Radek Březina je podle vyšetřovatelů hlavou české lihové mafie.

Radek Březina je podle vyšetřovatelů hlavou české lihové mafie. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Můj klient je vinen, zaslouží trest, uznal obhájce lihového bosse Březiny

  • 46
Na přísné potrestání je před blížícím se vynesením rozsudku připravený šéf lihové mafie Radek Březina ze Zlína-Kostelce. Jeho obhájce Filip Opatřil v závěrečné řeči uznal, že o Březinově vůdčí roli při miliardových daňových podvodech není sporu.

Radek Březina čelí u olomouckého soudu obžalobě, že ovládal sedmičlennou organizovanou skupinu, která v letech 1998 až 2013 tajně čistila technický líh a používala ho k výrobě alkoholických nápojů bez odvedení daně. Stát podle spisu okradli o 6,7 miliardy korun.

Březina má podle pondělního návrhu žalobce jít do vězení na 13 let a 4 měsíce, což je maximální možný trest. Má mu také propadnout majetek ve prospěch státu. Zbylým členům Březinova gangu navrhuje státní zástupce trest odnětí svobody od 4 do 12 let (více zde).

„Teprve podruhé v kariéře musím, ač nerad, souhlasit, že důkazy jsou evidentní a není třeba o čemkoliv pochybovat. Můj klient si ponese důsledky, s čímž také počítá. Bylo by spravedlivé, aby ty důsledky byly jednoznačně nejpřísnější, v této záležitosti měl totiž Radek Březina vůdčí roli, což také loni sám u soudu popsal,“ prohlásil ve své závěrečné řeči Filip Opatřil, obhájce Radka Březiny.

Zároveň však upozornil, že by soud měl zohlednit, že se skutečnou výši zkrácené spotřební daně nepodařilo podle něj prokázat..

„Je otázkou, zda se podařilo určit skutečnou výši masivního zkrácení daně, která je dostatečná pro vynesení odsuzujícího rozsudku. Já si myslím, že to není prokázáno nade vší pochybnost a soud by se tím měl zabývat,“ upozornil Opatřil, podle něhož policie řádně nezdokumentovala množství nalezeného lihu, správně není podle něj také určená výše zkrácené daně.

„Soud by měl přihlédnout k tomu, že spolupracoval“

Podle obhájce Radka Březiny by pro jeho klienta byl adekvátní trest na 11 až 12 let, tedy o jeden až dva roky nižší, než navrhoval žalobce.

„Soud by měl přihlédnout k tomu, že spolupracoval a nakonec se přiznal. Nikdo nemůže namítnout, že by svou roli bagatelizoval. Proto si nezaslouží trest na samé hranici této trestné činnosti,“ poznamenal Opatřil.

Naopak se snažil na soud apelovat, aby byl mnohem přísnější na Březinova blízkého spolupracovníka Lubomíra Kaláče, který sice jako první promluvil proti svému někdejšímu šéfovi, ale žalobce mu kvůli řadě značných rozporů ve výpovědi nepřisoudil status spolupracujícího obviněného.

Státní zástupce pro Kaláče navrhl šestiletý trest, o dva roky vyšší než pro Březinova mladšího bratra Tomáše, který naopak od žalobce status spolupracujícího obviněného jako jediný získal, protože pomohl významně odkrýt celou činnost mafie.

„Kaláč od začátku nepokrytě lhal, házel vinu na ostatní, umenšoval svou roli a roli ostatních zvyšoval,“ zdůraznil obhájce Opatřil, podle něhož Kaláč nemůže dostat nižší trest než například dělník Rostislav Hanulík, kterého podle advokáta Kaláč řídil a pro kterého žalobce navrhl dvanáctileté vězení (o soudním boji mezi Březinou a Kaláčem čtěte zde).

Otatní obhájci obžalovaných navrhovali pro své klienty mnohem mírnější tresty, než žalobce. Upozorňovali vesměs na to, že některá obvinění nejsou podložena dostatečnými důkazy, také na to, že jejich role byla podstatně menší, než tvrdil ve své závěrečné řeči státní zástupce Miroslav Stoklásek.

Navrhli zproštění obžaloby, případně tresty od spodní hranice trestní sazby po zhruba deset let.

Poslední obhájci obžalovaných přednesou u olomouckého soudu své závěrečné řeči ve čtvrtek, na řadu by měly přijít i poslední vyjádření samotných obžalovaných.

,