Výhled na Zlín z terasy Baťova mrakodrapu.

Výhled na Zlín z terasy Baťova mrakodrapu. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Soudní ulice, nádraží, přechody. Zlíňany trápí vzhled stovek míst

  • 2
Více než 300 podnětů shromáždili obyvatelé Zlína v projektu Městské zásahy. Jsou v centru, v okrajových částech, na největším sídlišti i u řeky. Akci, která má radnici upozornit na nevzhledná či nefunkční místa, uspořádalo občanské sdružení aArchitektura.

Problematická místa ve Zlíně našli jeho obyvatelé všude. "Chceme rozpoutat veřejnou debatu nad veřejným prostorem," vysvětlil Michal Babic z pořádajícího občanského sdružení aArchitektura.

"Aby lidé řekli, co je trápí, a město vědělo, že veřejný prostor by se neměl brát na lehkou váhu," dodal. Projekt není v České republice nový. Vyzkoušela ho už třeba Praha, Brno, Ostrava, za hranicemi Bratislava. Teď se připojil i Zlín.

Městské zásahy

Cílem projektu je vyzvat občany, architekty, urbanisty nebo studenty, aby reagovali na stav problematických míst ve městě a navrhli jejich zlepšení.

Ve Zlíně ho pořádá občanské sdružení aArchitektura. Podněty se vkládají na www.mestskezasahyzlin.cz.

Vernisáž výstavy všech zásahů se uskuteční 3. května v parku u zlínského zámku.

Seznam míst, která jsou nevzhledná, nebo neplní svou funkci, je ve Zlíně dlouhý. Jen u něj by to ale skončit nemělo. Všechny připomínky předají autoři magistrátu, který tak dostane poměrně cenný materiál o tom, co se obyvatelům města nelíbí.

"Doufám, že se sejdou zajímavé nápady. My sice máme vytipované lokality, které je potřeba řešit, ale třeba se najdou místa, o nichž ani nevíme," prohlásil náměstek primátora Jiří Kadeřábek.

Šance ovlivnit podobu veřejných míst se chopila řada lidí. "Zájem byl nad očekávání velký," zhodnotil spokojeně Babic.

Své návrhy posílají také architekti. Což znamená, že budou k dispozici práce, které bez nároku na honorář nabídnou odborné posouzení i řešení.

Přechod na Dlouhé i jinde ve městě

Z podnětů na internetových stránkách jasně vyčnívá několik míst. Například stále hodně diskutovaný přechod na ulici Dlouhá. Ten, který tam dlouhé roky byl a loni zmizel.

Nasbíral sedm podnětů, a z nich je zřejmé, že většině lidí se současná situace nelíbí. Navrhují ale různá opatření.

"Za celou rodinu bychom rádi vrátili přechod pro chodce, nejlépe i se semaforem. Ať nemusíme se všemi dětmi chodit podchodem," navrhuje na internetu muž pod přezdívkou Thierry.

Jiní přispěvatelé by zase ještě posílili současné zátarasy, aby přes frekventovanou cestu nechodily maminky s kočárky a senioři. Tento přechod ale kupodivu není jediný, který Zlíňané řeší.

"Objevují se názory, že ve městě chybí přechody a lidé musejí do podchodů. Chtěli by, aby město bylo pro chodce, ne pro auta," potvrdil Babic.

Nedostatek bezpečných míst na přecházení je třeba v části Obeciny, kde jsou trolejbusové zastávky, ale u nich jen málo přechodů. Obyvatelé upozorňují i na velmi krátkou zelenou světelnou signalizaci na přechodech v centru města nebo na "nedomyšlený" přechod u Kongresového centra. Na cestě není zebra, jen retardér.

Budova bývalého soudu

Mezi problematickými místy se objevuje Soudní ulice, která navazuje na zámecký park, i tržiště Pod Kaštany. Přispěvatelé upozorňují na nevzhlednou chátrající budovu bývalého soudu, na zanedbané okolí, nevyužívané nízké budovy kolem ní a nevzhlednou billboardovou plochu.

"Je to velká piha na kráse města," píše například Jakub Hofbauer. A navrhuje budovy kolem soudu využít.

"Mohl by vzniknout například bulvár s luxusními obchody vedoucí z Bartošovy ulice přes ulici Soudní, na který by po překročení silnice pokračovala podobně koncipovaná Školní ulice," píše.

Autobusové a vlakové nádraží děsí

Snad největší množství připomínek Zlíňané sepsali k autobusovému a vlakovému nádraží.

Hance B. vadí "pidi čekárna, která se stala lehárnou pro bezdomovce, neuvěřitelný nepořádek, wc, kde se člověk bojí posadit, čekací místa s lavičkami, na které prší, hnusný malý bufet".

Obyvatelé připomínají, že právě tato místa jsou vstupní branou, kterou prochází řada turistů a návštěvníků města. A že není dobrou vizitkou krajského města.

"V kontrastu s rekonstrukcí 14. a 15. budovy je komplex nádraží děsivý," upozorňuje v diskusi Jan. Magistrát ale v tomto případě zřejmě stěžovatele nepotěší. Pozemky ani budovy na nádraží totiž městu nepatří. "Snažíme se ale o podobě železniční stanice jednat," naznačil Kadeřábek.

Podněty od obyvatel se ovšem magistrát zabývat bude. "Bereme to jako zpětnou vazbu. Třeba se najde i odborník, který nám navrhne smysluplné řešení," věří zástupce města.

Nelíbí se nově upravený prospekt

Množství podnětů se na internetových stránkách sešlo kvůli dopravě. Například na Jižních Svazích je problém s parkováním na ulici Česká, kde v okolí základních škol chybí také část chodníku.

Problémy vidí lidé i na křižovatce ulic Mostní a Březnická. "Její kapacita je nevyhovující, chtělo by to přidat semafory, vyznačit odbočovací pruhy a zlepšit povrch ulice Mostní," píše Roman Homolka.

Negativní reakce vzbuzuje kupodivu i nově upravený Gahurův prospekt. "Nehezká, pustá a vyprahlá plocha. Chtělo by to oživit vysázením několika stromů," upozorňuje diskutující M. Kovář.

Občanské sdružení aArchitektura chce všechny podněty včetně těch od architektů zveřejnit. A to na výstavě na festivalu Meet Czech Design, kterou umístí netradičně do zámeckého parku. Začínat by měla 3. května, potrvá sedm dní.

Pořadatelé navíc zvažují, že projekt nechají běžet i po tomto termínu, a obyvatelé tak budou mít i dál možnost ovlivnit podobu veřejných míst ve Zlíně.