Hliniště ve Vážalech. Na snímku Emil Sedlařík.

Hliniště ve Vážalech. Na snímku Emil Sedlařík. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Obyvatelé Kroměříže se bojí rezavé vody v těžební jámě, hladina stoupá

  • 3
Plakáty s lebkou a zkříženými hnáty zaplavily kroměřížskou místní část Vážany. Vylepili je tam aktivisté z občanského sdružení Vážaňák. Chtějí tak upozornit na těžební jámu, ve které stoupá hladina vody. Ta mění barvu a není jasné, zda není kontaminovaná. Starostka tvrdí, že nebezpečí nehrozí.

"Situace je tak vyhrocená, že je velký problém bránit tomu, aby vznikala panika," popsala starostka Kroměříže Daniela Hebnarová.

Podle aktivisty Emila Sedlaříka, který je zároveň předsedou osadního výboru ve Vážanech, je ale situace podstatně vážnější.

Hliniště ve Vážanech. Na snímku Emil Sedláček.

"Za poslední měsíc se hladina zvedla o 70 centimetrů. Ještě horší ale je, že v posledních dnech změnila barvu na rezavou a nikdo neví, co v ní je," uvedl Sedlařík. Narážel tak na skutečnost, že jeden svah těžební jámy tvoří městská skládka. Ta už je sice mnoho let uzavřená a na pohled je to svah zarostlý trávou, pokud však u ní bude stát voda, mohou se z ní vyplavovat škodliviny.

"Rozhodně nehrozí žádná ekologická katastrofa," reagovala Hebnarová, která se má jet v úterý na vodu v cihelně podívat.

O jámě smí rozhodnout jen báňský úřad

O tom, co se v těžební jámě bude dít, smí rozhodnout jedině báňský úřad. S tím se město dohodlo, že skládku oddělí od vody nepropustnou hrází.

"Vyřizujeme stavební povolení a hráz postavíme ještě letos. Stejně tak nám úřad slíbil, že nepovolí uskladnění teplárenského popílku v cihelně. Lidé už ale mají strach tak dlouho, že ničemu nevěří," vysvětlila Hebnarová.

S hrází by souhlasil i majitel areálu Igor Mesenský. "Jeho svolení máme, hráz totiž bude stát na jeho pozemku," řekla starostka.

Ve hře bylo i odčerpávání vody, ale město ho nechce platit samo a podnikatel zase tvrdí, že mu voda na pozemku nevadí. "Byla tam vždy. Ještě předtím, než město založilo skládku," řekl Mesenský.