(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Nové zlínské kardiocentrum ulehčí pacientům, už nebudou muset do Brna

  • 0
Nejmodernější kardiologické centrum v kraji otevřou zanedlouho ve zlínské Baťově nemocnici. První dlouho očekávané přístroje dorazily do budovy interní kliniky v pondělí. Pacienti s nemocemi srdce a cév tak od května už nebudou muset dojíždět do Brna.

Plně vybavené kardiocentrum otevře zlínská nemocnice do tří měsíců. "Pokud vím, vše pokračuje podle harmonogramu, takže centrum bychom měli otevírat na konci května," potvrdila mluvčí nemocnice Karla Havlíková.

Kardiaci na Zlínsku

Přístroje, které stály dohromady 60 milionů korun, by měly pacientům sloužit od konce května. Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že právě na nemoci srdce a cév umírá ve Zlínském kraji nejvíce lidí. Před dvěma lety zemřelo v kraji 6 109 lidí, z toho 3 294 na nemoci oběhové soustavy. Teď budou mít tito pacienti znatelně vyšší šanci na dostupnou a současně kvalitní léčbu.

Dosud museli pacienti s mnoha potížemi srdce cestovat do nemocnic v Brně nebo Olomouci. Ve Zlíně na to neměli patřičné vybavení. Teď se situace změní.

"Pacienty, kteří potřebují speciální defibrilátor, nebudeme muset vozit jinam. Ty, kteří ho už mají implantovaný a museli na kontroly dojíždět do vzdálených nemocnic, už budeme moci kontrolovat u nás." vysvětlil vedoucí lékař kardiologického centra Zdeněk Coufal

K tomu, aby nemocnice mohla otevřít specializované kardiocentrum, musela nakoupit řadu přístrojů. Nejdůležitější je takzvaná angiolinka, která slouží k moderní léčbě infarktu.

Jednu už lékaři k dispozici mají. I proto mohou přijímat pacienty s infarktem, které sem záchranáři vozí z celého kraje. Jedna linka ale nestačí.

Přístroje přišly na 60 milionů. 51 milionů dala EU

Statut kardiovaskulárního centra vyžaduje mnohem kvalitnější vybavení. Nemocnice proto musela nakoupit dalších 22 přístrojů. Lékaři budou mít k dispozici například nový kombinovaný ultrazvuk, záznamové zařízení k vyšetření poruch srdečního rytmu, monitorovací zařízení pro ležící pacienty, echokardiograf nebo plicní ventilátor.

"Například nový echokardiograf s nejmodernější 3D jícnovou sondou umožní precizní hodnocení srdečních a chlopenních vad," zdůraznil ředitel nemocnice Bohuslav Škubal.

Na přístroje se podařilo získat dotaci z Evropské unie ve výši 51 milionů korun. Dalších 9 milionů zaplatil Zlínský kraj. Místo pro nejmodernější techniku našli lékaři v budově interní kliniky. Stavebníci právě dokončili úpravu bývalých kanceláří.

Počet kardiologických výkonů stoupne o 30 procent

Kromě toho, že nové centrum ušetří mnoha pacientům cestu do vzdálených nemocnic, pomůže i nemocným přímo ve zlínském zařízení. Nebudou totiž muset přejíždět kvůli vyšetření z jedné budovy do druhé a odpadne hlavně zdlouhavé převážení pacientů se srdečním infarktem. "Některé jednoduše přivezeme na jedno místo a už tam zůstanou," doplnil Coufal.

Lékaři současného kardiologického oddělení ošetřili na svých pracovištích během roku 2009 téměř šest tisíc pacientů. Teď předpokládají, že počet výkonů po otevření kardiocentra stoupne asi o 30 procent.

"Odborníků máme dost," konstatoval Coufal. "Ale budeme potřebovat každou sílu k péči o pacienty na lůžku. Takže budeme hledat nejen další zdravotní sestry, ale hlavně mladší lékaře."

Kardiocentrum je totiž akreditovaným školicím pracovištěm. Mladí lékaři si v nově vybaveném centru, které bude jediné v kraji, budou moci zvyšovat svou odbornost a připravovat se na to, že za několik let zastoupí současné odborníky.

,