaná laboratoř odebírá vzorky vody minimálně dvakrát za měsíc a neohlášeně chodí i hygienici.

„Pokud by se zjistil problém, nikdy bychom si nedovolili nařízená opatření neudělat,“ prohlásil Martin Pařízek, ředitel relaxačního centra Wellness Horal.

Obecně platí, že legionella se šíří a množí v zařízeních, kde provozovatel neudržuje koncová místa.

„Proto se doporučuje pustit si v hotelu horkou vodu a nechat ji deset minut téct. Vyšší teplota bakterie ničí,“ vysvětlila šéfka krajských hygieniků.

Legionellou může člověk onemocnět hlavně vdechnutím při sprchování, ve whirlpoolu nebo z různých fontánek. Při běžném mytí rukou je pravděpodobnost mizivá.