Bobří rodina vyhrabala u Březolupského rybníka ohromné díry.

Bobří rodina vyhrabala u Březolupského rybníka ohromné díry. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Odchyt bobra v Březolupech se nedaří. Je chytrý, tvrdí myslivci

  • 3
Výjimečně povolený odchyt chráněných bobrů v Březolupech se nedaří tak, jak odborníci čekali. Z deseti zvířat odchytili jen pět. Za škody na hrázi rybníka, kterou bobři provrtávají, obec nedostane náhradu.

Jsou pořád jediní v republice. Jen myslivci v Březolupech mohou střílet zákonem chráněného bobra evropského. Ten totiž pořád ničí hráz nad obcí a odborníci se obávají jejího protržení, které by mohlo způsobit velké škody a ohrozit obyvatele.

Likvidace zvířete začala loni na podzim (více o povolení čtěte zde). Nedaří se ale tak, jak si odborníci plánovali.

„Je to těžší, než jsme čekali. Bobr je chytré zvíře,“ přiznal přírodovědec z olomoucké univerzity a odborník na bobry evropské Vlastimil Kostkan.

Po první střelbě totiž bobři začali být ostražitější a ukazují se mnohem méně než dřív. Myslivci tak ulovili tři kusy. Dva bobry se odborníkům podařilo odchytit do speciálních klecí a pak veterinárně utratit.

„Jako návnadu potřebujeme čerstvé bobří pižmo. Na podzim, až zase budeme moci odchytávat, ho vyzkoušíme,“ vysvětlil Kostkan. Desetičlennou zvířecí rodinu v Březolupech sleduje už několik let. Bobři tam hloubí nory mezi rybníkem nad obcí a přilehlým obtočným kanálem, který má odvádět přebytečnou vodu pryč.

„Nevíme, jak jeho nory vypadají. Může se stát, že se utrhne kus hráze a do obce přijde velká voda,“ obává se starosta Březolup Petr Kukla.

Právě z tohoto důvodu a z obav před velkými škodami dostala obec výjimku. A vzhledem k tomu, že bobra není kam přesunout, protože všude po republice je přemnožený, výjimka pro něj znamená jistou smrt.

Kůže jednoho z odchycených a veterinárně utracených zvířat bude součástí sbírek zlínského Muzea jihovýchodní Moravy. Druhá zase poslouží jako výukový materiál. Odborníci ale upozorňují, že Březolupy jsou skutečně výjimečné a nedají se srovnávat s jinými místy, kde bobr škodí tak, že ničí stromy.

Náhrada se vyplácí jen za poškozené zemědělské plodiny

Také proto nemohou Březolupy počítat s penězi na odstranění škod způsobených zvlášť chráněnými živočichy, kterou vyplácí stát prostřednictvím krajských úřadů.

„Náhrada se vyplácí jen za poškozené zemědělské plodiny nebo porosty. Ne za škodu na hrázích,“ upozornil krajský radní za životní prostředí Ivan Mařák.

Jiným žadatelům jen za poslední dva roky předal kraj přes 100 tisíc korun za škody způsobené bobrem evropským.

Letos pošle peníze Lesnímu družstvu v Nedakonicích, kde bobr zničil jabloně. Pěstitelé tam na obnovu sadu dostanou 65 tisíc korun.

Náhrady za bobra jsou tak momentálně nejvyšší, jaké kraj vyplácí. Ještě loni posílal stát mnohem vyšší částky na škody od kormorána. Ty za poslední dva roky dosáhly téměř 3,5 milionu korun.

Od dubna loňského roku ale tento vodní pták zmizel ze seznamu zvlášť chráněných živočichů a stát za něj tedy přestal vyplácet náhrady.

Podle Mařáka není vyloučeno, že stejně dopadne i bobr. „Je to můj osobní názor, ale náhrady škod jsou vysoké. A mohou být ještě vyšší, protože počty bobrů se zvyšují,“ naznačil.