Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: MAFRA

Nové cyklostezky přibudou v centru Zlína, podél Bečvy i do vinohradů

  • 3
Zlínský kraj má jednu z nejhustějších sítí cyklostezek v zemi. A další letos přibudou. Zkrátka nepřijde Zlín ani okraje regionu. Valašsko chystá propojení se Slovenskem, Kroměříž s Olomoucí a nově bude pro cyklisty dostupná i vyhlášená vinařská obec Polešovice.

Pokud zabodnete prst do mapy Zlínského kraje a trefíte se do místa, přes které vede nebo brzy povede cyklostezka, nebude to jen dílem náhody.

Síť tras pro cyklisty utěšeně roste každý rok a ani letošek nebude výjimkou. Co mohou cyklisté očekávat?

1. Zlín už není pro lidi na kolech hrozbou

Není to tak dávno, co cyklisté riskovali zdraví, pokud chtěli projet přes centrum Zlína. Nabízely se jim jen rušné cesty a chodníky plné lidí. Situace se ovšem mění.

„V současné době dokončujeme stezky v centru města. Do poloviny roku budou v provozu úseky delší než jeden a půl kilometru,“ přiblížil náměstek primátora Josef Novák.

Aktuálně dělníci staví trasu od polikliniky na náměstí Práce a od Tržnice k parku Komenského. Cyklostezka přes střed krajského města bude ve finále měřit téměř pět kilometrů.

Začne u nemocnice na Podvesné a skončí u supermarketu v Prštném. A to nebude vše: příští rok se s centrem spojí sídliště Jižní Svahy trasou od Baťovy vily k Družstevní ulici (více zde).

Prodlouží se i cyklostezka podél řeky Dřevnice, jež kvůli nedostatku místa na křižovatkách povede pod mosty na Cigánově a Čepkově.

„Ožívají také úvahy o výstavbě cyklostezky ze Zlína do Vizovic. Mohla by být dokončena do roku 2020,“ doplnil Novák.

To vše povede k větší bezpečnosti cyklistů. Město zatím neuvažuje, že by zavedlo půjčovny kol, jako to chce udělat například Brno.

2. Trasa pro cyklisty spojí Bečvu a Váh

Letos stavbaři dokončí také první úsek cyklostezky, která spojí Bečvu se slovenským Váhem. Je dlouhá 45 kilometrů a díky šikovnému umístění nečeká kolaře výrazné převýšení, i když povede přes hraniční hory (více zde).

Stávající cyklostezka Bečva patří mezi nejoblíbenější v kraji. V Ústí u Vsetína se od ní odpojí nová trasa, jež povede přes obce Hornolidečska, Valašské Klobouky a Brumov-Bylnici až ke slovenské Nemšové na soutoku Vláry a Váhu.

Zatímco v Ústí se projekt zadrhl na výkupu jednoho pozemku, ve Valašských Kloboukách už v červnu otevřou skoro tři kilometry nové cyklostezky za jedenáct milionů korun.

„Bude to průtah městem, příští rok bychom rádi pokračovali ve výstavbě směrem na Brumov,“ upřesnil místostarosta Valašských Klobouk Martin Janík. „Připravujeme i doprovodnou infrastrukturu, jako jsou odpočívadla či půjčovny kol,“ doplnil.

Nápad postavit přeshraniční cyklostezku údolím Vláry je starý skoro patnáct let. Patnáct obcí se spojilo do sdružení Hornolidečsko.

„Letos zadáme dokumentaci pro stavební povolení. Stavět chceme v příštím roce, bude ale záležet na tom, jestli získáme granty,“ naznačil předseda Sdružení obcí Hornolidečska Josef Daněk v souvislosti s úsekem z Ústí do Lužné.

3. Na kole bezpečně za slováckým vínem

V červenci by se mělo začít se stavbou cyklostezky z Nedakonic do Polešovic. Povede přes pole, měří 1,3 kilometru a bude mít navzdory své malé délce velký význam.

Zajistí bezpečí místním lidem, kteří nebudou jezdit po přetížené hlavní cestě. Navíc se Polešovice, jež jsou pověstné svým vínem, napojí na síť cyklostezek, která sahá až do Uherského Hradiště či Velehradu.

„Lidé z okolí bezpečně přijedou na kole do vinných sklepů, což podpoří cestovní ruch. Na druhou stranu se odsud dostanete na trasu podél Baťova kanálu. Návaznost je důležitá,“ upřesnil starosta Polešovic Michal Zapletal.

Stezka kolem Baťova kanálu je mezi turisty velmi oblíbená, ročně jí projedou desítky tisíc lidí. A teď budou moci zavítat do Polešovic, což i místní vinaři vítají.

„Je to velice pozitivní. Přímo ve vinici máme jeden provoz, mohli bychom tam udělat posezení s obsluhou a hostům ukazovat, jak se víno vyrábí,“ uvedl polešovický vinař Jaroslav Vaďura.

4. Z Kroměříže v sedle až do Olomouce

Smělé plány má také Kroměříž, která chce s dalšími obcemi a městy postavit cyklostezku do Olomouce. Povede místy, jimiž jezdívali arcibiskupové, nabídne historii i přírodní krásy (více zde). První část má být hotová příští rok.

„Letos hodláme připravit dokumentaci. Výstavba by měla trvat rok,“ uvedl místostarosta Kroměříže Pavel Motyčka.

Přibližná trasa povede z Kroměříže na Bezměrov, opustí území Zlínského kraje a bude pokračovat podél řeky Moravy ke Kojetínu a Tovačovu.

„Jde o klidný, nenáročný terén, který ovšem má hodně co nabídnout. Třeba lužní lesy nebo Tovačovská jezera. Navíc je na trase celá řada církevních památek, na které bychom turisty upozornili,“ připojil starosta Kojetína Jiří Šírek.