Kabáti zaplnili letní kino v Jihlavě. (8. července 2016)

Kabáti zaplnili letní kino v Jihlavě. (8. července 2016) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Zbytečná byrokracie, kritizují starostové zákon proti nočním akcím

  • 22
Za nesmyslnou byrokracii považují obce už schválenou novelu zákona požadující, aby každá hlučná akce, která potrvá přes desátou hodinu noční a může rušit spánek lidí, byla povolená speciální vyhláškou. Týká se to zábav, koncertů, hodů a řady dalších akcí.

Letní filmová škola v Uherském Hradišti přiláká každoročně do města tisíce návštěvníků, kteří se baví až do rána. Novela zákona o přestupcích, kterou prosadilo ministerstvo vnitra a která začne platit od letošního října, však jasně říká: takové akce budou muset mít extra povolení v podobě vyhlášky schválené zastupiteli.

Anebo naopak případ obecní tancovačky. Už k jejímu konání nebude stačit podpis starosty. Bude třeba, aby se sešli všichni zastupitelé a vydali vyhlášku, jež vystoupení povolí déle než do desíti hodin, kdy začíná noční klid (o už schválené úpravě zákona čtěte zde).

Starostové takové nařízení vůbec nechápou a považují zákon za ukázkový příklad zbytečné byrokracie, která nemá mnoho společného s realitou. Ministerstvo vnitra se hájí tím, že mu jde o klidný spánek řádných občanů.

„Uherské Hradiště je kulturní město, máme tady každý rok několik akcí, které trvají do půlnoci i déle. A tento zákon bude kulturu omezovat a likvidovat, pokládám ho za špatný,“ reagoval uherskohradišťský radní přes kulturu Ivo Frolec.

Ve městě platí vyhláška, která ve všední dny povoluje akce do 22 hodin, přes víkendy a o svátcích do půlnoci. V případě potřeby radnice udělí výjimku, aby mohly trvat déle.

Novela zákona o přestupcích říká, že už nebudou tolerovány žádné výjimky a na každou hlučnější produkci bude třeba extra vyhláška.

„Chceme zamezit tomu, aby se udělovalo tolik výjimek. Bylo jich už příliš a je třeba je omezit,“ tvrdí mluvčí ministerstva vnitra Martina Němcová.

Ministerstvo chrání klidný spánek občanů

Opírá se přitom o rozhodnutí Ústavního soudu, který řešil případ obce Chrastava. Ta si udělila výjimku pro dny, kdy se sama rozhodne uspořádat společenskou akci, a zkrátila pro tyto případy noční klid z osmi hodin (od 22 do 6 hodin) na čtyři. Ústavní soud to zrušil s tím, že každé zkrácení nočního klidu už budou muset schvalovat zastupitelé.

„Při rozhodování zastupitelstva o tom budou občané informováni, budou se na rozhodování podílet a budou se moci na probdělé noci připravit,“ zdůvodnila rozhodnutí soudkyně zpravodajka Ústavního soudu Kateřina Šimáčková (o verdiktu zde).

„V našem zájmu je především občan - má právo na noční klid. Nemůže se konat tolik akcí, aby nemohl spát,“ podotkla Němcová.

Současně ale na dotaz MF DNES odpověděla, že si ministerstvo vnitra žádné statistiky o hlučných produkcích nevede.

Jde o koncerty, zábavy, vůbec veškeré dění, které ruší noční klid. A stačí, když se třeba jen otevřou okna v kulturním domě, kde hraje v pátek v noci zábavová kapela. I v těchto případech musí být schválená vyhláška.

Starosta: Větším problémem jsou noční jízdy kamionů

Obce v nařízení vidí jen zbytečnou byrokracii. „Je to jen další papírování. Navíc zastupitelé dělají práci ve svém volném čase, a když se budou muset scházet kvůli každé zábavě, bude to pro ně složitější,“ myslí si místostarosta Březnice Tomáš Vlk.

„Jsou lidé, kteří se chtějí bavit o víkendu. A pak jsou ti, kterým to vadí. Ale stížností na rušení nočního klidu mnoho nemáme,“ přidal se starosta Lukova Jiří Jangot.

„Mnohem větším problémem jsou kamiony, které i v noci jezdí přes obec. A s tím nikdo nic nedělá,“ doplnil.

„Na rušení nočního klidu si stěžují spíš jen jednotlivci,“ podotkl Vlk.

V případě Březnice zákon znamená, že Gulášfest, který se v obci koná 1. října a jehož součástí bude i koncert, jež se může protáhnout přes desátou hodinu noční, musí mít vyhlášku. A hodová zábava v půlce listopadu taky.

Mluvčí ministerstva připustila, že pro obce to bude znamenat další pracovní zátěž a zdržování.

„Většina pořadatelů ale ví dlouho předem, kdy se jeho akce koná,“ řekla Němcová.

„Nedovedu si v praxi představit, že bychom každou akci povolovali vyhláškou,“ brání se Frolec.

„Na zákon ale budeme muset nějak reagovat. Buď naši vyhlášku zákonu přizpůsobíme, nebo ji zrušíme,“ dodal.