Těžkooděnci Vězeňské služby přivádějí Radka Březinu, který v Ostravě čelí obžalobě z pokusu uplácení dozorce. (13. června 2014) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Březina žádá v odvolání snížení trestu, žalobce chce ten nejpřísnější

  • 0
Případ lihového bosse Radka Březiny a jeho kompliců, kteří připravili stát na daních o více než šest miliard, doputoval k Vrchnímu soudu v Olomouci. Proti původnímu rozsudku z konce loňského roku, který Březinovi přisuzoval třináct let vězení, přišlo několik odvolání.

„Spis je velmi obsáhlý, soudce ho musí nejprve nastudovat. Pak bude rozhodovat,“ nastínil mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Vladimír Lichnovský.

Rozhodnout by měl v řádu měsíců. Vrchní soud může původní rozsudek potvrdit, pozměnit, nebo zrušit a vrátit krajskému soudu k novému projednání.

Případ nejrozsáhlejších lihových podvodů v historii Česka začal na podzim 2012, kdy policie ve Zlíně-Kostelci zatkla Březinu a jeho mladšího bratra Tomáše.

Společně s dalšími lidmi v podniku Morávia-Chem v Hrobicích u Slušovic na Zlínsku před celníky fiktivně znehodnocovali kvalitní potravinářský líh, který pak bez zdanění prodávali, tajně skladovali, nebo z něho vyráběli tvrdý alkohol v pololegálních likérkách. Celkem šlo o zhruba 21 milionů litrů lihu.

Obhájce: Mohl mlčet, nemusel věci detailně popisovat

Podle žalobce Miroslava Stokláska nemluví pro Březinu i s ohledem na rozsah škody žádná polehčující okolnost. Maximální sazba u daňových úniků je 13 let a 4 měsíce. Státní zástupce maximální trest požaduje, byť by byl jen o čtyři měsíce vyšší než ten původní.

„Jde o princip. Podle mě není jiná cesta než nejvyšší možný trest. Okolnosti případu jsou zcela výjimečné,“ nepochybuje Stoklásek.

Březina si to nemyslí a s argumentem, že se ke všemu přiznal, požaduje nižší trest.

„Popsal detailně i věci, které nemusel. Mohl přitom mlčet a nevypovídat. Navrhujeme snížení trestu na jedenáct až dvanáct let,“ řekl jeho obhájce Filip Opatřil.

22. prosince 2015