Obytné kontejnery putují k zákazníkům i s vybavením. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Do obytných kontejnerů montují i turecké záchody, výroba jede naplno

  • 21
Příliv uprchlíků do Německa a dalších zemí západní Evropy má dopad na výrobce obytných kontejnerů. Díky migraci jim až dvojnásobně přibylo zakázek, takže přibírají zaměstnance a rozšiřují areály.

Slušovická firma Fagus ve svých pobočkách v Trnavě a v Halenkovicích zvětšila skladovací prostory u výroben. Stojí tam vedle sebe obytné buňky různých typů. Už brzy je odvezou do Německa nebo Nizozemska, kde z nich vzniknou ubytovny pro imigranty.

„Složíme tam z nich až třípatrové azylové domy s požadovaným komfortem. Dokážeme vyrobit téměř vše, co nám tamní projektanti zadají. Některé buňky mají i turecké záchody,“ popsal výrobní ředitel firmy Fagus Oldřich Hermann.

Tradiční výrobce obytných buněk registruje díky masovému přílivu imigrantů až dvojnásobný nárůst výroby. A kdyby měl kapacity větší, může obytných modulů dělat ještě víc než dnes, kdy jich vyrobí v průměru sto za měsíc.

„Počet zaměstnanců jsme zvýšili asi o deset procent. Dělají prodloužené směny podle toho, co nám dovoluje zákoník práce,“ poznamenal Hermann.

Buňky pro desetitisíce uprchlíků musí dodat do zimy

Všichni výrobci obytných buněk jsou nyní pod velkým tlakem, aby stihli dodat buňky ještě před zimou.

Jen sousední Německo letos může přijmout až 800 tisíc uprchlíků, pro něž buduje nová provizorní městečka s ubytovnami. Řádově desítky tisíc azylantů budou bydlet v buňkách pocházejících ze Zlínského kraje.

130 tisíc korun

je nejlevnější prodejní cena za jednu kontejnerovou buňku.

„Děláme celé bytové domy z jednotlivých modulů. Jsou v nich byty 2+1 i 3+1 a mají společnou prádelnu,“ konstatoval marketingový ředitel vizovické firmy Koma Modular Martin Hart.

Koma, která vyrobila český pavilon pro letošní výstavbu Expo v italském Miláně (více zde), kvůli zvýšené poptávce už zavedla třísměnný provoz.

„Přibrali jsme asi třicet zaměstnanců. Nechceme spoléhat na subdodávky, hodláme si vše vyrábět sami,“ upřesnil Hart.

Některé zakázky už dokonce odmítají

Buňky pro azylanty tvoří čtvrtinu až třetinu celkové produkce podniku. Koma dodala například ubytování pro asi tři tisícovky uprchlíků do německého Hamburku a okolí a částečně také do Francie.

Podíl výrobků pro imigranty by mohl být i vyšší, ale společnost nechce podle Harta přijít o stávající stálé zákazníky.

„Proto už některé zakázky odmítáme,“ vysvětlil.

Zvýšený zájem o výrobky zaznamenal s přílivem imigrantů také další vizovický výrobce obytných kontejnerů, společnost Unico Modular. Firma přijala okolo 25 lidí a výrobní kapacitu mírně navýšila.

„Registrujeme asi dvojnásobný nárůst výroby. Zájem trvale stoupá už zhruba dva roky,“ hlásil obchodní ředitel Unica Pavel Šikl.

Buňky dodali do německého Berlína, Mnichova či Wolfsburgu. „Zažíváme dobré období,“ přiznal Šikl.

Pomohla vlna imigrantů i vzestup stavebnictví

Obecně platí skutečnost, že výrobcům obytných buněk se nikdy nedařilo tak dobře jako teď.

Ovšem jejich zástupci s okázalou chválou šetří i proto, že imigranti jsou citlivé téma. Formulaci „zlaté časy“ proto odmítají.

„Je to lepší, než kdybychom posílali lidi na úřad práce,“ reagoval Hermann.

„Imigranti jsou jeden z vlivů, proč se nám teď daří. Pociťujeme pozitivně také to, že stavebnictví jde zase nahoru,“ dodal Hart.

Dobré časy díky zakázkám ze Západu mohou trvat minimálně do poloviny příštího roku.

Čeští zákazníci se kvůli azylantům zatím neozývají. A pokud ano, tak chtějí buňky jen pronajmout, o jejich koupi většinou nemají zájem.

„Naše pobočka Koma Rent pronajala státu buňky pro ubytovnu v Bělé pod Bezdězem,“ sdělil Hart.

Prodejní cena za jednu buňku se podle její velikosti pohybuje přibližně od 130 do 250 tisíc korun. Pronájem je výrazně levnější.