Státní zástupce zlínské pobočky Krajského státního zastupitelství v Brně Roman Kafka | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Žalobce navrhl pro obžalované v metanolové kauze nižší tresty než loni

  • 3
Sedm obžalovaných v metanolové kauze zřejmě dostane nižší tresty než před rokem. Státní zástupce pro ně navrhuje vězení na pět až jedenáct let. Původně přitom od soudu odešli s tresty od 8 do 21 let, které však vrchní soud zrušil s tím, že je možné činy kvalifikovat mírněji.

Pravomocně byli zatím odsouzeni jen tři hlavní viníci smrtelných otrav, kteří směs namíchali. K patnácti letům vězení Jiří Vacula, který loni trest jako jediný přijal. Vrchní soud pak na začátku letošního roku zamítl odvolání Tomáše Křepely i slovenského občana Rudolfa Fiana a potvrdil jejich doživotní tresty za smrt padesátky lidí (více zde).

V případu zbylých sedmi mužů obžalovaných v hlavní zlínské větvi metanolové kauzy žalobce Roman Kafka v pondělní závěrečné řeči ve Zlíně nehovořil o obecném ohrožení, za což byli muži původně odsouzení, ale o ohrožování zdraví závadnými potravinami, kde je horní hranice jedenáct let.

Jeho návrhy jsou podobné jako ty původní, tehdy však tresty zvýšil soudce Radomír Koudela, který má nové verdikty vynést ve středu. Lze však očekávat, že se bude názoru odvolacího soudu držet a tresty budou skutečně nižší (více o výroku olomouckého vrchního soudu jsme psali zde).

Podle vrchního soudu není kvalifikace skutku jako úmyslného obecného ohrožení přiléhavá, do úvahy tak připadá nejspíše ohrožování zdraví závadnými potravinami.

V závěrečné řeči žalobce zdůrazňoval provinění obžalovaných. Ti naopak společně se svými obhájci tvrdili, že za nic nemůžou.

Advokátka: Neměl v úmyslu někoho ohrozit

Martin Jirout podle spisu distribuoval otrávený alkohol do různých regionů republiky a podle Kafky je to jednání na hraně úmyslného obecného ohrožení.

„Dal do oběhu takové množství kontaminovaného alkoholu, které by ohrozilo zdraví desítek tisíc lidí,“ zdůraznil Kafka.

„Navíc patří mezi osoby, které byly hluboce zakořeněny v síti distributorů nelegálního alkoholu, což platí i pro další obžalované,“ dodal státní zástupce, který pro Jirouta požaduje přes jedenáct let vězení.

„Můj klient neměl v úmyslu někoho ohrozit. Bylo by nelogické, kdyby obžalovaní, kteří měli síť odběratelů, pustili do oběhu něco, co je zbaví zisků,“ hájila Jirouta advokátka Marcela Neuwirthová.

V závěrečné řeči uvedla, že „lze dosáhnout zprošťujícího rozsudku, protože dokazování bylo nedotažené“.

Alexandru Jordánovi a Martinu Cekotovi žalobce navrhl trest kolem 8,5 roku. Jordán měl smrtící líh koupit od už odsouzeného Vaculy a prodat ho Aleši Svobodovi, který z něho vyrobil alkohol a dodal ho do obchodu Cekotovi. Tam alkohol koupili lidé, kteří se jím otrávili a někteří zemřeli.

„Můj klient by měl být zproštěn,“ zakončil řeč Jordánův advokát Mojmír Ohnoutka.

Jordán od začátku tvrdí, že neobchodoval s lihem, ale s lahvemi, a že pouze poskytl část skladu.

Také Cekota vinu odmítá. Přiznává ji pouze Svoboda, pro něhož žalobce požaduje pět roků za mřížemi.

Žalobce: Otrávený alkohol z trhu nestáhli

Viktoru Koláčkovi a Liboru Vanderkovi z firmy Vapa Drink navrhl trest 8,5 roku, oba přitom původně dostali přes dvacet let. Ve výrobních linkách měli produkovat kontaminovaný rum a vodku, kterou dodali do skladu firmě Verdana Roberta Sedlaříka.

„Kdybych věděl, že je alkohol závadný, tak bych ho nevzal,“ bránil se Sedlařík.

Ten už byl odsouzený k pěti letům za daňové úniky a Kafka mu navrhl jen mírné zvýšení trestu.

Zmínil pak ještě jednu důležitou okolnost, která se týká reakcí obžalovaných, když vyšlo najevo, že jejich líh je otrávený.

„Opatření, aby bylo takové zboží staženo z trhu, z jejich strany nepřišlo,“ řekl Kafka.

Zlínský soud původně loni v květnu uložil Koláčkovi 21 let, Vanderkovi 20,5 roku, Jiroutovi 16 let, Cekotovi 13,5 roku, Jordánovi 13, Svobodovi 12 a Sedlaříkovi osm let vězení (více o původních trestech čtěte zde).

Z obecného ohrožení byli obžalováni i další dva lidé z ostravské větve kauzy metanol, kterým údajně kontaminovaný alkohol Jirout dodal. V dubnu jim ale soud uložil 7 a 8,5 roku právě za ohrožování zdraví závadnými potravinami (více o trestech v ostravské větvi metanolové kauzy zde).

Metanolová aféra začala 3. září 2012. Obžaloba hlavním aktérům klade za vinu 38 mrtvých a dalších 79 intoxikovaných včetně lidí s trvale poškozeným zdravím.

21. května 2014