Některým obcím ve Zlínském kraji hrozí, že jim Evropská unie uloží pokutu. Nestihly totiž do konce roku modernizaci čističek či kanalizací. Ilustrační foto

Některým obcím ve Zlínském kraji hrozí, že jim Evropská unie uloží pokutu. Nestihly totiž do konce roku modernizaci čističek či kanalizací. Ilustrační foto | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Obcím, které nestihly postavit čističku odpadních vod, hrozí obří pokuty

  • 11
Do konce loňského roku měly mít obce v kraji dle nařízení Evropské unie moderní čističku nebo kvalitní kanalizaci. Ne všechny ale v daném termínu nákladné rekonstrukce stihly. Provinilcům teď hrozí, že budou muset platit vysoké pokuty.

Třeba v Tlumačově dokončí třetí etapu odkanalizování až během letošního roku. "Když jsme práce zahájili loni a letos je dokončíme, tak nám snad nikdo nebude chtít dát pokutu," věří starosta Tlumačova Antonín Jonášek.

S časem nezávodily jenom obce, ale i Vodovody a kanalizace Zlín, které do rekonstrukcí čističek loni investovaly stovky milionů korun. Oprava čistírny odpadních vod ve Zlíně vyšla na více než 60 milionů korun, ve Valašských Kloboukách na 54 milionů, ve Vizovicích na 40 milionů.

Hrozí obří pokuty

Česko se před šesti lety zavázalo, že do konce roku 2010 postaví v každé obci nad dva tisíce obyvatel čistírnu odpadních vod.

Starostové kvůli tomu mohli žádat o dotace z operačních programů.

Ještě 137 měst a obcí však toto zařízení stále nemá.

Obce, a potažmo tedy stát, mohou dostat pokutu v řádech desítek až stovek milionů korun. Jen za nedostavěnou pražskou čističku hrozí až padesátimilionová pokuta.

"Většina investic je hotová, sankce by neměly přijít," doufá starosta Valašských Klobouků a člen představenstva Vodovodů a kanalizací Zlín Dalibor Maniš.

Zlínské vodovody a kanalizace nedosáhly na dotace

Na Zlínsku je problém v tom, že zdejší vodárny nedosáhly na evropské dotace. Důvodem bylo to, že vodárenskou infrastrukturu má v nájmu společnost Moravská vodárenská až do roku 2034. Evropská komise si v takových případech stanovila hraniční limit rok 2022.

Zlínské vodovody a kanalizace si tak na modernizaci infrastruktury musely vzít úvěr přes 300 milionů korun. O něco nižší částku poskytla Moravská vodárenská jako předplacení nájemného. Podle některých politiků ale právě proto platí lidé na Zlínsku skoro nejdražší vodu v zemi - 73 korun za kubík.

"Už dříve jsem říkal, že ceny vody porostou. Bohužel se to potvrdilo," opakovaně prohlásil někdejší starosta Otrokovic a současný zlínský hejtman Stanislav Mišák. "VaKu chybí zdroje na údržbu infrastruktury, musí je někde získat."

A jak to bude s případnými pokutami? Podle ministerstva životního prostředí by je mohl zaplatit místo obcí stát. Pokud nějaké padnou. K tomu ale nemusí dojít. Alespoň podle mluvčí ministerstva životního prostředí Jarmily Krebsové.

"Pokud Evropská komise uvidí snahu, že její požadavky chceme splnit, tak by neměl být důvod udělit sankce," předpokládá Krebsová.