Lihový boss Březina chtěl, ať jej soud nešetří. Teď žádá zmírnění trestu

  • 2
Lihový boss Radek Březina ze Zlína žádal soud o přísný trest a dostal 13 let vězení. Proti verdiktu se ale nyní odvolal. Domnívá se, že by měl dostat mírnější sankci, neboť spolupracoval a ke všemu se přiznal. Zpochybňuje také rozsah škody, která se měla dostat na 6,3 miliardy korun.

Když na konci minulého roku pronášel u soudu svoji závěrečnou řeč, obrazně řečeno si Radek Březina sypal popel na hlavu. Přiznal, že byl šéfem lihové mafie, která stát připravila o miliardy korun, a dokonce uvedl, že si zaslouží nejvyšší trest. Přísného potrestání se také dočkal a soud jej poslal do vězení na 13 let (o trestech pro všechny obžalované čtěte zde).

Ovšem za mřížemi, kde si odpykává trest za nedovolené ozbrojování, se mu to nejspíš rozleželo v hlavě. Když Březina studoval rozsudek, rozhodl se, že se odvolá. Nesouhlasí s výší trestu ani škody.

„Domníváme se, že by neměl dostat nejvyšší trest s ohledem na to, že se ke všemu doznal, spolupracoval se soudem. Popsal detailně i věci, které nemusel. Mohl přitom mlčet a nevypovídat,“ uvedl jeho obhájce Filip Opatřil.

Rozsah podvodů, kterých se Březina a spol. dopustili, nemá v Česku obdoby. Škoda se podle soudu vyšplhala na 6,3 miliardy korun. Březina před celníky pouze fiktivně denaturoval kvalitní potravinářský líh, který pak skladoval, prodával, nebo z něho vyráběl tvrdý alkohol v pololegálních likérkách, jež ovládal.

„Trestnou činnost vymyslel, zorganizoval a řídil. Proto dostal trest u horní hranice trestní sazby,“ vysvětlil soudce Eduard Ondrášek, který případ řešil.

Žalobce: Březinovo doznání a spolupráci bych nepřeceňoval

Březinova kajícnost tak ve světle jeho současných snah o snížení trestu vyznívá jako účelová.

O kolik let chce trest snížit, uvede Březinův advokát až v podrobném odůvodnění odvolání. „Nezpochybňujeme roli mého klienta, že byl vůdčí osobou trestné činnosti, ale to, že nebylo na místě udělit mu trest na horní hranici sazby,“ shrnul Opatřil.

Žalobce Miroslav Stoklásek si to nemyslí. „Jeho doznání a spolupráci bych rozhodně nepřeceňoval. Důkazní situace byla silná. Ve svém závěrečném návrhu pro sebe požadoval nejvyšší trest a teď ho chce snížit. Co k tomu říct? To je spíš v lidské než v právní rovině,“ pronesl Stoklásek.

Obhájce v odvolání také relativizuje škody, které prý nebyly dostatečně podložené.

„Škoda by měla být vyčíslena bez jakýchkoli pochybností, tady nebyla určena správně. Byla vyčíslena spíše na základě ‚pomůcek‘, které se používají v daňovém řízení,“ uvedl Opatřil.

Soud vycházel ze záznamů Březinova mladšího bratra Tomáše, který vedl evidenci nezdaněného lihu. Ta se nedochovala ve všech letech (2004 až 2012), kdy gang podváděl, takže soud množství lihu, a tím i daňový únik, dopočítával. Dostal se na číslo 21 milionů litrů lihu a škodu 6,3 miliard.

Soudce i žalobce však nevyloučili, že nezdaněného lihu mohlo být mnohem více. Navíc zabaveného majetku je relativně málo, takže stát bude určitě hodně tratný.

Tomáš Březina se nejspíš neodvolá

Odvolávat se zřejmě nebude Tomáš Březina, jemuž hrozilo také 13 let. Nakonec dostal jen čtyři roky, protože se stal spolupracujícím obviněným a vše popsal policii i soudu. Více než rok už si přitom odseděl ve vazbě.

„Jsem rozhodnutý nechat to tak. Nemám důvod se odvolávat,“ sdělil MF DNES Tomáš Březina.

Žalobce s trestem pro Tomáše Březinu nemá problém. Vadí mu ale 9 let a 2 měsíce pro Lubomíra Kaláče, který byl dalším blízkým spolupracovníkem Radka Březiny. On jako první popsal lihové podvody, pak ale umírňoval svoji roli, takže na status spolupracujícího obviněného nedosáhl.

„Myslím si ale, že jeho pomoc by měla být zohledněna výrazněji. Navrhoval jsem pro něho 6 až 7 let vězení,“ řekl Stoklásek. V tomto duchu se proti rozsudku také odvolal. Namítá i další věci, jež se týkají zabaveného majetku. Případem se bude zabývat Vrchní soud v Olomouci.