První pracoviště dlouhodobé intenzivní péče vzniklo před rokem v Uherském Hradišti.

První pracoviště dlouhodobé intenzivní péče vzniklo před rokem v Uherském Hradišti. | foto: Uherskohradišťská nemocnice

Nové pracoviště ve Zlíně pečuje o lidi po vážných úrazech či infarktu

  • 1
Už druhá nemocnice ve Zlínském kraji otevřela oddělení dlouhodobé intenzivní péče. Po Uherském Hradišti, kde funguje deset lůžek pro pacienty, teď speciální péče vznikla ve Zlíně. Oddělení potřebují hlavně dospělí pacienti, kteří nemohou dlouhodobě zůstat na pracovišti JIP nebo ARO.

"Tato lůžka jsou velmi důležitá pro pacienty, u kterých je zdravotní stav po kritickém onemocnění stabilizovaný, ale ještě se u nich neobnovila jedna nebo více životních funkcí," vysvětlil ředitel nemocnice Bohuslav Škubal.

Jsou to třeba lidé, kteří například po infarktu nebo vážném úrazu trpí celou řadou dalších zdravotních potíží, a doba na oddělení JIP nebo ARO k jejich vyléčení nestačí. Takové pacienty teď lékař přeloží na nové oddělení DIP.

Výhoda je především v tom, že takoví pacienti už nebudou "zabírat" místa akutním případům, ale současně se jim dostane náležité péče. Zatímco na ARO většinou zůstávají kolem šesti dnů, na novém oddělení se počítá s hospitalizací kolem tří až čtyř týdnů.

Nové pracoviště dlouhodobé intenzivní péče v krajské nemocnici v 17. pavilonu nabízí zatím sedm lůžek. Je to ale jen dočasné.

"Ještě letos je v plánu komplexní rekonstrukce pavilonu 12 tak, aby vyhovoval potřebám DIP. Pracoviště tam bude mít podobu boxového systému," uvedla náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Monika Dlesková. V lednu příštího roku by se dlouhodobá péče měla přestěhovat do nových prostor, kde už bude lůžek deset.