Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Do důchodu jde ve Zlínském kraji předčasně každý čtvrtý člověk

  • 0
Víc než čtvrtina lidí ve Zlínském kraji odchází předčasně do starobního důchodu. Je to více než činí celorepublikový průměr, jak ukazují údaje České správy sociálního zabezpečení.

„Důvody jsou nejčastěji ekonomické. Největší nárůst zájmu o předčasné důchody jsme evidovali během ekonomické krize, kdy firmy propouštěly,“ uvedl Petr Špaček, ředitel zlínské Okresní správy sociálního zabezpečení.

TEST: Předčasný důchod

Ve Zlínském kraji lidé dlouhodobě berou jedny z nejnižších platů v zemi. Zároveň v minulosti region patřil mezi nejvíce postižené nezaměstnaností, což ale v posledních měsících neplatí. Aktuálně je tady druhý nejnižší počet lidí bez práce na celé Moravě.

Přesto obliba předčasných důchodů neklesá. Nesnižuje ji ani skutečnost, že kvůli tomu dostane důchodce měsíčně méně, než by mohl. A to až o víc než 15 procent.

Nejdříve o něj může zájemce požádat tři roky před dosažením důchodového věku, v budoucnu se má hranice posouvat až na pět let.

35 tisíc penzistů v kraji šlo do předčasného důchodu

„Když je člověk zdravý a přivydělá si, vyjde mu to nakonec lépe,“ tvrdí Václav Sotonský z Kroměříže.

Pracuje jako strojař ve výrobě a do řádného důchodu mu zbývají čtyři roky. Déle než dva už ale v zaměstnání zůstávat nechce.

„Nedostanu sice plný důchod, ale zato budu mít čas a můžu pomáhat synovi s podnikáním,“ těší se muž.

Na správě sociálního zabezpečení ve Zlínském kraji momentálně evidují lidí, kteří se takto rozhodli, přes 35 tisíc z celkových 136 457 starobních důchodců. V celé zemi jich je více než půl milionu.

Pojištěncům, kterým se důchodový věk blíží, nyní správa rozesílá přehled doby pojištění. „Ta je důležitá pro výpočet doby, kdy nárok na důchod vzniká,“ upozornil Špaček.

Započítává se do ní nejen zaměstnání, ale i studium, evidence na úřadu práce či doba péče o dítě. Požádat o něj může kdokoliv (bez ohledu na ročník narození) na České správě sociálního zabezpečení.