Takto si autoři představují komplex, jenž by měl vyrůst v blízkosti Uherského Hradiště v parku Rochus. I tyto plány by však mohlo ohrozit odtržení Jarošova.

Takto si autoři představují komplex, jenž by měl vyrůst v blízkosti Uherského Hradiště v parku Rochus. I tyto plány by však mohlo ohrozit odtržení Jarošova. | foto: Archiv MF DNES

Hradiště bojuje o Jarošov. Bez něj může ztratit miliony i park Rochus

  • 1
Radnice v Uherském Hradišti pokračuje v kampani proti osamostatnění Jarošova. S odtržením místní části totiž může přijít o desítky milionů korun, funkce na radnici a ohrožené mohou být i plány na ambiciózní park Rochus. Referendum se bude konat už za necelý měsíc.

Moc času už nezbývá. Obyvatelé Jarošova rozhodnou o své budoucnosti 22. září. Pokud se osamostatní, mohli by si polepšit. Hradiště na tom naopak bude o něco hůř.

"Bylo by mnohem výhodnější, kdyby se proces odtržení zastavil," radí finanční odborník Luděk Tesař, který pro radnici zpracoval analýzu.

Na to už je však zřejmě příliš pozdě. Radnice proto v posledních týdnech posiluje kampaň proti odtržení. Město má totiž zač bojovat. Přišlo by o téměř tři tisíce obyvatel a na daních o 28 milionů korun. Jarošovu by naopak do klína spadlo z daní 18 milionů.

Navíc by na radnici v Hradišti možná nebyly peníze pro tři místostarosty. "Stačil by i jeden zástupce," naznačil opoziční zastupitel Stanislav Mikula.

Jde přitom i o majetek: na katastru Jarošova stojí třeba velká část přírodního areálu Rochus. Dřív tam byl vojenský prostor. Teď má s územím o rozloze skoro 70 hektarů město velké plány. Mluví se o megaprojektu za půl miliardy.

Dotace na skanzen

Na kopci nad městem má vzniknout přírodní skanzen po vzoru valašské vesnice v Rožnově pod Radhoštěm, tedy s typickými slováckými domky, pastvinou pro ovce a kozy nebo ovocnými sady. "Velká část je ale na našem katastru," upozornil člen přípravného výboru za osamostatnění Jarošova Stanislav Juriga.

Jarošov

V místní části Jarošov žije skoro 2 400 obyvatel, tedy 9,2 procenta obyvatel Hradiště. Jarošov leží na ploše 475 hektarů a zabírá asi 20 % celkové plochy města.

Osamostatnění řeší přípravný výbor, jehož zástupci na to získali přes 700 podpisů. Setká se 13. září, referendum je 22. září.

To v praxi znamená, že by radnice nezískala na část projektů, které zasahují do jarošovského katastru, žádnou dotaci. A bez ní se při stavbě skanzenu neobejde.

Právě teď žádá město o peníze z Regionálního operačního programu. Chce 50 milionů korun, tedy polovinu toho, co je potřeba na první část proměny areálu. I tady může mít radnice potíže. V plánu je totiž nová cesta, která má vést ke kapli svatého Rocha.

"Posledních šedesát metrů je ale na území Jarošova," potvrdil ředitel obecně prospěšné společnosti Park Rochus Jan Blahůšek.

Osamostatnění Jarošova by ovšem Hradišti zřejmě významně narušilo i další plány v areálu. Jsou rozvržené na několik let a počítají s mnoha dalšími úpravami. "Mohli bychom se ale domluvit na nějaké kompenzaci," naznačil Juriga.

Úprava hrází se Jarošova zatím netýká

Hradiště se nechce vzdát bez boje, proto v uplynulých týdnech zveřejnilo varovné zprávy. Ta poslední zmiňuje, jaké komplikace může osamostatnění přinést při stavbě protipovodňových opatření. Na ně čeká Hradiště už patnáct let.

"Výstavba by měla podle plánu začít koncem listopadu letošního roku a skončit koncem roku 2014. Nyní se může stavba zkomplikovat," stojí ve zprávě. Musely by se totiž opět řešit pozemky, kterých se úprava hrází dotýká. A to znamená i zpoždění a zdražení akce, což ovšem není tak úplně pravda.

První etapa, jež má začít na podzim, se totiž jarošovského katastru vůbec netýká. "V této fázi tam Jarošov nemá žádný pozemek," potvrdil šéf hradišťského provozu Povodí Moravy Pavel Cenek.