Mitas patří mezi přední evropské výrobce pneumatik pro zemědělské stroje.

Mitas patří mezi přední evropské výrobce pneumatik pro zemědělské stroje. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Sedm set zaměstnanců Mitasu ve Zlíně bude stávkovat, chtějí více peněz

  • 13
Odboráři ve zlínské pneumatikárně Mitas chystají stávku, kterou chtějí pro sedm set zaměstnanců vymoci vyšší mzdy. Mohla by být tento pátek nebo příští týden. Zatím není jasné, jak dlouho bude trvat.

Velké podniky ve Zlínském kraji takovou situaci neznají. Stávka totiž tady není běžný způsobem, jakým chtějí pracovníci zvýšit mzdy.

Ve zlínské pneumatikárně Mitas, která patří se 700 pracovníky ke zdejším největším zaměstnavatelům, se k ní však schyluje. Pondělní jednání o nové kolektivní smlouvě ztroskotala. Další krok? Podle odborů stávka.

„Může být už v pátek, nejpozději příští týden. Není sebemenší důvod odkládat tyto bolestivé kroky na pozdější dobu,“ prohlásil předseda odborové organizace Mitas Vladislav Jandásek.

Jak by stávka vypadala, zatím není jasné. Může být „jen“ výstražná, během níž se na pár hodin zastaví klíčové provozy podniku. Hrozí ale i varianta, že všichni zaměstnanci přestanou pracovat na celý den a z výrobních linek nevyjede jediná pneumatika.

„A pokud se ani pak nedohodneme, tak je docela možné, že provoz zastavíme na několik týdnů a stávka bude neomezená,“ upozornil Jandásek.

Většina dělníků bere 12 až 15 tisíc čistého

Když odboráři 10. března vyhlásili stávkovou pohotovost, požadovali skokové navýšení mezd o 5 tisíc korun hrubého, což je asi 30 korun na hodinu.

Ze svých požadavků po několika jednáních mírně ustoupili, ovšem na návrhy vedení (zvýšení mezd během tří let o zhruba 4 tisíce korun) odmítají přistoupit.

„Věříme, že se obě strany opět vrátí k jednacímu stolu, kde se dohodneme na společném řešení, a novou kolektivní smlouvu se podaří uzavřít,“ reagoval na aktuální situaci vedoucí oddělení lidských zdrojů Mitasu Ralph Kellenberger.

Jandásek zároveň naznačil, že pokud vedení přijde s přijatelným návrhem, je ochoten stávku odvolat klidně i dvě hodiny před jejím začátkem. V dohodu už ale moc nevěří. K vyhlášení stávky odboráři sesbírali potřebný počet podpisů, ze 700 pracovníků je jich 500 pro.

„Chceme, aby zaměstnanci byli důstojně ohodnoceni,“ vzkázal vedení Jandásek.

Průměrná hrubá mzda v Mitasu je podle odborů 27 tisíc korun, ale většina dělníků bere 12 až 15 tisíc čistého, ve čtyřsměnném provozu to je 18 až 20 tisíc. To s ohledem na druh výroby považují za málo.

Odboráři chtěli tvrdě stát za svým už loni, podnik ale kupoval švédský koncern Trelleborg (o prodeji čtěte zde). Hodlali tedy dát novému majiteli čas.

O penězích se jedná i v AVX nebo Greineru

Například v otrokovické pneumatikárně Continental Barum přesahuje průměrná dělnická mzda 30 tisíc korun. „Mzdy by se měly dorovnat,“ míní tamní odborář Jan Skoch.

S ohledem na to, že se ekonomice i podnikům daří, mají zaměstnanci větší nároky než obvykle a vedení na ně není ochotno pokaždé přistoupit. Jednání o kolektivní smlouvě se proto komplikují také v AVX v Uherském Hradišti - v pobočce americké společnosti pracuje 1 400 lidí.

Průměrná hrubá dělnická mzda je tam 19 tisíc korun. Zaměstnanci by chtěli dostat přidáno v průměru deset procent a dostávat roční odměny za dobré hospodářské výsledky společnosti.

„Zatím jsme se nedohodli,“ hlásil David Šrott z Odborového svazu KOVO, který se jednání účastní.

Pokud se zaměstnancům nepodaří s vedením uzavřít kolektivní smlouvu do konce března, vstoupí do hry zprostředkovatel, což je možné chápat i jako předstupeň vyhlášení stávkové pohotovosti.

Vedení původně podle Šrotta nechtělo mzdy zvyšovat vůbec, teď je o něco vstřícnější. „Blíže to ale komentovat nechci,“ řekl Šrott.

Ani uherskohradišťský management se nechtěl vyjadřovat s tím, že to mohou udělat jen američtí majitelé.

Jasno není ani ve slušovické firmě Greiner, kde se vyrábějí plastové obaly. Situace tam ovšem není dramatická. A podle Šrotta, který jedná i tam, vše spěje k uzavření dohody.