Robert Sedlařík dorazil ke zlínskému soudu z vězení, kde si už odpykává trest...

Robert Sedlařík dorazil ke zlínskému soudu z vězení, kde si už odpykává trest za daňové úniky.při obchodování s lihem. Trest za metanol přijal. | foto: Dalibor Glück, ČTK

Sedmi viníkům metanolové aféry dal soud napodruhé výrazně nižší tresty

  • 41
Výrazně nižší tresty než před rokem dostalo sedm obžalovaných v metanolové kauze. Zlínský soud je poslal do vězení na pět až devět let, zatímco původně od soudu odešli s tresty od 8 do 21 let. Verdikt následně zrušil vrchní soud.

Původně bylo všech sedm mužů odsouzeno za úmyslné obecné ohrožení, za což jim hrozilo až doživotí. Podle vrchního soudu ale tato kvalifikace skutku není přiléhavá (o verdiktu vrchního soudu čtěte zde).

Tresty za otravu metanolem

Rudolf Fian
doživotí (pravomocně potvrdil vrchní soud)

Tomáš Křepela
doživotí (pravomocně potvrdil vrchní soud)

Jiří Vacula
15 let (pravomocný trest)

Martin Jirout
původně 16 let
nově: 9 let

Viktor Koláček
původně: 21 let
nově: 8 let a 6 měsíců

Libor Vanderka
původně: 20 let a 6 měsíců
nově: 8 let a 6 měsíců

Martin Cekota
původně: 13 let a 6 měsíců
nově: 8 let a 1 měsíc

Alexander Jordán
původně: 13 let
nově: 8 let

Aleš Svoboda
původně: 12 let
nově: 5 let a 6 měsíců (pravomocný trest)

Robert Sedlařík
původně: 8 let (souhrnný trest)
nově: 5 let a 6 měsíců (pravomocný souhrnný trest)

Nyní tak byli všichni odsouzeni za ohrožování zdraví závadnými potravinami, kde je horní hranice jedenáct let. Proto jsou také tresty nižší.

Nejvyšší trest v podobě devítiletého vězení dostal Martin Jirout z Trutnovska, který podle soudu distribuoval otrávený alkohol na Jičínsko a Ostravsko. Podle státního zástupce Romana Kafky bylo Jiroutovo jednání na hraně úmyslného obecného ohrožení.

Tresty si osobně přišli vyslechnout pouze Robert Sedlařík, který už je ve výkonu trestu za daňové úniky z obchodu s lihem, a Aleš Svoboda. Oba se na místě vzdali práva na odvolání a jejich tresty jsou tak pravomocné.

„Je to tragédie, hrozně mě mrzí, co se stalo. Změnilo mi to život. Trest považuju za příměřený,“ sdělil reportérce MF DNES při odchodu ze soudní síně Svoboda.

Za zbylých pět nepřítomných odsouzených jejich právníci rozhodovat nemůžou, vyjádří se proto písemně.

„Tresty byly uděleny s ohledem na výrok vrchního soudu i na chování a projevy lítosti obžalovaných po dobu soudních líčení,“ uvedl zlínský soudce Radomír Koudela.

Většina obžalovaných se předtím u zlínského soudu snažila snížit zodpovědnost za tragédii.

„Když dostanete dvacet let, tak se bráníte. Nikoho jsem neotrávil. Uznávám jen, že jsem udělal chybu,“ prohlásil Libor Vanderka, jehož likérka Vapa Drink z Žeranovic zpracovala dva tisíce litrů lihu s metanolem a vyrobila z něj jedovatý alkohol (o obhajobě obžalovaných čtěte zde).

Pravomocně byli zatím odsouzeni jen tři hlavní viníci smrtelných otrav, kteří směs namíchali. K patnácti letům vězení Jiří Vacula, který loni trest jako jediný přijal. Vrchní soud pak na začátku letošního roku zamítl odvolání Tomáše Křepely i slovenského občana Rudolfa Fiana a potvrdil jejich doživotní tresty (více zde).

Metanolová aféra začala 3. září 2012. Obžaloba hlavním aktérům klade za vinu 38 mrtvých a dalších 79 intoxikovaných včetně lidí s trvale poškozeným zdravím.

, ,