Jitka Trtková v laboratoři průtahové cytometrie.

Jitka Trtková v laboratoři průtahové cytometrie. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Nová moderní laboratoř ve Zlíně rychleji odhalí leukemii

  • 1
Nová laboratoř průtokové cynometrie, která vznikla ve Zlíně, pomůže rychleji rozpoznat leukémii či nádory lymfatického systému. Špičkové pracoviště nechala postavit společnost Imalab.

Při nálezu zhoubných nádorů jde často o hodiny, protože správná diagnóza může zásadně urychlit začátek a hlavně úspěch léčby. Moderní pracoviště, které by výsledek zjistilo rychle a přesně, až dosud v kraji chybělo.

Zjištění leukémie

Nová laboratoř Imalabu ve Zlíně, která se zabývá průtokovou cytometrií, výrazně napomůže přesnějšímu a rychlejšímu získání výsledků ze vzorků pacientů. Odhalí zhoubné choroby krve, tedy leukemii nebo nádorová onemocnění lymfatického systému. Imalab ve Zlíně funguje patnáct let a provádí komplexní diagnostiku onemocnění všech orgánů lidského těla. Analyzuje vzorky moči, krve, séra nebo plazmy a kostní dřeně. Analyzuje také DNA lidských buněk.

Společnosti Imalab sídlí ve stejné budově jako Klinika reprodukční medicíny ve Zlíně na Tomášově. "Vytvořili jsme laboratoř, která je vybavená špičkovými přístroji a umožní rozpoznat například leukemii nebo nádory lymfatického systému," objasnil ředitel Imalabu Jaroslav Loucký.

Samozřejmostí bude vyšetřování pomocí nejmodernějších metod a bez zbytečných průtahů. "Lékaři díky tomu budou moci odeslat své pacienty na léčbu co nejdříve," upozornil ředitel.

Počítač rozpozná, jaká je to buňka

Novou laboratoř vede Ivana Burešová. Právě ona obsluhuje speciální přístroj, do kterého se vkládá vzorek krve ve zkumavce. Na monitoru se pokaždé objeví shluk teček. "Počítač mi přesně ukáže, co je to za buňku. Zda je v pořádku, nebo jestli se jedná o nádorovitou buňku," popsala.

V každé místnosti je uložených mnoho malých zkumavek se vzorky, které je potřeba vyšetřit. Na pracovišti, kde se vzorky přijímají, mají velký mrazicí box na jejich uložení. Na displeji standardně svítí teplota minus 18 stupňů. V laboratoři molekulární biologie, kde se vyšetřuje hlavně neplodnost, jsou vzorky zmrazené až na minus sedmdesát stupňů.

Laboratoř se účastní prestižní studie

Imalab se také účastní prestižní studie, do které je zařazeno 27 laboratoří z celého světa. Pokud vše půjde podle plánu, za několik let už by těhotné ženy nemusely podstupovat odběr plodové vody, ale stačil by jen odběr krve.

"Kamenem úrazu je, že tato diagnostika je zatím hrozně drahá. Stojí kolem dvou tisíc dolarů, takže se hledají cesty, jak to zlevnit," upozornil Loucký.

Laboratoře Imalab existují už patnáct let, doposud ale byly roztroušené po Zlíně. Nyní jsou na jednom místě. "Teď jsou mnohem jednodušší a rychlejší praktické věci, jako je vyměňování vzorků, jejich vyšetřování a předávání," uvedl výhody společné budovy ředitel.

Laboratoř by se také ráda stala součástí zlínského onkologického centra. "V příštích dnech mám o téhle věci jednat na krajském úřadě," přislíbil Loucký.