Základna zdravotnického materiálu zajišťovala nákup autolékárniček pro tisíce armádních automobilů (Ilustrační snímek).

Základna zdravotnického materiálu zajišťovala nákup autolékárniček pro tisíce armádních automobilů (Ilustrační snímek). | foto: Lukáš Procházka, MF DNES

Soud zprostil viny bývalého vojenského velitele, u lékárniček nepochybil

  • 7
Krajský soud ve Zlíně pravomocně zprostil obžaloby bývalého velitele Základny zdravotnického materiálu v Bystřici pod Hostýnem Jiřího Pláška. Neprokázalo se, že pochybil při nákupu autolékárniček pro armádu. Ministerská inspekce však upozornila na další podezřelé zakázky, které nyní zkoumá žalobce.

Podle obžaloby Plášek potvrdil převzetí celé objednávky, autolékárničky a defibrilátory byly ale dodány se zpožděním. Údajně tak ošidil stát o smluvní pokutu z prodlení za 362 tisíc korun.

Kroměřížský okresní soud za to důstojníkovi v listopadu uložil rok vězení s dvouletým podmíněným odkladem (více čtěte zde).

Plášek rozsudek odvolacího soudu, který jej zprostil viny, přivítal. "Zřejmě přece jenom v tomto státě nějaká spravedlnost zavládla," okomentoval verdikt.

Vinu celou dobu odmítal. Od počátku se hájil tím, že neúplnou zásilku převzal, protože ho tlačil čas. Lékárničky totiž dorazily pouhý měsíc před tím, než začala od ledna 2011 platit nová vyhláška, která měnila vybavení autolékárniček. Tvrdil, že kdyby upozornil na nedostatky, zakázka by byla zrušena a do konce roku by se už nestihlo vypsat nové výběrové řízení.

"Z toho je jasné, kolik vozidel by nemohlo po Novém roce vyjet. Navíc autolékárničky nestačí do vozu jen položit, musejí se připevnit," vysvětloval Plášek. "Všichni na mě tlačili a měli strach, že je nedostanou včas."

Připustil pouze porušení armádních předpisů, trestný čin prý ale nespáchal. Za porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby mu hrozilo šest měsíců až tři roky vězení, peněžitý trest i zákaz činnosti.

Podle krajského soudu ale zmíněný skutek není trestným činem. Plášek podle předsedy odvolacího senátu Jiřího Dufka jednal ve výjimečné situaci.

"Byl veden snahou nepřipravit armádu o majetek a také snahou o to, aby vojenská vozidla mohla vyjet," uvedl Dufek. Obžalovaný však nejednal tak, jak by správně měl, uvedl soudce. Pláškovo provinění však senát nemohl předat ke kázeňskému řízení, neboť již uplynula roční promlčecí lhůta.

Prodlení bylo 48 dnů

Z patnáctimilionové zakázky s více než stovkou položek bylo dodáno vše až na lékárničky a defibrilátory. Nedodané zboží za 9,8 milionu Kč však tvořilo dvě třetiny hodnoty zakázky.

Celkem 5 500 lékárniček do osobních aut, tři tisíce lékárniček do nákladních vozů a třicet defibrilátorů firma nepřivezla najednou, ale postupně. Poslední dodala 17. ledna 2011, tedy 48 dnů po termínu.

Podle obžaloby ale Plášek přesto podepsal předávací protokol a zahájil fiktivní reklamační řízení, čímž pozdější dodávku umožnil.

"Tím kamufloval skutečnost, že firma nedodala celou zakázku, a umožnil jí vyhnout se penále z prodlení, ke kterému se zavázala ve smlouvě," uvedl již dříve v obžalobě státní zástupce Pavel Pukovec.

Za prodlení dlouhé 48 dní měla firma zaplatit 360 tisíc korun. Podle Pláška ale nevznikla žádná škoda. Pražská firma Cheirón, jež byla dodavatelem zakázky, totiž během trestního řízení smluvní pokutu uhradila. Stalo se tak ale až poté, co Pláška nadřízení postavili mimo službu a jeho nástupce firmě penále naúčtoval.

Ministerská inspekce našla další pochybné zakázky

Trestní oznámení ve věci podala předloni inspekce ministra obrany, která poté vyšetřovala i zadávání dalších zakázek na bystřické základně a její hospodaření.

"Podle naší hloubkové kontroly velitel Plášek pochybil v řadě dalších případů. Zakázky zadával napřímo spřízněným firmám. Kompletní závěry předala inspekce orgánům činným v trestním řízení," upozornil mluvčí armády Jan Pejšek.

"Toto trestní řízení zatím nebylo ukončeno, věc je ve fázi prověřování," uvedl dozorový státní zástupce ve Zlíně Petr Matoušek.

Plášek stál v čele bystřické základny od roku 1994, předloni v lednu byl postaven mimo službu za poloviční plat. "Teď se bude rozhodovat, co bude dál," dodal Plášek.

Podle zákona by mu mzda měla být do plné výše doplacena. "Nejhorší byla společensko-sociální újma. To si těžko představí někdo, kdo to neprožil. Cítil jsem velký odstup, jenom rodina mě podržela," doplnil.

Prohlásil, že bude zvažovat i "další kroky". O dalším trestním řízení prý informace nemá.

,