Velkou přeměnu věznice brzdí spor úřadů, soud se budovy vzdát nechce

  • 2
Podle původní dohody už měla být studie o proměně bývalé věznice v Uherském Hradišti hotová. Jenže její zpracování ještě vůbec nikdo nezadal. Stále tak není jasné, k čemu by měl rozsáhlý areál v budoucnu sloužit a kolik by stálo plánované vybudování Muzea totality.

„Budova zatím není v našem majetku, takže na ni nemůžeme nechat zpracovat studii,“ vysvětlil zdržení mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Radek Ležatka.

Na tento úřad má rozsáhlý areál převést uherskohradišťský okresní soud, který věznici vlastní a využívá. Zatím to udělat nemohl. Předmětem sporu je totiž zápis o převodu věznice.

Soud ho před třemi týdny poslal své nadřízené instituci, kterou je ministerstvo spravedlnosti. A bez toho, aniž by tento materiál schválil ministr Robert Pelikán, nemůže předsedkyně soudu Hana Kurfiřtová věznici převést na ÚZSVM.

Právě znění zápisu je ale hlavním důvodem, proč se obě instituce dosud nedokázaly domluvit. „Ke shodě zatím nedošlo, ale intenzivně to řešíme,“ potvrdil Jakub Říman z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti.

Soud: Věznici stále potřebujeme

Hradišťský soud chce od ministerstva spravedlnosti jako svého nadřízeného záruku a jistotu, že o prostory věznice v budoucnu nepřijde. A tuto podmínku Kurfiřtová zakomponovala i do zmíněného zápisu.

Babiš slíbil zajistit peníze na opravu komunistické věznice v Hradišti

„Žádné jiné prostory tady nemáme a věznici potřebujeme pro archivní účely, ukládání soudních úschov a také jako naše budoucí sídlo,“ vysvětlil mluvčí soudu Michal Tománek.

„Ano, souhlasíme sice s převodem majetku, ale nerozhodli jsme o jeho nepotřebnosti. A takto je to i v zápisu,“ doplnil. Pokud by totiž soud prohlásil věznici za nepotřebnou, v podstatě by se jí pro budoucnost vzdal.

Memorandum nebylo konkrétní

Žádnou jistotu nezaručuje ani memorandum o budoucím využití věznice, které podepsaly radnice Uherského Hradiště, Zlínský kraj, okresní soud, ministerstvo kultury i spravedlnosti a také ÚZSVM. Dokument totiž není příliš konkrétní a řeší pouze náklady na vybudování Muzea totality bez dalších úprav pro účely soudu a jiných státních institucí.

Podle zatím jediné existující studie z roku 2012 by měla kompletní rekonstrukce vyjít na zhruba 350 milionů korun. Její interiér je zřejmě nejzachovalejší ukázkou komunistické věznice v Česku. Osudy uvězněných lidí by mělo připomínat plánované Muzeum totality.

Jeho jakýmsi předvojem má být právě vznikající expozice věnovaná bývalé věznici. Zmapuje zvěrstva nacismu a komunismu, která byla v objektu páchána.

Expozice na 30 panelech nabídne dobové fotografie a dokumenty, audionahrávky s bývalými vězni i videozáběry pořízené z dronu. Umístěna bude v podkroví kulturního centra Reduty a její otevření je plánováno na začátek dubna příštího roku.

„Nechtěli jsme čekat, protože Slovácké muzeum mělo všechny věci sesbírané a připravené. Chtěli jsme je ukázat veřejnosti, protože bychom neměli zapomínat na to, co se tady v poměrně nedávné minulosti dělo,“ řekl starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha.