Uherskohradišťská lékařka Eva Dokoupilová.

Uherskohradišťská lékařka Eva Dokoupilová. | foto: Medicalplus.cz

V Hradišti a Zlíně umí předejít zlomeninám, odhalí totiž řídnutí kostí

  • 3
Specialisté na osteoporózu v Uherském Hradišti a ve Zlíně se spojili s nemocnicemi. Chtějí u pacientů odhalit řídnutí kostí dřív, než kvůli zlomeninám zůstanou nehybní. Mají vybavení i vhodnou léčbu.

Na první pohled o nic nešlo. Když Antonín Laga z Uherského Hradiště před časem venčil psa, cuklo mu v zádech a nijak dramaticky to nevypadalo.

„Druhý den jsem ale měl bolesti, pak už jsem měl problém vstát z postele a obvodní lékař nevěděl, o co jde,“ přiblížil dvaasedmdesátiletý muž.

V nemocnici zjistili problém s plotýnkou. Ale teprve když se dostal do uherskohradišťského centra revmatoložky Evy Dokoupilové, bylo jasno: muž trpí řídnutím kostí neboli osteoporózou.

„Říká se jí tichý zloděj kostí, protože pacient často ani neví, že ji má. Nemoc se pak projeví třeba při banálním zvedání konve s vodou,“ vysvětlila Dokoupilová.

Za osteoporózu může i málo pohybu

Osteoporózou trpí v Česku každá třetí žena nad 50 let a každý pátý muž. Může za ni nedostatek vitaminu D a vápníku a také málo pohybu.

Problém je, že se na ni často přijde pozdě. Až poté, co pacient prodělá několik zlomenin a skončí jako nehybný na lůžku dlouhodobě nemocných.

Revmatologická a osteologická ambulance v Hradišti a Osteologická Akademie ve Zlíně jsou jediná místa v Česku, která se zapojila do projektu Zabraň další zlomenině.

Vyhlásila ho světová osteologická organizace a ta také obě místa uznala jako vhodná. Právě tady začali pacienty sami vyhledávat ještě předtím, než se nemoc výrazně projeví.

„Můžeme jim tak ušetřit několik dalších zlomenin, ke kterým obvykle dochází po šesti osmi měsících od té první. Nehledě na to, že téměř třicet procent lidí pak zbytečně ztrácí hybnost,“ informovala lékařka Erika Kačerová z hradišťského centra.

Zaměří se na pacienty s neléčenou osteoporózou

Proto teď specializovaná pracoviště spolupracují s místními nemocnicemi a Zlínský kraj je díky tomu v péči o tyto pacienty nejdál v republice. V praxi to funguje tak, že koordinátor na oddělení hlídá nové pacienty se zlomeninami.

„Hlavně takovými, které mohly vzniknout v důsledku neléčené osteoporózy,“ vysvětlil ředitel nemocnice v Uherském Hradišti Petr Sládek.

Pak informuje zdravotní sestru v centru, která za pacientem přijde a zjistí, jak na tom s úrazy je, jak často má zlomeniny, jestli má ve stravě dostatek vitaminu D a vápníku, jestli doma nemá příliš mnoho koberečků, o které se dá zakopnout.

Projekt se týká především oddělení traumatologie a ortopedie.

„Správná a včasná péče o pohybový aparát může riziko rozvoje osteoporózy snížit, stejně jako opakované zlomeniny zejména u starších lidí,“ potvrdil primář traumatologického oddělení Pavel Kacr.

Sestra ze specializovaného centra s pacientem domluví termín návštěvy. Tam mu následně změří míru kostní hmoty, případně nasadí vhodnou léčbu.