Z hotelu Podhoran je ubytovna, v níž žije zhruba stovka Romů. (Ilustrační snímek)

Z hotelu Podhoran je ubytovna, v níž žije zhruba stovka Romů. (Ilustrační snímek) | foto: Luděk Ovesný, MF DNES

Ubytovnu pro chudé by mělo koupit město, rozhodli lidé v Bystřici

  • 3
Radnice v Bystřici pod Hostýnem by měla koupit hotel Podhoran. Takový je výsledek ankety, kterou kvůli hotelu na náměstí, v němž už druhým rokem funguje ubytovna pro sociálně slabé, město uspořádalo.

Pro koupi hotelu se vyslovilo 2 001 lidí, opačný názor má 1 583 obyvatel města. Definitivní rozhodnutí z úst zastupitelů má padnout během léta.

"Výsledek ankety není pro město závazný, ale předpokládám, že zastupitelé vezmou názor lidí v potaz," uvedl starosta Bystřice pod Hostýnem Zdeněk Pánek. "Připravujeme se na obě varianty," dodal.

Anketní lístky radnice nechala doručit všem oprávněným voličům, ve městě jich je 7 053. Hlasovalo 51 procent z nich, což je víc než při posledních komunálních volbách v roce 2010. Tehdy přišlo k urnám 48,6 procenta voličů.

Původně v Bystřici uvažovali o referendu, nakonec dali přednost levnější variantě. Anketa vyšla na 13 tisíc korun, což jsou náklady na tisk a distribuci lístků. Lidé je dostali do schránek, vyplněné je pak mohli odevzdat na devíti sběrných místech.

Důvodem, proč radnice nemá jasno, jestli Podhoran koupit, nebo ne, jsou peníze. Majitel hotelu, podnikatel Radovan Křemeček, totiž požaduje 19,5 milionu korun a ty radnice nemá. V případě, že se kvůli Podhoranu zadluží u banky, bude pro část prostor hledat nájemce.

Radnice doufá ve změnu zákonů, musí ale přijít rychle

Zároveň se skutečnou anketou se rozjela i facebooková skupina nazvaná Anketa Podhoran, na níž diskutuje 893 lidí. Jasný názor ale nedává. "Obdobná částka je potřeba i na opravu ulice Palackého. Čemu dáte přednost?" ptá se jeden z diskutujících Daniel Šenk.

Další účastnice debaty sklízí úspěch s nápadem umístit před radnici kasičku, do které každý, kdo je pro koupi hotelu, přispěje 10 tisíci. "Hned by se vidělo, jak to kdo myslí vážně," míní Jaroslava Bělíková.

Už dříve vedení města navrhovalo, že pokud by budovu koupilo, mohl by se do ní sestěhovat městský úřad. Těsně totiž přiléhá k historické radnici. Odbory úřadu jsou dnes na třech adresách. Zbytek prostor by byl k pronájmu.

"Pokud zastupitelé s koupí souhlasit nebudou, budeme dál řešit rizika, která jsou s provozem ubytovny spojená. Tedy dohlížet na pořádek a bezpečnost," doplnil Pánek.

Stále existuje i možnost, že se začnou měnit zákony, které byznys se sociálními dávkami umožňují. Vedení radnice dlouhodobě tlačí na zákonodárce, momentálně také ve spojení se starosty měst v severních Čechách, kde je situace nejvypjatější. Alespoň příslib změny by však musel přijít v nejbližších týdnech, pokud má rozhodnutí ovlivnit.

Odhadovat dopředu, jak hlasování v Bystřici dopadne, je nemožné. Stejnou situaci řešilo zastupitelstvo ve stejném složení už předloni, a přestože vládnoucí koalice ZHN, ČSSD, ODS a lidovců má v 21 členném zastupitelstvu většinu 15 hlasů, záměr koupit hotel neprošel rozdílem jednoho hlasu.

Tehdy chtěl majitel 25 milionů s tím, že pokud budovu nekoupí město, prodá ji agentuře, která provozuje ubytovny. Její jméno nikdy nezveřejnil a hotel nakonec neprodal. Ubytovnu provozuje sám. Nyní nabídku zopakoval a cenu snížil.