Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Chystanou těžbu štěrkopísku řeší báňský úřad, obce se bojí o pitnou vodu

  • 0
Báňský úřad rozhoduje o těžbě štěrkopísku u Uherského Ostrohu. Boj o prameniště vody pro 130 tisíc lidí na Slovácku se po pěti letech dostává do další fáze. Proti těžbě stojí obce, vodohospodáři i někteří odborníci. Státu ale nevadí.

V ideálním případě by stačilo půl roku. V případě firmy Františka Jampílka se ale tak rychlý scénář při vydávání povolení těžby štěrkopísku v Uherském Ostrohu očekávat určitě nedá.

Proti němu totiž už pět let stojí desítky obcí, desetitisíce obyvatel i vodohospodáři. Na své straně má jen ministerstvo životního prostředí.

Teď přicházejí na řadu inspektoři báňského úřadu, kam těžaři nedávno poslali žádost.

Plánovaná těžba štěrkopísku u Uherského Ostrohu.

„Musíme to osobně přezkoumat, posoudit, porovnat a potkat se se všemi účastníky řízení,“ vysvětlil mluvčí Státní báňské správy ČR Petr Machek.

Právě báňský úřad má poslední slovo a vydává definitivní rozhodnutí. Lhůty, které na to má, nejsou dlouhé, ale odsunout je mohou odvolání a námitky protistran nebo závažné nedostatky.

„Podle našich dosavadních zkušeností se nové těžby otevírají velmi těžce a sporadicky. Tlak odpůrců proti nim je velký,“ konstatoval Machek.

Bojí se o prameniště pitné vody

V Uherském Ostrohu a okolí má firma proti sobě desetitisíce lidí. Bojí se toho, že těžba naplánovaná na 16 let, při níž chce firma zabrat padesátihektarové území a z poloviny vytěžit až 200 tisíc tun štěrkopísku ročně, jim změní život.

Například že naruší prameniště pitné vody pro 130 tisíc lidí ze Zlínského i Jihomoravského kraje. Mnozí mají také strach o vzácné přírodní lokality, vadí jim avizovaný nadměrný hluk a zvýšená doprava při každodenním projíždění desítek nákladních aut.

Za pravdu jim dávají obce, Vodárny a kanalizace Hodonín, úředníci i autoři některých odborných studií.

„Od začátku říkáme, že těžba možná není,“ prohlásil místostarosta Ostrohu Vlastimil Petřík.

„Už jsme ale vyčerpali poslance, senátory, interpelace i všechny možné připomínky a odvolání,“ připomněl pětiletou anabázi.

Přes úředníky na ministerstvu životního prostředí ale těžaři opakovaně prošli. Díky tomu mají schválený posudek EIA, který řeší, jestli těžba ovlivní životní prostředí.

„Všechny posudky opakovaně a jednoznačně prokázaly, že nedojde k ohrožení podzemních vod,“ oznámila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

Potřebují souhlas všech majitelů pozemků

Obyvatele uklidňují i samotní těžaři. „Odborné materiály, které máme k dispozici, svědčí o tom, že k ohrožení vodních zdrojů, životního prostředí ani obyvatel nedojde,“ konstatoval právník firmy Pavel Josefus.

Díky schválení ministerstvem mohla firma posunout svou žádost na báňský úřad. Faktem ale je, že nebudou moci začít, pokud s tím nebudou souhlasit všichni vlastníci pozemků. A těmi je například obec Uherský Ostroh, která se mimo jiné obává také rizika zatopení.

V této fázi ale těžaři jejich souhlas ještě nepotřebují. Místo toho vykupují další pozemky.

„Stále v tom pokračujeme a většinu už máme,“ informoval Josefus.

Ostrožská radnice s těžbou nepočítá ani ve schváleném územním plánu.