Marie Baťová byla manželkou Tomáše Bati staršího. Pocházela z Vídně, ale Zlín...

Marie Baťová byla manželkou Tomáše Bati staršího. Pocházela z Vídně, ale Zlín si zamilovala. | foto: Repro z knihy Marie Baťová, první dáma Zlína

Nová kniha mapuje osud manželky Tomáše Bati, první dámy Zlína

  • 0
Do knihkupectví se dostala kniha spisovatele Pavla Hajného o manželce Tomáše Bati staršího Marii. "Její osudy ještě nikdo nezmapoval, což jsme cítili jako dluh," řekl Pavel Velev, ředitel Nadace Tomáše Bati, která knihu vydala.

Kniha přibližuje spletité osudy ženy, která stála u zrodu moderního Zlína. "Před čtyřmi lety jsme se rozhodli zmapovat osudy Marie Baťové. Netušili jsme, jak to bude složité," poznamenal Velev.

Scénárista a spisovatel Pavel Hajný kvůli tomu strávil desítky hodin hovoru s Tomášem Baťou juniorem. "Neexistoval žádný jiný žijící pamětník než Tomáš Baťa junior. Kromě vzpomínek jsem musel pátrat ve starých novinách a zamýšlet se, co asi ve své době řešila," podotkl Hajný.

Marie Baťová byla manželkou Tomáše Bati staršího.Marie Baťová byla manželkou Tomáše Bati staršího. Pocházela z Vídně, ale Zlín si zamilovala.

Spisovateli pomohla také výpověď dcery správce Baťovy vily. "Tu si Marie Baťová oblíbila a učila ji vařit," popsal Hajný.

Kniha s názvem Marie Baťová, první dáma Zlína, je kombinací faktografie a románu. "Je to taková skládanka," přiblížil styl autor. Čtenáři tam najdou i přímé řeči. "Jako scénárista jsem si nemohl pomoct."

Marie Baťová se sice narodila ve Vídni a byla o sedmnáct let mladší než její muž, Zlín si ale zamilovala. Stejně tak si zamilovali lidé ze Zlína ji. "Měla podivné kouzlo, každý ji měl na první pohled rád. Okouzlovala obchodníky i diplomaty," popsal autor knihy.

Spisovatel a scénárista Pavel Hajný a autor knihy Marie Baťová, první dáma Zlína.

Ovdověla, když jí nebylo ještě ani čtyřicet let. A těžké časy zažila i za druhé světové války. Těsně před jejím vypuknutím se jí podařilo odjet do New Yorku. Ale vrátila se, ačkoliv v Americe nechala svobodu a syna.

"Udělala to jen proto, aby podnik Baťa nepropadl celý Němcům pro válečnou výrobu. Ona, rodilá Vídeňačka, s nimi komunikovala a zabránila tomu," upozornil Hajný.

Ani po válce ji ale nečekalo šťastné období. Začalo se znárodňovat a Jan Baťa byl nařčený z vlastizrady. Až Tomáš junior pro ni dokázal získat pas a rok po válce zorganizovat dramatický útěk do letadla v Ruzyni.

Kniha ale nepřináší jen životopisné údaje. "Vykresluje i vývoj firmy a historii města Zlína," řekl autor. K dostání je nejen v knihkupectvích, ale i ve vybraných prodejnách Baťa po celé zemi. Jak jinak než za baťovských 199 korun.