Likvidace následků výbuchu ve Vrběticích potrvá ještě týdny.

Likvidace následků výbuchu ve Vrběticích potrvá ještě týdny. | foto: Policie ČR

Kdo kontroloval sklad ve Vrběticích? Úřady se zodpovědnosti zříkají

  • 18
Do bývalého vojenského areálu dnes míří ministr obrany i vnitra. Starostové obcí v okolí Vlachovic chtějí, aby se okolnostmi výbuchu muničního skladu začali víc zabývat. Exploze byla totiž možná jen otázkou času - podle všeho totiž areál nikdo pořádně nekontroloval. To kritizoval i premiér Sobotka.

Z areálu se stále ozývají neřízené detonace a místní tvrdí, že nemají žádné informace. I proto v obcích koluje petice, kterou zorganizovalo občanské hnutí Za zdravé Valašsko. Žádají v ní odvoz veškerého nebezpečného materiálu z Vlachovic.

A přestože příčinu explozí stále vyšetřuje policie, vypadá to, že dohled nad nebezpečným areálem nebyl stoprocentní. Místní říkají, že když ho desítky let využívala armáda, střežili ho vojáci a žádné problémy nebyly.

Když si pak jeho části převzali do užívání nájemci od Vojenského technického ústavu (VTÚ), situace se podle místních zhoršila. V objektech přitom byla pořád uložená munice. „Do areálu měl přístup kdekdo. Jsou tam díry v plotě. Máme strach,“ řekl starosta Lipové Miroslav Pala.

O poškozeném oplocení mluví i radní Vlachovic Zdeněk Hověžák. Podle něho prostor hlídají ještě kamery a bezpečnostní agentura.

„Armáda k tomu přistupovala zodpovědněji. Měla sklady osmdesát roků, a teprve, když přešly do soukromých rukou, stalo se neštěstí,“ podotkl Hověžák. „Nad dodržováním bezpečnostních opatření visí otazník,“ dodal.

Areál a jeho okolí je teď neprodyšně uzavřen. Nikdo se do něho nedostane. Ani jeho majitel. Policisté minulý týden dokonce evakuovali části Vlachovic a Lipové. Kontrolovali totiž okolí výbuchu a hrozilo, že narazí na munici, která může explodovat.

Objekty někdo kontrolovat měl, není ale jasné kdo

„Chceme, aby policie prohledala všechny objekty a zjistila, jestli v nich není uložené, co tam být nemá,“ naznačil starosta Vysokého Pole Josef Zicha.

Dnes zřejmě nikdo přesně neví, co všechno v areálu je. Pochybnosti panují i kolem kontrol, které se tam před výbuchem dělaly. Informace byly nejasné, někdy protichůdné. „To je nepřijatelné. Podobná situace se už nesmí opakovat,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka pro ČTK.

Jistě však platí, že starost o zabezpečení vojenského materiálu leží především na bedrech firmy, která sklad využívala. Objekt číslo 16, který před zhruba dvěma týdny explodoval, pronajal Vojenský technický ústav v srpnu 2011 ostravské společnosti Imex Group.

Ta dlouhodobě obchoduje s vojenským materiálem. Ve Vlachovicích měla pronajatých několik budov pro skladování munice.

„Na základě nájemní smlouvy měla firma povinnost provádět kontroly s ohledem na bezpečnost práce a požární předpisy. Na těchto periodických kontrolách jsme se také podíleli,“ upřesnil mluvčí VTÚ Pavel Lang.

O údajných dírách v plotě kolem rozlehlého areálu ale neměl tušení. Totéž konstatoval i právní zástupce Imex Group Radek Ondruš. Podle něj se ale o hlídání areálu měl starat pronajímatel, tedy VTÚ. „Zabezpečení areálu jsme si také v rámci nájemní smlouvy platili,“ vysvětlil Ondruš.

Vzhledem k tomu, že sklad užívala civilní firma, měli na dodržování zejména požárních přepisů dohlížet také hasiči. K nim se však podle jejich zlínského mluvčího Libora Netopila nedostala ani informace o tom, že VTÚ, jehož zřizovatelem je Ministerstvo obrany, sklad pronajal.

Lidé mají strach, munici už ve své blízkosti nechtějí

„Nikdo nás o změně neinformoval. Měli jsme ho pořád pod hlavičkou ministerstva,“ tvrdí Netopil.

Hasiči ze zákona kontrolují soukromé subjekty, které podnikají. Schvalují jejich činnost, dohlížejí na požární bezpečnost. Objekty Ministerstva obrany mají však ze zákona výjimku. Na tento případ se ale kvůli pronájmu nevztahuje.

„Pronajímatel může kontrolovat objekty, zejména jejich technický stav. A musí provádět jejich revize. Za bezpečnostní opatření při nakládání s uloženým materiálem odpovídá výhradně nájemce,“ uvedl mluvčí Ministerstva obrany Petr Medek.

Dodal, že kontrolu vojenského materiálu má na starost policie a báňský úřad. „Munici a střelivo nedozorujeme. Ve Vrběticích jsme kontroly nedělali,“ reagoval mluvčí Státní báňské správy Bohuslav Machek.

 Policie má podle mluvčí policejního prezidia Jany Macalíkové v této věci vymezenu působnost zákonem o zbraních. „Ten však nakládání s výbušninami neupravuje,“ řekla.

Podle ní se mohou kompetence týkat jiných státních orgánů, například Českého úřadu bezpečnosti práce nebo hygieny. Starostové z okolí Vrbětic napsali dopis ministrovi obrany. Žádají vysvětlení, jak je možné, že ministerstvo dopustilo, aby sklad provozovala společnost, která nedokázala dodržet bezpečnostní předpisy.

„To, že došlo k pochybení, je téměř jasné. Jinak by se nestalo to, co se stalo,“ je přesvědčený Hověžák. Místní obyvatelé jsou nejistí i z toho, že Ministerstvo obrany uvažuje o prodeji areálu, protože ho nepotřebuje.

Nájemci mají smlouvu do roku 2017. Lidé z okolí by pak ale byli raději, kdyby byly muniční sklady zrušeny. Soukromým firmám už nevěří.