Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Zlínská nemocnice může přijít o další dotace, přístroje vybírá už rok

  • 3
Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně stále nevybrala dodavatele onkologických přístrojů. Pokud to nestihne do tří měsíců, ohrozí tím přidělenou osmdesátimilionovou dotaci z EU. Nemocnice navíc v jedné části veřejné zakázky porušila zákon. Vedení špitálu o problémech mlčí.

Onkologické centrum ve zlínské nemocnici se má dočkat velké modernizace, na niž je určených osmdesát milionů korun z evropských fondů. Jenže velká a důležitá investice má problém.

Podle podepsaných smluv totiž přístroje musí být na místě do konce února. V opačném případě by dotace mohla být ohrožená.

„Může dojít ke krácení platby, nebo může být udělená sankce,“ upozornila Veronika Vároši z Ministerstva pro místní rozvoj.

Vedení nemocnice ale během uplynulých jedenácti měsíců nedokázalo vybrat dodavatele přístrojů. A termín jí vyprší za tři měsíce.

„Trvá to dlouho, ale nemohu do toho zasahovat,“ reagoval krajský náměstek za zdravotnictví Lubomír Nečas.

Vysvětlení? Vedení nemocnice nijak nereaguje

Přitom pokud by Baťova nemocnice o dotační peníze přišla, nebylo by to její první selhání.

Už v září jí utekla třicetimilionová dotace na rekonstrukci dětského oddělení. Bez vědomí a souhlasu kraje totiž akci zrušila. Podle některých krajských zastupitelů mohlo jít o manažerské selhání (více zde).

V příštím týdnu by případnou odpovědnost vedení nemocnice měli řešit krajští radní.

Proč v případě onkologických přístrojů trvá výběr tak dlouho, nikdo vysvětlit nechtěl. Vedení špitálu v čele s ředitelem Pavlem Calábkem na otázky MF DNES opětovně neodpovědělo.

A zástupci kraje spoléhají na ujištění z nemocnice. „Bylo mi řečeno, že se všechno stihne,“ konstatoval Nečas.

Akce za 96 milionů korun začala letos

Projekt modernizace centra, kde se léčí onkologické problémy, odstartoval na začátku tohoto roku. Tehdy ho Ministerstvo pro místní rozvoj zařadilo do seznamu schválených dotací a přidělilo pro něj více než 80 milionů korun.

Celková hodnota projektu je kolem 96 milionů. Za peníze se má nakoupit či obnovit osmnáct přístrojů - například digitální rameno, pojízdné rentgeny, automatický a robotický systém, vylepšení lineárního urychlovače, multifunkční systém pro endoskopické operace nebo analyzátor krvinek.

Přístroje mají zlepšit kvalitu zobrazení při operacích, zrychlit a zpřesnit diagnostiku, zkrátit hospitalizaci, zrychlit ozáření nebo třeba snížit zátěž pacientů po operaci.

Nemocnice ale začala dodavatele hledat až v dubnu. Zájemci se mohli hlásit do července. U šesti přístrojů špitál zakázku po tomto datu zrušil. Hlavně proto, že dostal jen jedinou nabídku.

Podle zákona v takovém případě dodavatele vybrat nemůže, protože musí volit nabídku s nejnižší cenou. Další dva měsíce pak trvalo, než Baťova nemocnice vypsala zakázky znovu. Ovšem tentokrát ne na šest přístrojů, ale jen na pět.

Nemocnice porušila zákon o veřejných zakázkách

V případě automatického robotického systému se totiž jednomu ze tří zájemců zrušení zakázky nelíbilo a obrátil se na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

„Nabídli jsme nejnižší cenu, takže bylo jasné, že budeme vítězem,“ vysvětlil Marek Urbánek z nadnárodní společnosti bioMérieux.

„Ke zrušení zakázky žádný zákonný důvod nebyl,“ upozornil.

Antimonopolní úřad mu dal za pravdu.

„Věc jsme prověřili a rozhodli, že nemocnice porušila zákon o veřejných zakázkách,“ potvrdil pro MF DNES mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

Pokud se nemocnice proti rozhodnutí úřadu odvolá, může posuzování trvat i několik měsíců. Navíc ještě není dokončený ani výběr dodavatelů zbývajících pěti přístrojů.

Termín pro přihlášení totiž trvá až do 10. prosince. Teprve pak může nemocnice konečné dodavatele vybrat.

Na dodání přístrojů už nebudou mít firmy dva měsíce jako poprvé, ale pouhý měsíc. Nemocnice navíc změnila i podmínky výběru. Pokud znovu dostane jen jedinou nabídku, vybere ji. Tentokrát už bez ohledu na cenu.