O provoz poštovní přepážky se v Topolné stará Hana Šlajferčíková, v době polední přestávky bude prodávat v místním obchodě. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Obce ve Zlínském kraji rebelují, o provozování pošty nemají zájem

  • 4
Poštovní revoluce, která mění kamenné pošty v malých obcích na přepážky na úřadech či v prodejnách, se ve Zlínském kraji zadrhla. Obce vyjednávají nové, výhodnější podmínky.

Namísto několika přepážek jen jediná, a navíc jako součást obecního úřadu či v místní prodejně. Změna, kterou nastartovala Česká pošta a která mění podobu pošt v malých obcích, může v principu fungovat. Pošta ale musí za služby připlatit a také změnit systém sankcí.

Shodli se na tom představitelé obcí i spotřebního družstva Coop Jednota, kteří mají takzvané Pošty Partner provozovat.

„Úhrady nejsou dostatečné a ještě větší problém jsou pokuty, které Česká pošta dává do smluv, například za uzavření přepážky,“ uvedl mluvčí Jednoty Lukáš Němčík.

Dostat ji mohou třeba v okamžiku, kdy onemocní pracovnice. V malých obcích totiž poštovní služby často obstarává prodavačka v obchodě a bývá problém zajistit za ni adekvátní náhradu.

Zatím je sice Pošta neúčtuje, nicméně podle smluv by mohla chtít až statisícové částky a to by pro obce mohlo být i likvidační.

„Už tak nesou velkou část nákladů na provoz přepážky a plat člověka,“ dodal tajemník Sdružení místních samospráv Tomáš Chmela.

Liší se to místo od místa, v průměru ale platí, že Česká pošta se podílí 30–50 procenty, zbytek hradí partner.

„A že by nám to dorovnaly tržby, protože díky poště přijde víc zákazníků, to není pravda,“ řekl Němčík.

V Topolné si na propojení pošty s obchodem nestěžují

Podle čísel jsou obce ve Zlínském kraji rebelové, zastupitelstva franšízy vesměs odmítají, a tak jich tady zatím vzniklo pouhých pět, což je druhý nejnižší počet v republice.

Navíc jen ve Zděchově se partnerem pošty stala obec. Naproti tomu v Ústeckém kraji je takových poboček 26.

Zkušenosti s nimi mají zatím v Loukově, Růžďce, Stříteži nad Bečvou, Zděchově a Topolné (o přesunu tamní poštovní přepážky do obchodu jsme psali zde).

„U nás je pošta v prodejně, a obec s ní tedy nemá žádné náklady, stejně to ale vidím jako špatné řešení, když se propojí veřejná služba se soukromým sektorem,“ popsal starosta Topolné Ladislav Botek, který proti zrušení tradiční pobočky bojoval.

Nicméně stížnosti od obyvatel po půl roce fungování franšízy nezaznamenal.

Pošta chce obcím nabídnout nové podmínky

Nedávno nápad odmítli představitelé Nezdenic.

„Podmínky jsou pro nás velmi špatné, u nás o to horší, že bychom museli poštu provozovat v jejich budově, vlastní místo nemáme,“ řekla starostka Libuše Bídová.

Podle předběžných propočtů by obec doplácela ročně 150 až 200 tisíc korun.

Vedení České pošty je zatím k připomínkám vstřícné a slibuje nápravu. Ta má uklidnit stávající partnery a zlomit další odmítavé postoje.

„Do konce června připravíme návrh změn a předložíme ho k jednání. Nikdy jsme netvrdili, že se podmínky nemohou změnit,“ ujistil mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Situace ve Zlínském kraji se nevyvíjí podle představ České pošty.

„Jinde v republice se obce samy hlásí, aby franšízu dostaly,“ dodal.