Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Onkologické centrum ve Zlíně má prioritu, změny spolknou čtvrt miliardy

  • 0
Zlínský kraj chce za 260 milionů korun modernizovat onkologické centrum. Kvůli stavbě nových budov musí krajská nemocnice ve Zlíně odložit plánované rekonstrukce. Vše musí stihnout do konce roku.

Ročně se v něm vystřídá až devět tisíc pacientů. Každých dvanáct měsíců přibude kolem 1 200 nových. Onkologické centrum ve zlínské Baťově nemocnici, které léčí pacienty z celého Zlínského kraje, by mohlo být ještě modernější než dosud. Díky přístrojům za 166 milionů korun.

„Po jednom z nich toužíme už několik let,“ prohlásil náměstek hejtmana pro zdravotnictví Lubomír Nečas.

Ministerstvo zdravotnictví totiž vyzvalo nemocnice, aby si o nové vybavení požádaly. Nabídka je lákavá. Většinu - až 85 procent - totiž zaplatí Evropská unie. Pro kraj by to znamenalo, že ze svého rozpočtu musí uvolnit jen 24 milionů korun. Zastupitelé o tom budou jednat už za týden.

Kvůli novým přístrojům jsou potřeba i nové budovy

Zajímavá nabídka má ale i druhou stranu. „Všechno musíme pořídit a zúčtovat do konce letošního roku, což bude docela nakvap,“ upozornil Nečas.

A nebude toho málo. Nejdříve musí kraj o dotaci požádat a počkat na přidělení. Teprve pak může nemocnice vypsat veřejnou zakázku pro dodavatele přístrojů. A než je vybere, musí postavit nové budovy, do kterých přístroje umístí.

Stavby by měly podle Nečase stát kolem 100 milionů korun. Ty má nemocnice najít ve vlastních zdrojích.

Byla to životní zkušenost, říkají zlínští lékaři o operaci 36kg nádoru

Což znamená, že bude muset odložit některé plánované investice. Například rekonstrukci transfuzního oddělení. A to přesto, že už teď nevyhovuje požadavkům a podle radního Nečase by mohlo hrozit i jeho uzavření.

Dotační nabídka na modernizaci onkocentra by se ale v budoucnu nemusela opakovat. Proto jí kraj zřejmě dává přednost.

Za peníze z dotace chce nemocnice pořídit tři potřebné přístroje, které zásadně zvýší kvalitu péče.

„Podle věstníku Ministerstva zdravotnictví potřebujeme další lineární urychlovač a přístroj PET/CT,“ upřesnil primář onkologického oddělení zlínské nemocnice Milan Kohoutek.

V žádosti o dotaci Zlínský kraj počítá i s magnetickou rezonancí.

Nárok nemocnice na všechny přístroje už zkoumala odborná ministerská komise. Zatímco urychlovač schválila, ostatní dva ještě posuzuje. Problém by to ale podle Nečase být neměl.

Onkologické centrum už dobře vybavené je

Jeden lineární urychlovač nemocnice už má. Pořídila ho před sedmi lety a nedávno ho nechala technicky vylepšit a zmodernizovat. Kvůli statusu Komplexního onkologického centra ale potřebuje urychlovače dva. Ten druhý má momentálně v Holešově.

Pokud pořídí úplně nový z nabízené dotace, nemusí si už zdravotníci dělat starosti s tím, že by holešovský přístroj přestal časem sloužit kvůli stáří.

Přístroj PET/CT je jedním z nejmodernějších v onkologické léčbě. Počítačový tomograf umí nádor kvalitněji analyzovat.

Zlínské onkologické centrum je ale dobře vybavené už teď. Před pěti lety v něm začali lékaři pracovat s několika přístroji za více než 80 milionů korun, hrazenými především z evropských dotací.

Ve stejné výši onkocentrum pořídilo a zmodernizovalo vybavení i nedávno. Lékaři totiž upozorňují, že o pacienty s rakovinou se stará vlastně celá nemocnice.

„Diagnostika a léčba zhoubných onemocnění je komplexní a o každého onkologického pacienta pečuje vždy více pracovišť,“ zdůraznil Kohoutek.

Nejvíce vytíženým oddělením je onkologické, interní klinika, chirurgická oddělení, oddělení zobrazovacích metod nebo oddělení nukleární medicíny.